Onko tämä oikein että ottivat ottamani vipit tuloina huomioon ja sen seurauksena toimeentulotuki hakemukseni hylättiin? Olen saanut yli vuoden ajan sieltä rahaa, nyt en saanut sen takia koska olen ottanut suuria summia vippiä. Nyt on noin 1600€ vippejä maksettavana pois. Alotin vippien ottamisen että sain vuokran maksettua. Alussa eivät ottaneet huomioon tuloina niitä mutta sitten ottivatkin ja hylkäsivät hakemuksen. Valitanko vai annanko vaan olla?
Vipit tuloina huomioon
20
288
Vastaukset
- laina ei ole tuloa
Valita. Sitä ennen käytä hakutoimintoa (pikavippi, pikavipit) tuossa oikealla-->
löytyy esim.
"Lääkkeen hankkimiseksi nostettua pankkiluottoa ei tukea myönnettäessä voitu ottaa huomioon käytettävissä olevina tuloina tai varoina."
lähde:
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kho/vuosikirjat/2010/201002836
"vaikka syyskuussa saadun lainan takaisinmaksusta ei ollut selvitystä, hallinto-oikeus piti uskottavana, että A oli saanut lainan vuokranmaksuun ja aikoi maksaa sen takaisin B:lle. Näin ollen kyseessä ei ollut sellainen tulo eivätkä sellaiset varat, jotka voitiin ottaa huomioon myönnettäessä toimeentulotukea syyskuulle 2010."
lähde: http://www.finlex.fi/fi/oikeus/hao/2011/turun_hao20110094 - södfjdds
jos olet ollut jo vuoden tt-tukiasiakas niin miten helvetissä tarvitset pikavippejä VUOKRANMAKSUUN?kela ja sossu maksaa.
- ap
Siksi vippejä koska en ole saanut toimeentulotukea niin paljoa että olisin kyennyt maksamaan vuokran.
- valivalivali
Kyllä vuokra pitäis ensin maksaa ja sitten vasta tuhlata muuhun. Mutta koska en tiedä tilannetta ni en saarnaa enempi :)
Mä laitoin juuri hallinto-oikeuteen valituksen. Sosiaaliasiamies oli myös sitä mieltä ettei vippi ole tuloa ja neuvoi tosi hyvin valituksen tekemisessä. Kannattaa aina valittaa. Aikaahan siihen hao:n päätöksen saamiseen menee, mutta ei ne asiat valittamatta parane. - nuttttt
Vippien ottaminen on idioottimaisinta mitä yleensä voi tehdä, mc-kerholta lainaamisen jälkeen. Hullu ottaa pariksi viikoksi lainaa ja maksaa sen puolitoista kertaisena takaisin.
- kyllä näin on
Kyllä sossu maksaa vuokran ja niitä vuokrarahoja et näe vaan ne maksetaan suoraan vuokranantajalle nykyään.Onko sinulle siis jäänyt käteen muualta saamaa rahaa kun lasketaan vuokra sähkö kotivakuutus pois tulee jäädä käteen 419€
kaikki osamaksulaskut ja muut ei kuulu sossulle jos niitä maksat ettei ruokaan rahaa.Samoin pikavipit on tuloa mutta ei menoa maksaessasi ne pois:=)- ihmeissäni
Missä lukee että käteen tulee jäädä 419 vuokran-sähkön-vakuutuksen jälkeen?
- siellä se peruosa on
ihmeissäni kirjoitti:
Missä lukee että käteen tulee jäädä 419 vuokran-sähkön-vakuutuksen jälkeen?
laissa. Vuoden alussa nousee, ks. STM:n sivuilta
- Luetun ymmärtämiseen
Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa. Pikavipit eivät ole tuloa.
- askdnksldcas
Miksi pikavippi ei olisi tuloa,kun se on rahaa ja se tulee tilille?Ja täydellistä takuuta niiden maksamisesta ei ole.
- luetun ymmärtämiseen
Siksi kun laina ei ole tuloa. Ja etenkin siksi, että oikeusistuimet tajuavat tämän yksinkertaisen tosiasian.
Mitään takuuta - täydellistä tai vähemmän täydellistä - lainan takaisinmaksamisesta ei tarvita mihinkään, koska lainanlyhennyksiä ei katsota menoksi. Laina ei ole toimeentulotukilain tarkoittamaa tuloa eikä menoa. Yksinkertaista, eikö totta?- että näin
Laketaanhan opintolainakin tuloksi. Pika vippi lasketaan tuloksi. Jos se on otettu toimeentulotuessa huomioitaviin menoihin niin silloin se lasketaan myös menoksi. Muuten ei menoksi lasketa. Tuloksi kylläkun. katso www.toimeentulotuki.net... sieltä ohjeita toimeentulotuensaajalle
- trollin laiha läski
että näin kirjoitti:
Laketaanhan opintolainakin tuloksi. Pika vippi lasketaan tuloksi. Jos se on otettu toimeentulotuessa huomioitaviin menoihin niin silloin se lasketaan myös menoksi. Muuten ei menoksi lasketa. Tuloksi kylläkun. katso www.toimeentulotuki.net... sieltä ohjeita toimeentulotuensaajalle
"Jos se on otettu toimeentulotuessa huomioitaviin menoihin niin silloin se lasketaan myös menoksi."
Taidat olla varsinainen järjen riemuvoitto. Meno=meno. No shit, Sherlock.
Opintolaina on poikkeus toimeentulotuessa, sen tietää vähänkään asioista perillä oleva. Opettele lukemaan niitä omia linkittämiäsi sivuja, sieltäkin selviää ettei lainaa voitu tuloksi katsoa. Laina ei ole tulo. - että näin
trollin laiha läski kirjoitti:
"Jos se on otettu toimeentulotuessa huomioitaviin menoihin niin silloin se lasketaan myös menoksi."
Taidat olla varsinainen järjen riemuvoitto. Meno=meno. No shit, Sherlock.
Opintolaina on poikkeus toimeentulotuessa, sen tietää vähänkään asioista perillä oleva. Opettele lukemaan niitä omia linkittämiäsi sivuja, sieltäkin selviää ettei lainaa voitu tuloksi katsoa. Laina ei ole tulo.Jos lainalla on maksettu toimeentulotuessa huomioitavia menoja, silloin se lasketaan menoksi. Mutta jos sillä on esim. maksettu sakko yms. niin silloin laina on huomioitu tuloksi. Näin linkittämilläni sivuilla lukee.
ps kiitos kehuista :DDDDD "järjen riemuvoitto" sepä juuri - trollin laiha läski
että näin kirjoitti:
Jos lainalla on maksettu toimeentulotuessa huomioitavia menoja, silloin se lasketaan menoksi. Mutta jos sillä on esim. maksettu sakko yms. niin silloin laina on huomioitu tuloksi. Näin linkittämilläni sivuilla lukee.
ps kiitos kehuista :DDDDD "järjen riemuvoitto" sepä juuriNo, laitapa nyt Einsteiniksi itsensä uskova ne KHO:n tai HaO:n päätökset näkyviin, jotka todistavat, että pikavipit on lainmukaista katsoa tuloksi? Tuolta sivultasi minä en äkkiseltään löytänyt asiasanalistalta ollenkaan "pikavippiä" ja kohdasta "laina" löytyi kaksi oikeustapausta, jotka molemmat löytyy tästäkin ketjusta nimimerkin "laina ei ole tuloa" viestissä linkitettyinä.
- idsfjisdjl
eli kannattaa ottaa niin paljon pikavippejä kun mahdollista ja jättää maksamatta.samaan syssyyn isot lainat (nekin maksamatta) ja samalla maksattaa sossulla kaiken.se on reilua.
- luetun ymmärtämiseen
"eli kannattaa ottaa niin paljon pikavippejä kun mahdollista ja jättää maksamatta."
Ainahan on maksettava eikös juu, mitä tässä maailmassa velkaantuu. Jos luottotiedot ei kiinnosta, niin siitä vaan. Ulosottoonhan ne menee sitten ja tulee ikävästi kaikenlaista ikävää pikku perintäkulua, joskus jopa enemmän kuin itse lainan pääoma oli, mutta sossu ei voi ottaa tulona huomioon sitä osaa, joka tuloista ulosmitataan.
" ja samalla maksattaa sossulla kaiken"
Ei sossulla KAIKKEA voi maksattaa. Tai jos sinulla on sisäpiiritietoa, niin kerro ihmeessä kuinka saada sossu kustantamaan KAIKKI. Esimerkiksi vaikkapa niiden parjaamasi lainojen takaisinmaksu.
Kun se on noin kannattavaa mielestäsi tuo lainanotto, niin et kai itse ole jättänyt maksimaalisesti velkaantumatta? Sehän olisi sinun logiikallasi kovin epäviisasta.. - huh huhhhh2
jeesus mitä urpoja täällä palstalla pörrää
- HänAasillaRatsastaa
"jeesus mitä urpoja täällä palstalla pörrää"
Päätit sitten jessen kanssa nostaa palstan tason kertaheitolla korkeuksiin tuolla sinun nerokkaalla kommentillasi?
- Sossupummi
Sinun kohdalla on todennäköisesti käytetty niinsanottua tarveharkintaa. Pikavipit ja mitkä tahansa lainat otetaan aina huomioon (vaikka joudut ne maksamaan takaisin). Siitä saat lähinnä kiittää kuntia ja heidän päätäntävaltaa mitä ei saisi oikeastaan olla. Kunnat voi keksiä mitä tahansa silmään viilaus pykäliä ja niistä ei todellakaan sinulle ennakkoon mainita. Voit kokeilla valittamista se ei maksa mitään. Ja suosittelen muuttamaan halvempaan asuntoon mikäli vielä pystyt (olet meinaan aika nesteessä noiden vippien kanssa). Luottotiedot varmasti tuolla menolla menetät. Järki käteen noissa raha-asioissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh801965Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1581270
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472