oma tarinani, vaikka en homo olekkaan
Menin itse armeijaan keskiveroa iäkkäämpänä 25-vuotiaana ammattiin valmistuneena naimisissa ja 1. lapsi.
Päätin jo sinne mennessä että ihan kaljuksi en päätäni vedä, mikä osoittautuikin myöhemiin ihan viisaaksi päätökseksi.
Meille tuli alokakouluttajaksi nuori ehkäpä n.23-24v vänrikki. Vänrikki oli kaljupäinen ja sillä oli aina sellainen outo virne kasvoilla. Sanotaan nyt että vaika kaverin nimi oli vänrikki "Kaljis"
Heti kun aliupseerit esitteli meidät tälle kapiaiselle Kaljis oli hiljaa kierteli ja kaarteli meitä kun seistiin hiljaa rivissä. Yhden kaljupäisen alokkaan kohdalla Kaljis hipaisi päätä ja totesi "Kiva."
Alokas aikaa pidemmälle edetessä Kaljis oli tiiviisti meidän alokkaiden mukana. Saattoi olla vain tarkkailemassa kun varusmiesjohtajat kouluttivat meitä.
Kaljis oli sellainen, että se suosi joitain alokkaita ja toisia pompotti. Niille, jotka pitivät tukan kokonaan pois päätä Kaljis oli ihan mukava.
Kaljis haisi aika usein alkoholille, mutta jopa meidän varusmiesjohtajat varoittelivat, että siitä ei kannata mennä kenellekkään ylemmälle kapaiselle valittamaan, eikä kukaan mennytkään.
Yhdelle kaljupäiselle nuorelle alokkaalle Kaljis ryhtyi tuttavalliseksi kertoi vitsejä. Otti auton kyytiin antoi eri vapauksia. Päästi jonon ohi ruokailemaan auttoi henk.koht jos alokas ei jotain osannut.
Kyseinen alokas oli itseäni n. 7-vuotta nuorempi ja aika "sinisilmäinen"
Yhtenä iltana iltavahvuuslaskennan jälkeen Kaljis tuli meidän tupaan ja käski tämän oman lellikkinsä ylimääräisen vativuoroon, mikä oli jo sinäänsä outoa, koska sellaisista ei ollut mitään puhetta aiemmin, eikä meille oltu niitä opetettu.
No alokas lähti Kaljiksen mukaan. N. klo 12 yöllä sama tupakaveri tuli kännissä nukkumaan. Kaikki heräsi ja ihmetteli mitä *elvettiä. Sitten kaveri meni nukkumaan ja alkoi piereskellä, siis niin kovaa, että kaikilla meni hermot.
Itse kun olin muita vanhempi saatoin päätellä mitä oli tapahtunut. Olin tuvan vanhin ja sanoin muille että kaivkaakaapista esiin korvatulpat tai kuulosuojaimet, että voidaan nukkua, kaveri ei lopeta piereskelyä vähään aikaan.
Myöhemmin minulle selvisi että Kaljis oli vienyt meidäntupakaverin asunnolleen juottanut humalaan ja P*annut b-rappuun (tupakaveri siis uskoutui minulle, koska olin vanhempi enkä lähtenyt mukaan kaikkeen hulutukseen mitä intissä oli). Tupakaveri oli nuori ja sinisilmäinen, mutta ilmeisesti kuitenkin piti siitä mitä oli kokenut. Eli Kaljista ei voinut syyttää raiskauksesta. Tämä tupakaveri oli vielä niin nuori ja aran oloinen, että oli varmasti oma seksuaalisuus vielä hakusessa.
Seuraavana päivän kaveri käveli oudosti, no ymmärtäähän sen että miksi. Toiset sitä ihmettelivät. Mutta kaveri kertoi vain kaatuneensa pimeällä metsätiellä vartiovuoron aikana.
Kaljis tuli myös meitä lokkaita katsomaan vinkkasi silmää tällä nuorukaiselle ja heitti samalla jonkun vitsin mille kaikki muut paitsi minä naureskelivat.
Muiden kapiaisten seurassa Kaljis punasteli ja oli jotenkin arana oloinen. Mutta meille alokkaille oli niin machomiestä kuin olla ja voi.
Olen nähnyt Kaljiksen intin jälkeen siviilissä. Käveli helsingissä vastaa kesällä nahkahousut jalassa ja valkoinen hihatonpaita päällä jonkun lihaskimpun vieressä. Ei ollut tuntevinaanakaan.
