Mopokortti ja sairaus = ?

need help!!!

Siis oon siinä iässä että saisin hankkia mopokortin. Haluaisinkin, mutta mulla on vaan epilepsia enkä välttämättä sitä kuitenkaan saisi. Ja jos tulee kohtaus, niin 3kk ajokielto. Mitä kannattais tehä? Se helpottais paljon jos olis oma mopo, kun voisi mennä ja tulla kun itselle parhaiten sopii, eikä tarvitsisi kytätä bussi aikatauluja. Minä haluaisin siis mopon, mutta sairaus vain rajottaisi ihan kivasti. Esimerkiksi, kkun olen kortin ja mopon saanut, niin jos tulisi kohtaus, niin en voisi ajella yleisillä teillä 3 kuukauteen. :/

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Esimerkiksi, kkun olen kortin ja mopon saanut, niin jos tulisi kohtaus, niin en voisi ajella yleisillä teillä 3 kuukauteen. :/"

      - Sekö on suurin murheesi, että et saa 3kk ajella yleisillä teillä? Voi kuule, jos sinä saat jonkun tärinävärinä kohtauksen, kun ajat 40 - 60km/h, niin se on kuule ihan tuurista kiinni, että onko sinua edes olemassa enää sen jälkeen.

      Sen lisäksi, että olet vaaraksi itsellesi, olet myös vaaraksi muille, jos ajelet ja saat epileptisen kohtauksen. Parempi siis, että menet julkisilla tai kävelet.

      • AP

        Anteeksi vain mutta mulla on nyt melko kiireinen elämänrytmi, joudun kokoajan muutenkin roikkumaan vanhempieni hihoissa, koska en ehdi kaikkiin busseihin.


    • Pphjan poika

      Elä sinä huoli ku minullaki on kys. sairaus. En itse halunnut ajaa korttia koska jos tulisi kohtaus niin se olisi juuri se että jääkö se kans sun viimeiseksi kohtaukseksi.

    • Pphjan poika

      Elä sinä huoli ku minullaki on kys. sairaus. En itse halunnut ajaa korttia koska jos tulisi kohtaus niin se olisi juuri se että jääkö se kans sun viimeiseksi kohtaukseksi.

    • epilepsia

      Itselläni on myös epilepsia mutta kohtauksen estolääkkeet ovat minulla toimineet. Itselläni on mopokortti enkä ole saanut estolääkityksen aloittamisen jälkeen yhtäkään kohtausta....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1943
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1240
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      201
      675
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      571
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      192
      556
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe