Koirien ulkoiluttaminen tai moottoriajoneuvoilla ajo on kunnostetuilla laduilla yksiselitteisesti kielletty. Näitä liikkumisia rajoittavat järjestyslaki ja tieliikenne- ja maastoliikennelaki.
Jos ladulla käveleminen halutaan kieltää, siitä pitää olla selkeät merkit ladun varressa. Kieltäjä on tällöin ladun omistaja/ylläpitäjä.
Jos otettaisiin rauhallisesti niiden ajetuilla latu-urilla tallustelevien kanssa. He eivät vain tiedä parempaa paikkaa kävellä. Eivätkä viitsi ajatella toisia tai omaa mukavuuttaan.
Ladulla kävelyn _voi_ kieltää
3
178
Vastaukset
- -
Niinpä. Moni kävelee ladulla lähinnä tyhmyyttään, ei ilkeyttään.
Sitten on tietty niitä kävelijöitä, jotka haluavat kiusata hiihtäjiä, koska heillä itsellään ei ole kunnon harrastuksia. Turha provosoitua niistä, vaan säälikäämme vain näitä riitelijöitä.
Turha nostaa sen kummempaa murhetta mokomasta. - Jaajonen
Ladulla kävely on vaarallista: laskuissa mennään helposti >50km/h ja silloin on hengenlähtö jos toiseen törmää... eli järki päähään.
Täällä keskieuroopassa laduilla selkeät kiletokyltit - ei ole ollut ongelmaa.- Made iin soomi
Suomessa tää tuntuukin nurinkuriselta ,hiihtäjille merkitään kakenlaisia varoituksia hiihtoreitille vaikka se pitäisi olla hiihtokäyttöön varattu alue.
Mutta hiihtoreitille johtavia polkuja ,teitä, kevytväyliä ym käyttäviä ei yleensä merkata selvästi että olisi vain hiihtokäyttöön tarkoitettu ?
Ja mikään ei oo niin viisas kun suomalainen en oo nähnyt, kuullut ,haistanut ,maistanut ja muutenkaan huomannut mitään "ihmettelen vaan mitä noi viuhtoo molemmin puolin suksilla ohi !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911087
- 123860
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103825"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 68559
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
- 50463