Opiskelun ja työn yhdistäminen

uupunuttyttönen

Heippa!

Olen 20-vuotias lähihoitaja ja vakituisessa työpaikassa. Aloitin tässä syksyllä akuiskoulutuksen ja vaihdan alaani kosmetologiksi. Koulua on arki-iltaisin klo: 16.00-20.30 saakka paitsi perjantaisin vapaata. Teen ohessa täysipäiväisesti töitä 38,5 viikkotuntia. Eli vapaa-aikaa ei ole juuri ollenkaan. Nytkin minulla on takana 16 päivän putki ennen kuin osui vapaapvä kohdalle...Kouluni, työpaikkani ja kotini sijaitsevat kaikki eri paikkakunnilla, joten 40 minuuttiset junamatkat jo uuvuttavat. Lisäksi joudun vaihtamaan aina junaakin, ja asemilta vielä kävelymatkat. :( Työni on fyysisesti ja henkisesti vaativaa vanhustenhoitoa.

Lisäksi on liuta aikuisasteen tehtäviä rustailtavana. Alan olla aika loppu tässä tilanteessa, itkettää ja läheisiä ikävä. Millä ihmeellä te muut pärjäätte, jos ette käy töissä? Opintotuki asumislisä ovat suurudeltaan vain 400e/kk, eihän sillä pärjää?

Mieheni on myös persaikisessä työssä, joten se apu ei tässä nyt auta.

Eli mitenkäs olette yhdistäneet työn ja koulun?

6

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nennukka72

      käyn pelkästään koulussa. kiitettävää on että jaksat! voimia!

    • jennitar33

      hullu touhua

    • asdfbadfbad

      Etkö voisi nostaa opintotukea ja tehdä osa-aikatöitä? Jos nostat opintotukea 9 kuukautta vuodesta, voit silti tienata vuoden aikana yhteensä 11850 euroa ylittämättä tulorajaa. Tuolla pitäisi jo tulla varsin hyvin toimeen ja opiskelullekin jäisi paljon enemmän aikaa.

    • 12+3

      Kun hankit/saat lapsia, teet töitä 24/7.
      Sitten nykyinen aika tuntuu ihan lomalta.
      Ja tosi moni elää opintotuella vuosikaudet, etköhän sinäkin.

    • minneliini

      Täysi opintotuki lisineen on noin 470€ ja lisäksi saan töistä n. 800€(nettona) kuukaudessa. Tällä summalla pärjään loistavasti kuukaudesta toiseen.

      Välillä tuntuu raskaalta, mutta sinuna tekisin max kolme työpäivää koulun ohella ja jättäisin vakiduunin. Olen nuori nainen myös ja kävin pari vuotta sitten burn outin läpi. Tein vakiduunin lisäksi osa-aikaisesti muuta duunia, ja kerran viikossa istuin koulun penkillä. Eräänä päivänä romahdin lattialle kesken töiden ja siitä alkoi parantuminen.

      Jätin koulun sekä rakkaan osa-aikatyöni, jotta selviäisin. Näin jälkikäteen olen oppinut arvostamaan itseäni ja opin sanomaan ei monille asioille. Raha ei enää ole kaikki kaikessa, mutta silti 1270€ puhtaana käteen on opiskelijalle erittäin hyvä summa rahaa. Tsemppiä sinulle =)

    • valinnut oikein

      Mittarissa on jo 40 taivalta. Pari lasta ja vaimo joiden kanssa olemme yhtä. Tuo ei kuulosta yhtään rankalta hommalta. Tein amk-tutkinnon päivätyöni ohessa iltakoulutuksena ja nopeasti. Vapaata ei ollut edes kesällä sillä käytin kaikki aikani mitä työltä ja perheeltäni sain opiskeluuni.

      Sinulla on vapaata koulusta perjantaisin ja ilmeisesti myös viikonloppuisin. Mikä on ongelmana?

      Kaverit joko odottavat valmistumistasi tai jokin muu vähemmän tärkeä asia voi odottaa valmistumistasi.

      Mikäli perheesi tukee sinua niin kyllä se ukkosi pitäisi pitää perhettänne pystyssä hoitaen arkiaskareita ja antaisi sinun opiskella työn lisäksi.

      Tässä on kyse valinnoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe