Ajattelin että Kataja olisi oikeasti meidän vähempiosaisten asialla pyrkiessään kieltämään pikavipit, mutta näköjään herralle koko asia on naurunasia.
http://iltalehti.fi/linnanjuhlat/2011120614898151_lj.shtml Nauraen annettu kommentti "Tarttis pikavippiä", joka tulee lakimieheltä ja vieläpä kokoomuslaispoliitikolta matkalla presidentinlinnasta ravintola Teatteriin on oksettavan halventava niitä kohtaan (kuten minä) jotka todellakin tarvitsevat tai ovat tarvinneet pientä vippiä perustarpeidensa tyydyttämiseen. Katajalla ei selvästikään ole mitään tajua vähempiosaisten elämän niukkuudesta kun tällaisia heittelee.
http://iltalehti.fi/linnanjuhlat/2011120614898151_lj.shtml Nauraen annettu kommentti "Tarttis pikavippiä", joka tulee lakimieheltä ja vieläpä kokoomuslaispoliitikolta matkalla presidentinlinnasta ravintola Teatteriin on oksettavan halventava niitä kohtaan (kuten minä) jotka todellakin tarvitsevat tai ovat tarvinneet pientä vippiä perustarpeidensa tyydyttämiseen. Katajalla ei selvästikään ole mitään tajua vähempiosaisten elämän niukkuudesta kun tällaisia heittelee.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Itse mietin ihan samaa kyl on törkee äijä. omaa etuaan vaan kalastelee niinku kaikki muutkin poliitikot. miten ees kehtaa.
Hävytön kommentti. Ei kai nyt eliitin tarvii ottaa mitään pikavippejä ja kataja tietää sen itekkin. Helppo on rikkaan kokoomusjuristin naureskella ökyjuhlissa.
Tällainen Katajan ylläpitämä elitistinen asenne ei ole kyllä oikeasti hyväksyttävää. Olen samaa mieltä. Pikavippien järkevyydestä en ota kantaa. On tärkeää että erilaisia lainamuotoja on olemassa.
Mitä hävytöntä tuossa muka oli? Hölmöille pikavipinottajille ei pelkästään saa nauraa vaan pitää nauraa. Mitä köyhempi olet sitä vähemmän sinulla on varaa ottaa lainoja. Lainathan tulevat tunnetusti aina kalliimmaksi kuin etukäteen säästäminen. Mistä näitä vähäjärkisyyden puolustajia oikein sikiää?
Sampsahan ei tiedå pikalainoista mitään. Kuten et sinäkään. Areenasta muuten katsokaan viime viikon A-talk. Siis katsokaa ja ihmetelkää veijari on tekemässä lakimuutoksia mutu-tuntumalla, luottaisitko sinä häneen jos hänen pitäisi huolehtia sinun asiostasi?
Mun mielestä elitistinen paskakommentti joka ei sovi suomalaiseen yhteiskuntaan. Nauretaan niille joilla ei mene niin hyvin matkalla linnanjuhlien jatkoille. Ei hyvää päivää!
Yleensä tälläisistä suuttuvat vain ne joilla on huono itsetunto.
Miten tää liittyy itsetuntoon? Sampsalla on varmaan sekin kunnossa sikamaisella kansanedustajaliksallaan. Kyllä sillä sopii mällää.
Se oli varmaan pettynyt, kun kukaan toimittaja ei haastatellut, vaikka hän suuressa isänmaallisuuden ja jouluisen antamisen ilon vallassa teki näin hienon eleen.
Kukas sen kissan hännän nostaisi?
Kannattaa lähettää rakentavaa palautetta os. [email protected]
Se on vaan iltalypsyllä pankkien puolesta. Ties mitä vaalirahoitusta hankkinut sitten kelkkatehtaan.
Täältä sitä saa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Finanssialan_Keskusliitto
Joo, tais olla kiire juomaan ilmasta skumppaa että jaksaa sitten taas pitää meidän heikompien puolesta ja kaataa pikavippiparonit. Kyllä näkyy läpi motivaatiot ja se että on kokoomuksen edustaja ja vielä juristi (= ei sieltä köyhimmästä päästä)
Ei voi olla MIES, jos nimeksi on annettu "Sampsa". Nimensä veroinen ainakin tuollaisen möläytyksen perusteella. Ensin on koko ilta nautittu ilmaisesta veronmaksajien tarjoamista kekkereistä, ja sitten yrittää vitsailla sellaisella asialla, joka on yli 600.000 suomalaisen arki. Helppoa on tuolla Espalla rouva vieressä minkkiturkissa ja jos röyhtäilyltään ehtii, antaa kommentteja meistä rahvaasta. Sampsa Iisakki (vai mikähän se oli) opi käytöstapoja. Taitaa pudota poika korkealtta ja kovaa ensi vaaleissa.
Joo aika törkeää käytöstä ja osoittaa todellakin ettei Sampsalla ole mitään hajua siitä mitä on tosiaan 600.000 suomalaisen arki. Karkeaa tilannetajuttomuutta ja välinpitämättömyyttä.
Sampsa Kalle Henrikki. Opintojakin näyttää olevan Upsaalasta asti. Mistä lie köyhän asian omakseen ostanut.
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex5000.sh?${APPL}=hetekaue&${BASE}=hetekaue&${THWIDS}=59.3/1323266643_51242&${oohtml}=hex/hex3500&${html}=hex/hex3500&${snhtml}=hex/hexnosyn&${savehtml}=/thwfakta/hetekau/hex/hex3000.shtml&tyyppi=hakusetti
Ihmettelen kyllä kanssa Sampsan hommia. Olikohan tullut maisteltua sihijuomaa hieman liikaa kun noin köyhien asiat nauratti julkisesti...
Täälläkin näyttäisi olevan kommenttia aiheesta..
https://www.facebook.com/pages/Vippifi/169627358751
Todellakin loukkaavaa käytöstä Katajalta ja luultavasti kyse on kuitenkin vain pankkien suojelusta tämä porvarien ja RKP:n ajaama täyskielto, sekin köyhien auttamisen verukkeella.
Olisipa kiva nähdä jos Katataja itse jotuisi olemaan muutaman kuukauden Kelan käsittelyjonossa ilman tuloja jääkaappi tyhjänä. Jokohan alkaisi vippi maittamaan?
Porvari kun ei näytä ymmärtävän että sitä voi joskus tarvita akuuttiin hätään pientä lainaa, sen kun pystyn siivoojankin palkalla maksamamaan takaisin.
Sampsan väitteet pikavippitoiminnasta ovat kyllä niin tuulesta temmattuja ettei mitään rajaa. Näköjään populismin lisäksi mies syyllistyy tilannetajuttomuuteen ja elitismiin. Ihan kivanolonen kansanedustaja. Luotettava kaveri. Hyvä Sampsa.
No olipa tyylitöntä ja millaisena päivänä. Tästä irvokkaasta heitosta kyllä hyvin huomaa mitä hän ja puolueensa oikeasti edustaa. Hävettävää kertakaikkiaan.
No jos sillä oli tili jo tyhjänä ja luottokortti täpötäynnä. Niin vippihän se viimeinen mahdollisuus on sitten pilata loputkin.
Sampsa Kataja on äänikalasteleva politikko. Todellisuudessa hän on keksinyt pikavipeissä täydellisen uhrin ratsastaakseen puheenjohtahaksi ja sitten pääministeriksi. Sääli ettei hän itserakkaudessaan ole tajunnut ettei hänestä ole siihen ainesta. Sampsakin haluaa osansa pikavipeistä, pikavipeillä presidentiksi!
Tuo on kyllä niin pieni vitsin heitto, että minun mielestä on turha semmosesta välittää. Taitaa Vippiparonit kirjotella täällä vaan , koittaen saada Sampsan päälle jotain.
Sampsa ei niitä yksin kuitenkaan kiellä, onhan siellä jo kansanedustajien enemmistö takana.
Toivottavasti ne loppuu kokonaan vaan.
