Suunta on selvä ja RKP tietää sen

heikki_tala

1. Pakkoruotsia vastustavat mielenosoitukset. Niistä merkittävimmät ovat 16.3.2004 yli 40.000 suomenkielisen lukiolaisen joukkovoiman näyttö ja 31.3.2011 Suomalaisuuden Liiton mielenosoitus pakkoruotsia vastaan eduskuntatalolla.

2. TV:n pakkoruotsi-ohjelmat. Tällaisia ei juuri ollut aiempina vuosikymmeninä. Näitä ohjelmia alkoi olla enenevästi vuonna 2008 ja huipentuma oli TV2:n pakkoruotsi-ilta 30.11.2010, joka sai aikaan YLEn historian laajimman nettipalautteen kautta aikojen.

3. Pakkoruotsin heikot oppimistulokset niihin uhrattuun oppituntimäärään nähden ja ruotsin yo-kirjoituksissa suorittavien määrän lasku sen jälkeen kun pakollisuus kirjoituksissa poistettiin. Pojista enää alle puolet kirjoittaa ruotsin ja suunta on aleneva vuosi vuodelta.

4. Perussuomalaisten kaltaisten pakkoruotsia vastustavien puolueiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden suosion kasvu. Se ilmenee, että myös muissa puolueissa erityisesti nuorisojärjestöt haluavat Suomeen kielivapauden. Nyt on myös ennätysmäärä pakkoruotsia vastustavia kansanedustajia (ainakin 50 % uudessa eduskunnassa) .

5. Perussuomalaisten vastustaminen vaaliteemana. RKP:llä oli avoimesti vaaliteemana perussuomalaisten antagonistina toimiminen. Samoin pakkoruotsittaja Lipponen haluaisi kansanliikkeen perussuomalaisia vastaan. Kummankin menestys presidentinvaalissa oli surkea.

6. Koventunut retoriikka ruotsinkielisten puolelta. "Lopullinen ratkaisu"- tyylinen sanailu ruotsinkielisten puolelta on merkki siitä, että osa heistä kokee olonsa uhatuksi ja on siten merkki kieliryhmien välisistä jännitteistä. Puheet eivät jääneet vain Suomeen vaan niitä levitettiin myös Ruotsiin, minne päin annettiin ymmärtää, että ruotsinkielisiä kohtaa suoranainen kansanmurha perussuomalaisten vaalivoiton vuoksi. Anna-Maja Henrikssonin Ahvenanmaan Suomesta irtaantumispuheet. Åbo akademin tutkimus vahvistaa kieli-ilmapiirin koventuneen ruotsia kohtaan.

Enää tarvitse etsiä heikkoja signaaleja kielivapaudesta ja tulevasta pohjoismaisen mallin mukaisesta virallisesta yksikielisyydestä. Suunta on jo pitempään ollut oikea ja nyt vain vauhtia pitää lisätä.

43

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikein!

      Listasit kehityksen aivan oikein. Ehkä suurin merkitys PS:n suurvaalivoitolla on se, että myös muut puolueet ovat joutuneet ottamaan kantaa kieliongelmaan.

      Vain ylimielinen KokoomusRKP vielä sinittelee, mutta sielläkin on suuri kielivapautta kannattava oppositio.

      • holvihanti

        RKP:n möhlöt kantaa pellavasäkillä ruotsinkieltä suomeen, ruotsinkieli häviää säkistä jo ennen kuin pääsee edes perille, sehän sitä hölmöläisten taktiikkaa.


      • tt

        Talalta aika neutraalia tekstiä, paitsi kohta 6. (Koventunut retoriikka ruotsinkielisten puolelta). Itse kyllä kokisin että retoriikka on koventunut aivan muualla...Eniten kai ruotsinkielisiä huolettavat kunta- ja muut organisaatiouudistukset, ei pakkoruotsi.
        Eli samat asiat kuin suomenkielisiäkin (oman terveysaseman ym. menettäminen).

        Ja kohtaan 5: vaaleissa pärjäsivät liberaalit vasemmalta ja oikealta, RKP oli sivuseikka.


    • Netin merkitys.

      Ensimmäiseksi pointiksi olisi hyvin voinut laittaa internetin ja sen merkityksen pakkoruotsituksen murenemiseen. Netti mursi svekojen ylläpitämän sensuurin.

