Minulla on toisessa autossani pari vuotta sitten ostettu Tom Tom One. Nyt ostin vajaa kuukausi sitten toiseenkin autooni navigaattorin, tällä kertaa malli on Tom Tom XXL.
Haluaisin luonnollisesti käyttää hyväkseni mainospuheissa mainitun "uusimman kartan takuun", so. päivittää laitteeseeni ilmaiseksi kartat, jotka ovat muuttuneet sen valmistumishetken jälkeen.
Kun yritän hoitaa homman, saan Tom Tom Home -ohjelmassa ilmoituksen, jonka mukaan ”Tietokoneeseen kytkettyä lauitetta ei ole liitetty Tom Tom -tiliin, jolla olet kirjautuneena. Vain yksi laite voidaan liittää kuhunkin Tom Tom -tiliin. Sinun on valittava jokin seuraavista vaihtoehdoista jatkaaksesi.”
1) Kirjaudu eri Tom Tom -tilille. Jos sinulla ei ole tietokoneeseen kytketylle laitteelle Tom Tom -tiliä, voit luoda sellaisen.
2) Vaihda kytkettyä laitetta. Irrota tietokoneeseen kytketty laite ja kytke laite, joka on liitetty tiliin (sejase).
3) Liitä uusi laite tiliisi. Muuta (sejase) niin, että se viittaa tietokoneeseen kytkettyyn laitteeseen. Varoitus: Mahdolliset palvelusi siirretään uuteen laitteeseen, mutta et voi käyttää niitä vanhalla laitteellasi.
Haluaisin luonnollisestikin valita vaihtoehdon 1), koska haluan pitää toisessa autossani olevan vanhankin laitteen käyttökuntoisena. Kun yritän kehoituksen mukaan luoda toisen tilin, saan ilmoituksen, jonka mukaan ko. sähköpostiosoitteelle on jo olemassa Tom Tom tili! Uuden tilin luominen samalle sp-osoitteelle ei onnistu.
Miksi kaikki on tehty mahdollisimman hankalaksi? Onko minun hankittava ylimääräinen sähköpostiosoite vain sitä varten, että saan pidettyä molemmat ostamani navigaattorit hengissä ja niistä maksetun rahan arvoisina?
Miksi tuollainen ”uusimman kartan takuu” annetaan, jos sen hyväksikäyttäminen edellyttää vanhemman, mutta käyttökuntoisen laitteen heittämistä elektroniikkaromun sekaan? Eettisesti täysin tuomittavaa!
"Viimeisen kartan takuu" (Tom Tom)
14
612
Vastaukset
- Tom Tom tili...
...on laite- ja henkilökohtainen. Siksi yhdellä sähköpostilla ei voi luoda toista tiliä.
Valitukset seis ja luo uusi sähköpostiosoite. Uuden luominen ei iso työ ja selainpohjaisia sähköpostiosoitevaihtoehtoja riittää...
Mullakin on viisi (yksi virallinen ja neljä epävirallista) sähköpostiosoitetta eri tarpeisiin!- eksy-EN
TomTom on TomTom, Garminilla voi olla yhdellä MyGarmin-tilillä vaikka sata eri laitetta.
Hieno systeemi tompalla, LOL.
- LOL, Amis-kieltä?
Garminilla on parempi systeemi. Onnittelut siitä!
- Mitä ihmettä
Yhdellä tililä voi oman käsityksen mukaan käyttää useampia laitteita, ei tosin samaan aikaan. Jos vanhassa tompassa ei ole enää mitään viimeisimmän kartan takuuta käytettävänä, on ihan sama otatko tilille käyttöön toisen laitteen.
Eli uus laite kiinni ja viimeisimmän kartan takuusta uusin kartta laitteeseen ja muut mahdolliset päivitykset, joita tulee aika usein. Sitten kun tuntuu että voisi vanhan laitteen päivittää niin taas vaihdat. Ite ainaki oon tehny näin.