Yhteenveto
Kyllä armeijassa on vaiettu totuus se että siellä työskentelee homoja. Osa nuorista upseereista asuu keskenään jopa samankaton alla. Siksi sinne kapiaisten asuinalueelle ei saa varusmiehet mennäkkään kun kaikki ei välttämättä kestä päivänvaloa.
Meillekkin aluksi Päällikkö naljaili sitä että pitää olla mammanpoika jos "ei pärjää täällä miesten kanssa."
No nytpähän tiedän mitä joillekkin miestenkanssa pärjääminen tarkoitti.
Kertokaa homona olemisesta armeijassa
3
788
Vastaukset
- Jo vain
Kiva tarina, ala novellikirjailijaksi!
- huhahh
Vaikea erottaa oliko kyseinen sepustus kirjoitettu tosissaan vai satiirina. Piereskelyjä ja hassustikävelyä :D Mitä se oli sinne tunkenut, puunkannon? Ja ihan nahkahousut jalassa kävellyt vastaan :::D Rajaa näihinkin juttuihin, vaikka tuo ihan hauska olikin.
- 9opljurkkis
Tuliphan vaan muisto mieleen tuosta Kaljis jutusta, en tosin tiedä onko sama mies kyseessä mutta muistelen vain.
Olimme jo intin loppusuorilla tj jotain alle 100. Istuttiin 5kaverin kanssa saunassa mikä sijaitsi kauempana kasrmialueella. Päivystäjänä oli kaljupäinen luutnantti ehkäpä lähemmäs 30v. (saatoi hyvin olla sama kalsi, saanut ylennyksen ja ikääkin jo n.30v)
Meitä ei saunassa yleensä isoporukka käynyt vain me muutamat. Kuultin kuinka saunan porstuan ovi aukeni ja joku tuli sisälle tottakai me luultiin että se on joku meikeläisistä. "tänne vaan täällä on tilaa" yksi meistä huusi.
"No niin vähän ajattelinkin, otin vihdan mukaan", ääni kuului kyseiselle luutnantille.
Olimme ihmeissämme. Mitä se äijä täällä tekee?
Sitten se kaljupäinen luutnantti tuli nopeasti saunan ovesta sisälle vihta kädessä. Piti sitä vehkeidensä edessä. Sanoi "tsäh" ja otti vihdan pois muniensa edestä.
Äijä oli selkeästi kännissä. "no niin tehkääpä tilaa, että mahdun" luutnantti sanoi ja istui lauteelle vihta kädessä. Mitään sanomatta äijä otti vesiämpärin käsiinsä ja heitti kamalan määrän vettä kiukaalle. Kaikkille tuli tukalat oltavat, mutta kakaan ei uskaltanut lähteä poiskaan, kun oli kapiainen kyseessä.
"ja sitten vihdotaan", LTN totesi ja alkoi lupaa kysymättä läpsiä vihdalla vieressä istuvaa varusmiestä. Ja sen jälkeen itseään. Sitten käski hakata itseään kovaa samalla vihdalla. Ja sama varusmies jota LTN oli mätkinyt vihtoi luutnantin selkää kovaa.
Sitten yhtäkkiä luutnantti heitti puolillaan olevan vesiämpärin kumoon saunanlattialle. "Hakekaa lisää vettä" käsky kävi samassa kun yksi meistä nousi lauteilta vettä hakemaan LTN läimäytti tätä löylykauhalla persuksille sanoi "kultapylly" ja nauroi v.mäiseen sävyyn.
Kun kaveri palasi vesiämpärin kanssa luutnatti heitti vihdan kiukaalle "Katsokaa ettei se pala s.aatana. Heittäkää vettä päälle p.erkele."
Sitten luutnantti meni pesulle ja jostain syystä hakkasi niitä suihkuhuoneen seiniä. Meitä lievästi sanottuna vähän pelotti. Sitten kuului kun korki aukesi ja pitkä kulaus.
"jääkä te apinat runkkaamaan sinne saunaan!" luutnantti huusi ja poistui paikalta.
Olipa kokemus.
Emme kertoneet asiasta ylöspäin, vaikka sitä mietittiin. Tuskin meitä kukaan olisi uskonut.
Kerran viikonloppulomalle lähtiessä kyseinen luutnantti lähti myös lomalle tosin siviilit päällä. Sitä oli vastassa sellainen ladonkokoinen äijä jolla oli mursuviikset ja tupakka huulessa.
Samantien kun luutnattimme hyppäsi autooan äijä nappasi hansikaslokerosta kirkaan pullon ja otti miehekkään kulauksen
Oliko äijä homo vai ei?? En tiedä. Mutta hullu ainakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?523111Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n522305Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari692211Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa982098Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä261868Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh661809Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr791566Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451343Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1401303Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661129