Hei
Täällä on keskusteltu kirkon suhteesta syömisiin ja juomisiin.
Raamattu kertoo syömisistä oikeastaan vain 3 Moos 11, ja että kovat rasvat piti polttaa alttarilla ja apostolit vahvistivat uudelle liitolle verta karttavat asetukset.
Muuta Raamattu ei puhu syömisistä ja tässä on kaikessa ihmisen terveys ollut kyseessä.
Adventtikirkko on ollut uranuurtaja ja markkinajohtaja ja ainoa suorastaan maailmassa joskus 1800 luvulta alkaen
terveysasioissa ja kirkolla oli terveyshoitoloita joissa lääkkeiden puuttuessa hoidettiin ruokavalioilla ja luontaislääkityksillä.
Nykyisin kirkko on tietysti jäänyt jalkoihin terveyskasvatuksessa ja -työssä ja teveysasiat eivät kuulu mitenkään kirkon jumalanpalveluselämään koskaan.
On olemassa yksi kirkon terveyskurssi raamattuopiston kurssikategoriassa, muusta en tiedä enkä ole kuullut.
Kirkolla on edelleenkin sairaaloita ja terveyslaitoksia joitakin olemassa maailmalla.
Kaikkialla maapallolla ei ole mahdollista valikoida syömisiään, meillä kaupan hyllymetrejä piisaa.
Tietysti kehitysmaissa yksinkertaisetkin terveysneuvopt ovat paikallaan ettei esim syö raadonsyöjiä ja kaatopaikoilla viihtyviä eläimiä, yms. mutta nälkä pakottaa joskus ja vaihtoehdot vähissä. Ei voi valikoida vaan syötävä henkensä pitimiksi.
Maapallon viljelypinta-ala erosioituu ja väestö kasvaa.
Minun elämäni aikana on 6 miljardiakin muuttunut 7 miljardiksi ja tahti kiihtyy, ihmiset naida napsuttaa mitä köyhempiä sitä enemmän pitää huolehtia perheen sosiaalihuollosta itse. Kierre on valmis.
Jeesus Kristus ja raamatun sana kuuluu ja liittyy yksin jumalanpalvelukseen.
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/16.2
t. jari
Adventtikirkko terveysasialla ?
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882108Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801316
- 241784
- 67732
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337502