    • Pakkosossupersu

      Persujen kannatus puolittunut! Vai meinaako Tala, että pakkoruotsilla hoidetaan persujen vaalilupaukset alta pois.

      Korkeakouluissa lapsemme saavat hyvää ja monipuolista opetusta, kieliä joudutaan tenttimään jo ammttikorkeakoulussa useampia. Vain tollo tekee itselleen hallaa lukiossakin laiminlyömällä kielten opiskelun. Tietenkin voi pysyä Talan ihannoimana kielitaidottomana persuna amistaustalla! Ihanteensa kullakin.

      • Suvaitsevaisto

        Sellaisille "tolloille" pitää antaa mahdollisuus jättää vaikka valitsematta muita kieliä jos eivät pärjää niissä. Pitää suvaita, koska onhan meillä muutenkin paljon epäpäteviä korkeissa asemissa joiden numeroilla ei paljon juhlita ja muutenkin rummutetaan sitä suvaitsevaisuutta.
        Pakkoruotsi on fasismia, mutta ehdottomasti pakkosuomi niille jotka eivät osaa suomea. Pitäähän Suomessa osata pääkieltä ettei esim. ulkomaalaiset tule tänne vain nauttimaan ilmaiseksi asioista ja lähde sitten pois kun ei ollut tarkoitustaan integroitua.


    • anti-freudenthalisti

      Freudenthal-Lipponen sai täystyrmäyksen presidentin vaalin ensimmäisellä kierroksella.

      Oppivatkohan demarit siitä mitään? Jos he uskottelevat,että Lipposen Freudenthal-mitalin vastaanottamisella Rkp:ltä ei ollut mitään vaikutusta eikä Sdp reagoi siihen mitenkään niin demarien alamäki jatkuu Rkp:n peesissä pikkupuolueeksi.

    • se oli siinä

      Eihän Lipposen romahduksen jälkeen kukaan, jolla on vähänkin poliittista itsesuojeluvaistoa, lähde liputtamaan jotakin täysin yleisen mielipiteen vastaista pakkohommaa.

    • pakkoruotsinet

      Vaatimus pakkoruotsin aikaistamisesta sekä kansalliskielistrategia-hanke kertovat sen, että suomenkieliset tiedostavat pakkoruotsin turhuuden, mutta samalla ne kertovat RKP:n rasismin eli vaaditaan tosiaan PAKKOruotsia eikä vain ruotsin olemassaoloa. RKP tulee vaatimuksillaan hävittämään ruotsin kielen Suomesta. RKP:n myötä suomenruotsalaisista tulee vähitellen niin vastenmielinen porukka, ettei heille halua kukaan puhua ruotsia, sanoi laki mitä hyvänsä.

    • pakkoruotsinet

      Vaatimus pakkoruotsin aikaistamisesta sekä kansalliskielistrategia-hanke kertovat sen, että suomenkieliset tiedostavat pakkoruotsin turhuuden, mutta samalla ne kertovat RKP:n rasismin eli vaaditaan tosiaan PAKKOruotsia eikä vain ruotsin olemassaoloa.

      RKP tulee vaatimuksillaan hävittämään ruotsin kielen Suomesta. RKP:n myötä suomenruotsalaisista tulee vähitellen niin vastenmielinen porukka, ettei heille halua kukaan puhua ruotsia, sanoi laki mitä hyvänsä.

    • näin on näreet
    • Agent Anderssson

      Infinn dig till förhör!

    • pakkosossupersut

      Eihän kenekään tarvitse liputtaa minkään pakkoruotsin puolesta. Korkeakoulututkintoon (Amk:sta lähtien) kuuluu monipuolisen kielitaidon osoittaminen ja tenttiminen. Talan linjalla persut pysyvät huonosti koulutettuina työttöminä, sossun asiakkaana. Kenenkähän oma etu on pysyä kielitaidottomana amiksena, joka ei kelpaa mihinkään työpaikkaan? Ainakin Tala haluaa persut tähän muottiin, onneksi persuja äänestäviä on enää noin 11%. Kuka ne muuten jaksaisi elättää?

    • fatta maksaa

      Talahan itse sai potkut ja on ollut yhteiskunnan elättinä jo kymmeniä vuosia.