Sitä en tiedä miten käy ohjelman tekemillä backupeilla. Niitä ei vissiin voi olla kun yksi kerrallaan. Toisaalta sen voi siirtää sieltä kansiosta johonkin muualle koneen kansioon. - ll33n7
Mitä hittoa, ei sulla ole oikeutta sitä vanhaa vehettä päivittää, ei siinä ole uusien karttojen takuuta. Jos haluat siihenkin uusimmat kartat, kaiva lompsa esiin.
- takkari
Tuleehan muitakin päivityksiä kuin viimeisimmän kartan takuu! Viikottain tulee pikku viilauksia karttoihin. Eli vanhaa laitetta voi päivittää...
- Sylettää!
Tuo on minulle täysin selvää. Haluan vain ilmaispäivityksenä luvatut uusimmat kartat uuteen laitteeseeni menettämättä vanhaan laitteeseen liitettyjä palveluja. Sen jälkeen haluan päivittää kumpaakin laitetta maksullisilla päivityksillä sitä mukaa kuin näen laitekohtaisesti tähän tarvetta. En halua ottaa mitään – ilmaistakaan – sähköpostiosoitetta pelkästään yhden navigaattorinrekkuleen päivityksiä varten.
Mielestäni TomTomin päivityspolitiikka on p****estä.
- takkari
Jos oikein muistan, olen päivittänyt omalla Tomppa-tililläni veljen erimallista Tomppaa.
- josseonnäin.
Tarkoittaako takkari että kaikissa tomtomeissa, vanhoissakin, on ilmaiset ikuiset karttapäivitykset?
- takkari
En tarkoittanut, enkä maininnut mitään ikuisista ilmaisista karttapäivityksistä.
Viikottain karttoihin tulee pieniä viilauksia, mm. Map Share ja joku muukin juttu, jota en nyt muista. Pienien virheiden korjauksia. Niitä päivitin! - Kauan saa odottaa
takkari kirjoitti:
En tarkoittanut, enkä maininnut mitään ikuisista ilmaisista karttapäivityksistä.
Viikottain karttoihin tulee pieniä viilauksia, mm. Map Share ja joku muukin juttu, jota en nyt muista. Pienien virheiden korjauksia. Niitä päivitin!Niitä käyttäjien korjauksia tulee ja suurin osa nopeusrajoitusten viilaamisia, kiitos tämän talvirajoituspelleilyn.
Näissä korjauksissa on vaan yksi huono puoli esim. laitetaan että jonkin ramppi on suljettu, kun se on tiemuutoksien takia siirretty eri paikkaan ja siitä seurauksena navi ilmoittaa reitin olevan poikki ja yrittää ajattaa hölmöä reittiä. Tälläisiä löytyy esim. Tampereelta 3-tien rampeista, koskahan ne korjautuu uusiin karttoihin... - takkari
Kauan saa odottaa kirjoitti:
Niitä käyttäjien korjauksia tulee ja suurin osa nopeusrajoitusten viilaamisia, kiitos tämän talvirajoituspelleilyn.
Näissä korjauksissa on vaan yksi huono puoli esim. laitetaan että jonkin ramppi on suljettu, kun se on tiemuutoksien takia siirretty eri paikkaan ja siitä seurauksena navi ilmoittaa reitin olevan poikki ja yrittää ajattaa hölmöä reittiä. Tälläisiä löytyy esim. Tampereelta 3-tien rampeista, koskahan ne korjautuu uusiin karttoihin...anteeksi...
- ehkänäin...
Mulle tulee tässäkin asiassa mieleen, että ei päivitetä itse karttoja, vaan muita navin karttoihin liittyviä toimintoja ?
- ....
Minulle riittää että kartta on ajan tasalla ja tiet löytyvät. Muut asiat kuten nopeusrajoitukset näen tien vierestä olevasta liikennemerkistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462