Täällä palstalla tuntuu olevan paljon teitä kokeneempia veljiä, niin kysyn teiltä näitä asioita.
Olen luterilaisille innokkaille nuorille uskoville selittänyt Raamatun mukaista kastemallia, joka löytyy Apostolien Teoista. Aion alkaa järjestämään heille kastetilaisuuksia kotonani kylpyammeessa.
Minä olen itse syntinen ihminen ja uskoni horjuu joskus. Eihän se haittaa? Eikö hyvälle uskovien kasteelle riitä sekin, että yritän vain huolellisesti esiintyä hyvin hurskaana? Teeskentelen heille usein paljonkin hurskaampaa kuin oikeasti olen. Lupaan heille, että heistäkin tulee paljon pyhempiä ihmisiä, sellaisia kuin minä, kun he tulevat uudelle kasteelle. Toiminko oikein?
Miten suuren palkinnon minä saan jokaisesta, jonka olen saanut kastettua itselleni... eikä kun Jeesukselle ... seuraajaksi? Saako siitä ajallista siunausta ja kunniaa vai nousevatko ennen muuta taivaspisteet ja kasvaako valtani sitten tulevassa maailmassa?
Kun meidän raamatullista kastettamme sanotaan uskovien kasteeksi, niin haittaako se, että en voi olla aivan varma omasta uskostani ja kasteelle tulevien uskosta? Eikö kuitenkin ole pääasia saada kalliit sielut porttokirkosta pois? Kasteemme eivät välttämättä ole koskaan aivan päteviä uskovan kasteita... mutta ei kai se ole niin nöpönuukaa? Hyvä tarkoitus on pääasia?!
Aloitteleva uudestikastaja kyselee
15
77
Vastaukset
- Paroni Luulevainen
Siunausta hyvään asiaasi veli!
Älä vaan paljasta ikinä kenellekään, että emme me oikein kastetut ole todellisuudessa yhtään pyhempiä, tai parempia uskovia, eikä meillä ole suurempaa voimaa tai enempää armolahjoja kuin luterilaisillakaan.
Suuremman uskonvarmuuden saat, kun hankit sellaisen vain väkisin itsellesi! Tee kuten minä. Joka ilta huudan monta tuntia oikein suoraa huutoa ja käsken saatanaa pois. Sillain saa voimakkaamman olon.
Kannattaa myös valita Raamatusta vaikka kymmenen itselle mieluisinta jaetta, kuten "Lähtekää pois Baabelin kirkosta!." ja "Mitä viivyttelet! Ota kaste!" ja toistaa vain niitä valittuja kohtia itselle aamusta iltaan, niin usko vahvistuu. Tätä voi tehostaa lyömällä itseään ihan kirjaimellisesti raamatulla päähän.
Älä ala ajatella äläkä kyseenalaistaa, mitä olet oppinut. Kastetotuutta varsinkaan. Näin se sujuu.- aloitteleva uudestik
Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta, Paroni!
- jospa nyt aluksi
vain lakkaat provoilemasta. Ei sinun ole pakko kastetta ottaa varsinkaan jos et alkuunkaan usko Jeesuksenkaan. Ole ihan oma itsesi, vaikka tietysti on parannus myös sinulle Jumalan suurta armoa ja totuutta ja tulee myös aina tehdä ennen kastetta vedessä eikä Herra anna Henkeäänkään katumattomaan sydämeen.
- aamen just niin
Aloittaja vaikuttaa tosiaan luterilaiselta provoilijalta. Kaikki me oikeat kristityt tiedetään, ettei kukaan luterilainen ole milloinkaan Jeesukseen uskonut. Onneksi me erotetaan henget.
- aloitteleva uudestik
aamen just niin kirjoitti:
Aloittaja vaikuttaa tosiaan luterilaiselta provoilijalta. Kaikki me oikeat kristityt tiedetään, ettei kukaan luterilainen ole milloinkaan Jeesukseen uskonut. Onneksi me erotetaan henget.
Kyllä ne tuntemani luterilaiset nuoret ovat aivan oikeasti uskoon tulleita, eivät vain ole vielä kastettuja mutta pian sekin kyllä korjaantuu! Ehkä heidän uskoontulossa on jotain pielessä, kun he olivat kuulleet evankeliumin luterilaisilta evankelistoilta. Mutta juuri sellaisia muutkin meikäläiset ovat kastealtaisiin koonneet. Kyllä heidät voi kastaa.
- "SOS" hätähuutosi
huomioitu, rukoillaan asiasi puolesta.
- aloitteleva uudestik
Elä sinä luterilainen sekaannu asioihini.
- lakkaat
aloitteleva uudestik kirjoitti:
Elä sinä luterilainen sekaannu asioihini.
provoilemasta, jos olet ymmärtäväinen.
- Tätä toivon
Mitäpä jos itse tulisit ensin siihen todelliseen Raamatulliseen Evankeliumin uskoon ja nöyryyteen ja antaisit kastaa itsesi... niin eiköhän se sitten siitä lähtis uskontie sinullakin kirkastumaan!
- aloitteleva uudestik
Näyttää vähän siltä, ettei teistä palstan kokeneemmista veljistä ole vielä muut uskoon tulleetkaan kuin Paroni. Rukoilen, että te muut minua syytelleet tulisitte oikeasti uskoon. Olette kyllä pettymys. No ehkä eepu*lta, jakovilta ja mathetesilta saan vielä myös ihan kunnollisia neuvoja, miten ohjaan luterilaisia ystäviäni, jotka tulen lähiaikoina kastamaan.
- lopetteleva uudest.
aloitteleva uudestik kirjoitti:
Näyttää vähän siltä, ettei teistä palstan kokeneemmista veljistä ole vielä muut uskoon tulleetkaan kuin Paroni. Rukoilen, että te muut minua syytelleet tulisitte oikeasti uskoon. Olette kyllä pettymys. No ehkä eepu*lta, jakovilta ja mathetesilta saan vielä myös ihan kunnollisia neuvoja, miten ohjaan luterilaisia ystäviäni, jotka tulen lähiaikoina kastamaan.
Oletko "terence" vaihtanut nimimerkkiä>?
Sinähän voisit harjoitella tuota uudestikastamista vauvoilla. Hehän ovat kaikkein
parhaita ottamaan kasteen vastaan!
- vauvakastettu lutku
Sinustakin näkee, että sinulla on lihalliset, itseäsi korottamaan pyrkivät motiivit. Sinut on pilannut uudestikastajien propaganda "porttokirkoista". Olet kyllä oikein mallikappale inhottavasta uudestikastajatyypistä! Annan tyylipisteet, että olet avoimesti noin röyhkeä ja omahyväinen. Sinun "kokeneemmat veljesi" yrittävät oman lihallisuutensa ja pahuutensa kätkeä vaikka eipä nuokaan sinua paremmin siinä onnistu! Ehkä onnistuvat huonommin! Fariseuksetkaan eivät nähneet itse lainkaan, miten sokeita olivat. Muut kyllä sen näkevät.
- aloitteleva uudestik
Kukas kissan hännän nostaa ellei kissa itse? Tule sinäkin luokseni uskovien kasteelle, kun pidät muutenkin minusta! :-)
- toinen Hega
>>Minä olen itse syntinen ihminen ja uskoni horjuu joskus. Eihän se haittaa? Eikö hyvälle uskovien kasteelle riitä sekin, että yritän vain huolellisesti esiintyä hyvin hurskaana? Teeskentelen heille usein paljonkin hurskaampaa kuin oikeasti olen. Lupaan heille, että heistäkin tulee paljon pyhempiä ihmisiä, sellaisia kuin minä, kun he tulevat uudelle kasteelle. Toiminko oikein?>>
Koska vielä tiedät olevasi syntinen, et voi olla täysin paatunut. Eli et tee tahallista syntiä, koska et väitä synnin tekemisen olevan oikein Jumalan silmissä.