    • Kalle Isokallio kirjoitti aikoinaan kolumnissaan: ”Suomenruotsalaiset ovat oiva esimerkki siitä, miten röyhkeästi voi käydä valtaväestön taskuilla. Minulle käsittämättömästä syystä he vaativat aikoinaan itselleen oman digitaalisen tv-kanavan, ja vielä suuremmaksi hämmästyksekseni sellaisen myös saivat. Niinpä Yleisradion budjetista tänä vuonna kuluu hieman alle viidesosa ruotsinkieliseen ohjelmatuotantoon.” Se oli vuonna 2007.

      Nyt Jörn Donner kirjoittaa uusimmassa Suomen Kuvalehdessä 2/2012 näin: ”Vuosien varrella harrastetut Ylen säästökuurit ovat useimmiten kohdistuneet ihmisiin, ei rakenteisiin. .. Yhtiö ei myöskään itse kommentoi sitä tosiasiaa, että ruotsinkielinen FST nielee 16 prosenttia television kokonaiskustannuksista, mutta sen katsojaosuus on vain 1,6 prosenttia. .. Aikoinaan joku nero keksi siirtää ruotsinkieliset ohjelmat pois suomenkielisiltä kanavilta, rakennettiin oma kanava, jota ei juuri kukaan katso.”

      Tarvittiin siis suomenruotsalainen kertomaan, millaista hulluutta RKP pohjattomine vaatimuksineen edustaa. Itsekkyyttä, härskiyttä, röyhkeyttä ja ahneutta - niinhän se menee!

      • rautaako?

        "Kalle Isokallio kirjoitti aikoinaan kolumnissaan"

        Siitä on todellakin aikaa, ja kyseessä oli pakina. Sitä paitsi koko kansakunta tietää ketkä valitsivat Ollilan hänen tilalleen johtamaan Nokiaa aikanaan.

        "Nyt Jörn Donner kirjoittaa uusimmassa..."

        Eiköhän malkein kaikki ole sitä mieltä että ruotsinkielisten ohjelmien siirtäminen pois näkyvistä kanavilta yksi ja kaksi oli maamme kaksikielöisyyden kannalta ja katsojalukujen kannalta munaus. Kuka oli tuohon aikaan YLEN pääjohtaja? No asiahan voidaan korjata. Ei se sen vaikeampaa ole.

        "Itsekkyyttä, härskiyttä, röyhkeyttä ja ahneutta - niinhän se menee! "

        Ok, Talalla on taas "ne päivät".


    • Suomen vapaus !

      Jörkka on vanhoilla päivillää alkanut puhua totta.

      Pakkoruotsi poistuu , se on selvä.

      • rautaako?

        "Pakkoruotsi poistuu , se on selvä. "

        Jep, mutta tapahtuuko se ennen maailmanloppua onkin sitten jo ihan toinen kysymys.


      • jörkka

        Jörkka sanoi senkin, että ei hän mikään suomenruotsalainen ole vaan hänen juurensa ovat ihan muualla kuin Ruotsissa.


    • rautaako?

      "Niistä merkittävimmät ovat 16.3.2004"

      Tuo on kahdeksan vuotta vanha juttu, jossa muuutama alaikäinen lukiolainen käveli Aleksanterinkatua pitkin aina Senaatintorille. Osa jäi matkan vareella hampurilaisia tai näyteikkonoita ihailemaan. Pitihän sitä kokea vähän stadin hohtoa kun kerraan matkaan olittin lähdetty.

      "huipentuma oli TV2:n pakkoruotsi-ilta 30.11.2010"

      Ohjelmassa jäätiin poteroihin kun Terho aloitti ohjelman julistamalla että keskustelua on turha käydä koska kaikki perustelut oli jo jotenkin oudosti kumottu. Tala komppasi jollian valheella ainoasta pakollisesta aineesta, ja joku ensimmäisen vuoden opiskelija väitti olevansa ruotsia vaille maisteri. Lopussa joku halasi Terhoa, joka meni siitä hämilleen. Varsinainen huipentuma!

      "Pakkoruotsin heikot oppimistulokset "

      Ovat tietysti silkaa huttua. Sen sijaan hiljattain HY.n tutkimuksessa osoitettiin että opiskelijat suhtautuvat tuohon aineeseen samalla tavalla kuin muihinkin.

