Autolla Viroon

hernerokka

Mikä on edullisin laivayhtiö jolla kannattaa mennä meno-paluu 2 aikuista ja henkilöauto. Tarvitseeko autolle olla jotakin vakuutusyhtiön papereita mukana? riittäkö pelkkä rekisteriote?
Kuinka pitkälle / ja mihin kannattaa mennä, että turistilisä häipyy hinnoista? Onko esim Narvassa tai Pärnussä edullista? Kiitos vastauksista. Ekaa kertaa menossa sinne autolla ja kaikki on uutta ;)

16

5590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autolla aina mennään

      Itse katson laivayhtiöiden hintojen lisäksi niiden aikatauluja. Mikäli meinaat mennä vain päiväksi, niin mene esim. Eckeröllä aamulla sinnepäin ja tule illalla Tallinkilla takaisin. Säästät ehkä muutaman euron verrattuna Tallinkilla menoon. Vastaavasti menetät maissaoloaikaa.
      Autolla ei tarvitse välttämättä mitään ylimääräisiä papereita mukaan, mutta GreenCard on suotavaa ja sen saa muistaakseni ilmaiseksi vakuutusyhtiöstä. Niin ja mikäli autosi sattuu "omistamaan" rahoitusyhtiö, niin olisi hyvä olla heidän "lupalappunsa" mukana.
      Korjatkoon joku jos nyt puhun läpiä päähäni, mutta käsittääkseni koko Viron hintataso on sama eli ei Tallinnassa ole mitään turistilisää (lukuunottamatta sataman SadaMarkettia ja Merekeskusta).

      Itse olemme käyneet Virossa lukuisia kertoja autolla ja hyvin olemme pärjänneet. Bensa on siellä noin 0,30€ halvempaa kuin Suomessa eli älä tankkaa ennen laivaan menoa ;)

      • opserveri

        green cardia ei baltiassa enää tarvita....

        mutta tulosta netistä englanninkielinen vahinkoilmoituspaperi vahinkojen varalta


        ja kannattaa ottaa kopio rekisteriotteesta......asiapapereita ei tule jättää yöksi autoon


        tarkista myös varkausvakuutuksen voimassaolo.....kaikki eivät anna baltiaan
        vaikka autossa olisi varkaudenestolaite kannattaa ottaa myös tankolukko mukaan


    • Mökkiläinen

      Ei tarvitse mitään ylimääräistä.

    • Käynyt

      Joku Tarto on ainakin selvästi edullisempi, vakuutuksista sen verran että osakasko on monessa yhtiössä voimassa vain pohjoismaissa ja täyskaskossakin omavastuu saattaa olla huomattavan suuri, ja kuten aiemmin jo todettiin niin omansa saa viedä minne vaan mut rahoitusyhtiön omistamassa asia on sit toinen.

    • monta kertaa autolla

      Kartta on hyvä olla, joskin Tallinassa on paljon yksisuuntaisia katuja. Jos ajat Tallinnan läpi, löytyy autoliiton sivuilta reittiopastusta. Reitit on kyllä myös hyvin merkitty tienumeroineen satamaan ja satamasta. Virolainen ajotyyli on vähän nopea, ja vilkkua käytetään säästeliääsi.

    • tiina tee

      Tallinnassa ja satamasta kaupungin ohi muualle helppo ajella

    • opserveri

      eckerö tai viking ovat oleet ainakin aikaisemmin

      katso netistä tarjoukset


      s-kortilla ja kanta-asiakaskorteilla saa myös alennuksia

    • viru kutsuu

      pärnussa ja tallinnassa on turistilisät

      narva voi olla mielenkiintoinen jos ei ole ennen käynyt
      tosin siellä puhutaan pääosin venäjää

      suosittelen kaakkois-viroa (tartu-voru-otepää)

      otepäässä hiihtokeskus ja paljon majoituskohteita

      ww.booking.com sivusto antaa myös hyviä majoitustarjouksia mm. kylpylöissä

      itse olin viime tammikussa otepään pyhäjärven kylpylässä ja sieltä jatkoimme pärnun strand hotelliin...mutta lunta oli silloin vietävästi

    • Tallinnaan autolla

      http://tallinnaan.com

      Itse ajamme lautalle ja ylitämme meren sillä. Löysimme sivujen kautta myös hotellin.