(muutoinhan parannuksen tekeminen ei ole mahdollista vrt. Mooses ja Faarao)
Voinemme päätellä, että sinä voit kastaa uskoontulleita ihmisiä, jos olet jo Jeesuksen opetuslapsi (eli olet itsekin USKOSSA ottanut kasteen), etkä ole luopunut uskostasi. (luopumnen tarkoittaa elämistä synnissä - synnin orjana)
Pyhitys tarkoittaa sitä että joku asia, esine tai vaikkapa ihminen on erotettu johonkin parempaan käyttöön.
Esimerkki: pyhäpuku tai kengät voi olla "pyhitetty" juhlakäyttöön, eli et käytä niitä esimerkiksi puutarhatöissäsi. Tai et käytä samaa hammasharjaa, jolla peset hampaasi,vaikkapa mopon kaasuttimen puhdistukseen
Samoin ihminenkin voi antaa itsensä Jumalan käyttöön, jolloin Jumala voi pyhittää hänet. Tällöin ihmistä ei käytetä enää paholaisen tarkoitusperiä tai tavoitteita varten.
Jumala on luvannut kakille peltomiehille saman palkan, kunhan olivat pellolla.
Palkka on sisäinen rauha ja ilo siitä, että saa tehdä töitä Jeesuksen kanssa.
(= kuninkaan kanssa).
Eikö siinä ole palkkaa tarpeeksi, että saa nähdä kaveritkin taivaassa?
Kasteelle tulevan tarvitsee ymmärtää evankeliumi (tämänhän Filipposkin varmisti kysymällä hoviherralta - hänen tuli opettaa hoviherraa ja kastaminen oli luvallista, vasta kun hoviherra sai evankeliumin opetusta ja oli ymmärtänyt kuulemansa).
Lisäksi kastettavan täytyy kääntyä syntielämästään, ettei pilkkaisi Jumalaa.
Uutta kastetta ja samalla uudestisyntyneen täysin puhdasta omaatuntoa ei voi enää saada toista kertaa. (uudesti kastaminenhan ei ole mahdollista).
Maailmassa kulkiessa jalat kyllä likaantuvat, mutta siihen Jeesuksella oli lääke: jalkojen pesu matkakaverilta! Se tarkoittaa syntien tunnustamista ja niiden anteeksi pyytämistä Jumalalta Jeesuksen sovitustyöhön turvautuen. Rukoile ystäväsi puolesta, voit pelastaa hänen elämänsä!
Tärkein asia kastettavalle on että tunnustaa uskonsa jukisesti. Miksikö? No siksi että Jeesus on luvannut tunnustaa Isälleen ja enkeleiden edessä ne, jotka hänet tunnustavat. Tähän liittyy myös lupaus - se että saa voiman ylhäältä! Pyhän Hengen voitelu, jolloin ihminen saa voiman tulla Jeesuksen todistajaksi!!
Tätä kutsutaan Raamatussa Jeesuksen kasteeksi, tai Pyhän Hengen kasteeksi.
Pyhän Hengen kaste ilmenee armolahjoina kuten kielillä puhumisena tai profetoimisen armolahjana. On myös muita armolahjoja, ja Raamatussa kehoitetaan tavoittelemaan niitä. Armolahjat auttavat uskovia maallisen vaelluksen aikana.
Kasteen pätevyydestä ei kannata pitää huolta, sillä jos olet kasteessa kokenut saaneesi uuden sydämen (kivisydämesi on vaihtunut liha sydämeksi), niin voit olla huoletta: Kasteesi on pätevä.
Eli kaste joko toimii, tai sitten ei toimi luvatulla tavalla.
Pääasia on että kastettava menee kasteelle vilpittömin sydämin, ilman taka-ajatuksia - se on kaikki, tai ei mitään. Välimuotoa ei ole.
Joukkue on valittava ja siitä on pidettävä kiinni: Jumala tai paholainen.
Valitse sinä voittajan joukkue (= Jeesus), niin Jumala valitsee sinut! - Hyvin sää vedät.
Oikein olet ymmärtänyt asiat! Jatka vain.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412470Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742447Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732342Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512102Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl251837Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801663Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211098Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71014Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi40959Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön55864