      "Perussuomalaisten kaltaisten pakkoruotsia vastustavien puolueiden"

      Monikkoa on tuossa turha vilöjellä. Nyt pitäsi PS:a vielä tehdä aito poliittnen toimija. Rintamakarkusruus johti siihen että kaikki PS:n lempiaiheet hilataan juuri päinvastaiseen suuntaan.

      "Perussuomalaisten vastustaminen vaaliteemana."

      Haavisto keräsi tällä kertaa suurimman vastajytkypotin. Viherpunikki homo jonka partneri on maahanmuuttaja saattaa olla aika oiva vastajytkyn symboli. Eikö? PS:n ehdokas vajosi.

      "Koventunut retoriikka ruotsinkielisten puolelta. "Lopullinen ratkaisu"- tyylinen sanailu ruotsinkielisten puolelta on merkki siitä"

      Nettifennot ovat tässä virtuaalisodassaan puuhastelleet "lopullisia ratkaisuja" ja "Pohjoismaalaisia mallejaan". Kaksikielisyys maassamme on sen sijaan taas myötätuulessa.

      Onko Tala "paniikissa" kun viime viikolla HY:n tutkijat kumosivat kaiken sen minkä hän on vuiosien aikana spammeineen valehdellut? Nettifennot toki syyttivät HY:a lahjuksien ottamisesta. Taas! Kun eivät muuhun kykene.

      • Huugo66

        Tuosta sinikeltaisesta svekoskeidasta huomaa, miten surkeasti asiat ovat rkp:n nettikomppaniassa.

        Kieltäydytään näkemästä tosiaisoita.

        Pakkoruotsi on suomenkielisille vieras ja tarpeeton kieli, jolla ei ole mitään käyttöä Suomessa.


        Näköjään loisivalla ranta ruotsalaisella ei ole mitään oikeaa tekemistä, kuin vain yrittää eri nikein sönkätttää pakkoruotsin ihanuutta ja välttämättömyyttä

        Äänin 140-23 ja 12-2 eduskunta ja hallitus poistivat pakkoruotsin YO.sta .
        Pakkoruotsin kirjoittajien määrä lähti tosi reippaasti ja terveeseen laskuun.

        Siitä lähtien rkp on epätoivoisesti, kuolinkamppailuaan käyden , pyrkinyt saamaan sen takaisin ja nyt sitten tämä folktvångetin uuusin sumutus, johon vaappuva ähkysääri valjastettiin, pakkoruotsia pyritään taas lisäämään


        Pakkoruotsi on pas*** paketissa suomenkielisille.


      • rautaako?
        Huugo66 kirjoitti:

        Tuosta sinikeltaisesta svekoskeidasta huomaa, miten surkeasti asiat ovat rkp:n nettikomppaniassa.

        Kieltäydytään näkemästä tosiaisoita.

        Pakkoruotsi on suomenkielisille vieras ja tarpeeton kieli, jolla ei ole mitään käyttöä Suomessa.


        Näköjään loisivalla ranta ruotsalaisella ei ole mitään oikeaa tekemistä, kuin vain yrittää eri nikein sönkätttää pakkoruotsin ihanuutta ja välttämättömyyttä

        Äänin 140-23 ja 12-2 eduskunta ja hallitus poistivat pakkoruotsin YO.sta .
        Pakkoruotsin kirjoittajien määrä lähti tosi reippaasti ja terveeseen laskuun.

        Siitä lähtien rkp on epätoivoisesti, kuolinkamppailuaan käyden , pyrkinyt saamaan sen takaisin ja nyt sitten tämä folktvångetin uuusin sumutus, johon vaappuva ähkysääri valjastettiin, pakkoruotsia pyritään taas lisäämään


        Pakkoruotsi on pas*** paketissa suomenkielisille.

        "Kieltäydytään näkemästä tosiaisoita."

        Kuten mitkä tosiasiat? Senkö että eduskunta maassamme päättä myös oppivelvollisuuden yksityiskohdistako?

        "Pakkoruotsi on suomenkielisille vieras ja tarpeeton kieli"

        Mikä kieli on pakkoruotsi? Kuullostaa aika tarpeettomalta.

        "Näköjään loisivalla ranta ruotsalaisella ei ole mitään oikeaa tekemistä, kuin vain yrittää eri nikein sönkätttää pakkoruotsin ihanuutta ja välttämättömyyttä"

        Ehkä netti fennola ei ole senkään vertaa tekmistä kun sönkkää jostain toisen turhasta sönkkäämisestä.