    • muutama vinkki

      Turistilisää on turistipaikoissa, Tallinnan keskustassa, Pärnussa jne. Laitakaupungilla, paikallisten käyttämissä paikoissa ei turistilisää ole.

      Kaupoissa hinnat ei esim. Narvassa juuri eroa, palvelut kuten hotellit, ruoka yms. vähän halvempia.

      Ainakin vielä pari vuotta sitten autossa piti säädösten mukaan olla sammutin, mutta sitä ei kyllä koskaan ole ainakaan minulta tarkastettu.

      Tienvarsikuppiloita on oikeastaan yllättävän vähän. Esimerkiksi Saarenmaalle ajaessa ei Tallinnan jälkeen ole juuri mitään ruokapaikkaa ennen kuin lauttarannassa.

    • ksusha

      Kannattaa tilata vakuutusyhtiöstä se vihreä kortti, ei ainakaan haitaksi ole.
      Autossa oltava varoituskolmio, sammutin, heijastava liivi, ensiapulaukku ja kiilat pyörän alle.
      Narvassa, Pärnussa, Saarenmaalla on yleensä ottaen edullisempaa kuin pääkaupungissa. Eikä Tallinnassakaan tarvi montaa sataa metriä kävellä kun alkaa löytyä edullista ruokapaikkaa.
      Saarenmaan lautalla oli ainakin kesällä ihan hyvä ruoka ja edullinen. Pitää vaan syödä ripeästi, matkahan ei kestä kuin puolisen tuntia.

      • EI ENSIAPULAUKKUA

        Sõiduautos peavad sõidu ajal kaasas olema:

        - ohukolmnurk (E-reegli nr 27 nõuete kohane);
        - üks tulekustuti kustutusaine massiga 1 kg (siseministri määruse https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=616710 järgi)
        - kaks kasutamiskõlblikku, ratta läbimõõdule vastavat tõkiskinga
        - esmaabivahendid peavad olema tööandja sõidukis (sotsiaalministri määruse https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=81146 järgi)

        Mootorsõidukite tehnoseisundile ja varustusele esitatavad nõuded on leitavad aadressilt https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13117818.

        *
        Ensiapulaukku vaan työnantajan autossa.

        Vihreä kortti ei ole pakollinen Baltian maissa tai Puolassa, mutta on suositeltavaa ottaa kortti mukaan aina, kun matkustaa ajoneuvolla Pohjoismaiden ulkopuolelle. Kortti auttaa onnettomuustilanteen selvittelyä.


    • Nael Kummi

      # Mikä on edullisin laivayhtiö jolla kannattaa mennä meno-paluu 2 aikuista ja henkilöauto.#

      Täytyy valita itselleen sopiva. Kukaan ei tiedä, minkälaiset etukortit sinulla on. Esim. SF-Caravanin kortti on voimassa vaan Eceröllä.

      https://laevapiletid.ee/

      *
      # Kuinka pitkälle / ja mihin kannattaa mennä, että turistilisä häipyy hinnoista?#

      Asun yli kymmenen vuoden ajan Suomessa. Tallinnassa, kotikaupungissani, käymme miehen kanssa harvoin.
      En ymmärrä, mikä turistilisästä on kysymys? Kenelläkään ei ole leimaa otsaan lyöty.
      Tämä on tavallista, että keskustassa hinnat ovat korkeammat, ajattelen ruokapaikkoja. Näin on kaikkialla, myös Suomessa. Ei saa myöskään virolainen mitään alennusta.
      *

      # Tarvitseeko autolle olla jotakin vakuutusyhtiön papereita mukana? riittäkö pelkkä rekisteriote?#
      Virossa ” Vihreä kortti” ei ole pakollinen http://www.if.fi/web/fi/SiteCollectionDocuments/Private/Muut/GreenCard_lista.pdf

      Jos joku muu henkilö ajaa autolla ja omistaja ei ole mukana, on oltava VALTAKIRJA (vapaamuotoinen).

      *
      # Ekaa kertaa menossa sinne autolla ja kaikki on uutta ;)#

      Et kai sinä maailman loppu ei mene! Lisäksi palveluammateissa osataan suomea. Kaikki eivät ole varkaita myös. Viron karttoja on joka puolella saatavilla.


      NAEL KUMMI!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      98
      1112
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      634
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      502
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      500
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      490
    8. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      451
    9. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    10. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      33
      440
    Aihe