Kyllähän monet nauravat pikavippaajille. Onhan se tyhmää ottaa kiskurikoroilla velkaa ja tyhmille nyt on naurettu maailman päivät. Ei tuosta kannata Katajaa syyttää.
Kiskurikorolla?
Saako sitten pankista halvemmalla? Tarvitsen satasen ja sain 1000 euroa ja kulut oli kyllä ihan linjassa pikavippaajien kanssa ellei kalliimpia.
Mä haluaisin kyllä nähdä ne kiskurikorot!
Noin pieniä summia ei tosiaankaan kannata lainata pankistakaan. Toisaalta, sellaiseen tilanteeseen ei pidä ikinä itseään laittaakaan, että joutuu pieniä vippejä ottamaan. Ja järkevämpää on vain yksinkertaisesti niellä ylpeytensä ja lainata tuttavilta. On typeryyttä turvautua pikavippeihin, jos muut suostuvat hätätilanteessa auttamaan ilman kuluja.
Itse pitäisin tällaisten tilanteiden varalla luottokorttia (niitä saa nykyään ilman kuukausimaksua), jota ei käytetä kuin hätätilanteissa. Tällöin saat vipattua luottokortin avulla rahaa yli kuukaudeksi ilman mitään kuluja. Nimittäin jos maksat luottokortin maksun heti maksupäivänä, ei tule mitään kuluja, eikä euroakaan mene korkoihin. Luottokortin kulut alkaa juoksemaan vasta kun jätät osan tai koko summan maksamatta. Luottokortin avulla siis voi saada vipin ilman euronkaan kulua.
Ei Vippiparoneilla ole aikaa kirjotella Suomi24 sivuilla. Ne ajelee urheiluautoillaan jossain lämpimässä ja Suomen köyhät rahottaa koko huvin... niinku kuuluukin.
Voi teitä vippaajia. Ensin olette niin hölmöjä, että elätte velaksi ja sitten vielä kehtaatte suuttua kun joku nauraa teidän hölmöilyllenne. Hihihii kaikille maailman pikavippaajille ja rikasta joulua.
Ei muuta kuin köyhien jonoon siitä hus hus ja kyykkyyn niinkuin olisi jo.
Kohta ootte kaikki kyykyssä kun lama iskee Suomeen... kun kattoo teidän menoa niin ansaitsette sen. Toivottavasti itsemurhat lähtevät nousuun muoti-ilmiönä 2012 vuoden lamasuomessa... putsaantuupa geeniallas taas hieman.
KMS ja kelkkatehdas antavat.
´´Ne ajelee urheiluautoillaan ´´
ai niinku tälläsel? terveisin Tamperelaisteini! :D
http://www.youtube.com/watch?v=xYLtSl6RiPQ&feature=relmfu
Eihän se Kataja tunnu edes tietävän mistään mitään. Jauhaa mutua asioista ilman perusteita, älytöntä toimintaa. Yrittää saada julkisuutta raflaavilla jutuilla missä ei ole mitään pohjaa
Katsokaa vaikka tota: http://www.talousviesti.fi/kulutusluotot/avoin-kirje-eduskunnalle-pienlainoja-koskevaan-lakialoitteeseen-liittyen/
Joka tapauksessa Katajan heitto "tarttis pikavippii" oli törkeä ottaen huomioon paljonko suomalaisia on jotka oikeasti vippiä tarvitsevat. Eliitti juhlii ja mällää. Ei sille mitään voi.
Vippifirmat sitten taas heittävät: Paljonko pannaan, hillot tilille, rahaa elämiseen.......................
Ihmei kun ei samantien lue: Olutrahaa sekunnissa, 1000€ pelirahaa hävittäväksi.
Nuijat, miks otatte pikavippejä? Hävettäs ottaa ja olla velkakierteessä!
Jokainen voipi miettii niitä kulujakin, jos ne on aina ketjussa.
Miks ruokkii tuommosia huijarifirmoja, niin kun nämä kaikki ovat!
Mikä on "huijarifirma" ?
Minun mielestäni kaikkia pikavippaajia pitää pilkata. Mitäs ovat hölmöjä. Hyvä Sampsa!!!