        "Äänin 140-23 ja 12-2 eduskunta ja hallitus poistivat pakkoruotsin YO.sta ."

        Ääänestivät yo-uudistukseta jossa lisättiin valinnaisuutta kautta linjan. Uudistus oli susi (kautta linjan), mutta se oli enemmistön päätös joten pulinat pois.

        "Siitä lähtien rkp on epätoivoisesti, kuolinkamppailuaan käyden , pyrkinyt saamaan sen takaisin"

        Moni muukin on huomannut että uudistus oli susi, joten eiköhän valinnaisuutta sjossain vaiheessa taas karsita. Uudistuksen yhteydessä ainoa valinnaisuuden kohde jolle pantiin varaus sen varalle että kirjoittajien määrä tippuu liikaa oli toinen kotimainen.

        "Pakkoruotsi on pas*** paketissa suomenkielisille. "

        Ehkä sinun kannattasi kääntyä suomnekielisten poliitikkojen puoleen tässäkin asiassa. Äläkä valitse rintamakarkureita ihan riippumatta mitä he sulle uskottelevat.


      • Huugo 66
        rautaako? kirjoitti:

        "Kieltäydytään näkemästä tosiaisoita."

        Kuten mitkä tosiasiat? Senkö että eduskunta maassamme päättä myös oppivelvollisuuden yksityiskohdistako?

        "Pakkoruotsi on suomenkielisille vieras ja tarpeeton kieli"

        Mikä kieli on pakkoruotsi? Kuullostaa aika tarpeettomalta.

        "Näköjään loisivalla ranta ruotsalaisella ei ole mitään oikeaa tekemistä, kuin vain yrittää eri nikein sönkätttää pakkoruotsin ihanuutta ja välttämättömyyttä"

        Ehkä netti fennola ei ole senkään vertaa tekmistä kun sönkkää jostain toisen turhasta sönkkäämisestä.

        "Äänin 140-23 ja 12-2 eduskunta ja hallitus poistivat pakkoruotsin YO.sta ."

        Ääänestivät yo-uudistukseta jossa lisättiin valinnaisuutta kautta linjan. Uudistus oli susi (kautta linjan), mutta se oli enemmistön päätös joten pulinat pois.

        "Siitä lähtien rkp on epätoivoisesti, kuolinkamppailuaan käyden , pyrkinyt saamaan sen takaisin"

        Moni muukin on huomannut että uudistus oli susi, joten eiköhän valinnaisuutta sjossain vaiheessa taas karsita. Uudistuksen yhteydessä ainoa valinnaisuuden kohde jolle pantiin varaus sen varalle että kirjoittajien määrä tippuu liikaa oli toinen kotimainen.

        "Pakkoruotsi on pas*** paketissa suomenkielisille. "

        Ehkä sinun kannattasi kääntyä suomnekielisten poliitikkojen puoleen tässäkin asiassa. Äläkä valitse rintamakarkureita ihan riippumatta mitä he sulle uskottelevat.

        "Uudistus oli susi (kautta linjan), mutta se oli enemmistön päätös joten pulinat pois."

        Missä ovat viitteet siihen, että uusdistus oli epäonnistunut ?
        Enemmistön päätös todellakin.

        Kuten tulee olemaan se, että pakkoruotsi, virkamiesruotsi poistetaan.

        "Uudistuksen yhteydessä ainoa valinnaisuuden kohde jolle pantiin varaus sen varalle että kirjoittajien määrä tippuu liikaa oli toinen kotimainen."

        Pakkoruotsin tultua valinnaiseksi, sen kirjoittajien määrä on laskenut dramaattisesti.
        Pakkoruotsi ei ole mikään " toinen kotimainen" . Se on suomenkieliselle vieras ja täysin tarpeeton kieli.
        Jos 5 % marginaalikielen puhujat itse eivät kykene ylläpitämään kieltään, ei 90 %
        enemmistöllä ole mitään velvollisuutta tekohengittää tätä inhokkia, pakkoruotsia.


    • ajankiro

      Näin asiat ovat olleet ja tulevat olemaan pitkään, valitettavasti.

    • pers.koulua

      Mielestäni on aivan oikein persuille, että he kieltäytyvät kielten mm. ruotsinkielen opiskelusta lukiossa, jos sinne asti pääsevät.

      Korkeakoulussa esim. Amk on jo PAKKO tenttiä monipuolinen valikoima kieliä, se kuuluu tutkintovaatimukseen ja yleensäkkin korkeakoulun periaatteisiin.

      Jos persut hakuavat pysyä yläaste/amis/sossulinjalla, heillä on siihen oikeus. Ulkopuolisesta se vaan vaikuttaa persulta meiningiltä, koska tahallaan aiheutetaan ITSELLE ongelmia huonolla koulutuksella.

      • kaddiippell

        Mitähän se sinäkään typerä työeläkkeellä oleva ålantiloinen olet kurjan hyödyttömän elämäsi aikana sellaista saavuttanut että toisille voit luetella "elämän lakia" pelle.


    • pers.opiskelu

      Eihän minun saavutuksilla, kuten ei Talankaan saavutuksilla ole mitään väliä.

      Minä kannustan ihmisiä opiskelemaan, opettelemaan kieliä, suorittamaan tutkintoja, jotta he saisivat paremman elämän.

      Tala kannustaa persuja sossun asiakkaiksi, ei opiskelulle, ei tutkintoja korkeakoulussa, ei hyvää kielitaitoa, peruskoulu/amis/ sossu ja tuloksena työelämästä syrjäytyvä SS persu, jonka suurin haaste elämässä on pakkoruotsi.

      • bal days exoc paper

        Kyllähän sillä väliä on jos väitätte elättävänne muuta Suomea ja saavuttavanne muka hirveästi enemmän vastinetta rahoille mitän teihin uppoaa. Ahvenanmaalta tai Närpiöstä kun edes yksi miljonääri urheilija tulisi mutta ei sukurutsa geeneillä siihen pysty vaikka koko Suomen valtion budjetti upotettaisi Jomalaan tai Larsmoon.


      • retsi

        Muilla kielillä nyt ei ole väliä.
        Ruotsilla kun on koulutiesi kivetty, pääset piiitkälle.
        Tätä skeidaa pukkaa rkp.


      • rautaako?
        bal days exoc paper kirjoitti:

        Kyllähän sillä väliä on jos väitätte elättävänne muuta Suomea ja saavuttavanne muka hirveästi enemmän vastinetta rahoille mitän teihin uppoaa. Ahvenanmaalta tai Närpiöstä kun edes yksi miljonääri urheilija tulisi mutta ei sukurutsa geeneillä siihen pysty vaikka koko Suomen valtion budjetti upotettaisi Jomalaan tai Larsmoon.

        "Ahvenanmaalta tai Närpiöstä kun edes yksi miljonääri urheilija"

        Niitä muuten on, varsinkin jalkapallosaa. Aleksander Ring on viimeisin suomalainen miljoonakentille Saksan Bundesliigan kärkikahinoihin siirtynyt. Mikä se Ahvenanmaalaisen maajoukkuekärjen nimi olikaan. Ei nyt muistu mieleen. Entäs se maratonin Euroopan mestari. Täi hänen äitinsä Euroopan mestari 1970-luvulta.

        Suomen futismaajoukkue olisi aika köyhä ilman hur-reja ja maahanmuuttajataustaisia. Maamme nopein mies on myös hur-ri Pohjanmaalta.

        Suomenruotsalaiset ovat luultavasti yliedustettuina huippuurheilussamme. Siitä voisi nettifennot vääntä jotain etuoikeusmölinää.


    • pers.mölinää

      Miten pakkosossupersun elämä helpottuisi jos Närpiöstä tulisi yksi miljonääri urheilija!

      Saisiko pakkosossupersu tohtorin hatun, professorin työpaikan, 15000€/kk palkkaa, vai pysyisikö persu edelleen amistaustaisena luuserina valittamassa pakkoruotsista?

      Olen aina kuvitellut jokaisen terveen aikuisen vastaavan itse opiskelustaan ja menestyksestään?

    • "Olen aina kuvitellut jokaisen terveen aikuisen vastaavan itse opiskelustaan ja menestyksestään?"

      Noinhan sen pitäisi olla, mutta kun Suomessa ruotsinkielisille on varattu ohituskaistat ihan kaikilla yhteiskuntapolitiikan tasoilla. On kiintiöt professoreille, on kiintiöt opiskelijoille - ja virallinen tilasto osoittaa ruotsinkielisillä olevan valtava yliedustus korkeakoulutetuissa. Ai niin, sitten vielä on erivapaudet a la biaudet, juos ei ole vaivautunut opiskelemaan ollenkaan.

    • Tämän ketjun aloitus kertoo, missä mennään tämän päivän Suomessa. Vain vuosi sitten oli ensimmäinen laaja tutkimus suomalaisten suhtautumisesta viralliseen yksikielisyyteen (Taloustutkimus Oy 1/2011). Tulos on mielenkiintoinen, sillä suurin osa vastaajista (48 %) on jo valmis tulevaan pohjoismaisen mallin mukaiseen viralliseen yksikielisyyteen. Enään 41 % on kaksikielisyyden kannalla ja 11 % ei vielä ole määritellyt kantaansa.

      • the col--

        Heikki Tala on se joka kysyy ne oleelisemmat kysymykset:

        "Miksi Folkting vaatii manifestissaan, että suomenkielisissä kouluissa on oltava pakollinen ruotsin opetus?
        - Miksi Rkp:n ministerit vaativat pääministeri Vanhasen hallituksessa vasta sen toista äänestystä pakkoruotsin poistamisesta ylioppilastutkinnosta?
        - Miksi Rkp hävisi sen äänestyksen 14-2?
        - Miksi Rkp:n kansanedustajat äänestivät valinnanvapautta vastaan lukiolain 18 §:n muutosäänestyksessä?
        - Miksi ministeri Enestam vaati poliisien ruotsintaitovaatimusten helpottamispaperit itselleen?
        - Miksi kieliasiain neuvottelukunnan kaikki kolme sihteeriä ovat suomenruotsalaisia?
        - Miksi kielilakikomitean jäsenistä puolet oli ruotsinkielisiä?
        - Miksi kielilakikomitean pääsihteeri oli suomenruotsalainen?
        - Miksi pääsihteeri Palmgren sai heti uuden kielilain tultua säädetyksi Svenska folkskolans vännereiltä 10.000 euroa?
        - Miksi kielilakikomitean kolmesta muusta sihteeristä kaksi oli ruotsinkielisiä?
        - Miksi kielilakikomitean ainoa ulkomainen asiantuntija oli ministeri Mona Sahlin Ruotsista?
        - Miksi Kaarle XVI Kustaan tuli heti kielilain säätämisen jälkeen Suomeen jakamaan ruotsalaisia kunniamerkkejä?
        - Miksi Ruotsi vasta Euroopan Neuvoston painostuksesta joutui asettamaan selvitysryhmän pohtimaan suomen kielen asemaa Ruotsissa?
        - Miksi Suomen ja Ruotsin kielilainsäädäntöjä ei ole pystytty/haluttu yhdenmukaistaa?
        - Miksi kieliasiain neuvottelukunnan kaikki kolme sihteeriä ovat suomenruotsalaisia?
        Tässä nyt alkuun muutama tällainen kielipoliittinen kysymys."


    • pers. yksinkertaiset

      Talalle ja muille yksinkertaisille kyselijöille yksinkertainen vastaus:

      "Miksi tarvitaan kielilaki?

      Kielilakia tarvitaan, koska sekä suomen- että ruotsinkielisten tulee saada elää täysipainoista elämää omalla kielellään. Laki säätelee sitä, mitä kielellisiä oikeuksia heillä on yhteyksissään viranomaisiin. Kielilaki ei koske yksityisten välistä kanssakäymistä, siis esimerkiksi kaupassa asiointia.

      Mitä kielilaki ihan lyhyesti sanoen pitää sisällään?

      Pähkinänkuoressa: Kaksikielisillä alueilla viranomaisen on kyettävä toimimaan suoraan suomen ja ruotsin kielellä. Sama koskee kaksikielisiä viranomaisia yksikielisellä alueella. Suomea tai ruotsia puhuvalla henkilöllä on oikeus käyttää omaa kieltään riippumatta siitä, että hän mahdollisesti osaa myös toista kieltä."


      http://www.om.fi/Etusivu/Perussaannoksia/Kielilaki/Useinkysyttya

      • the col..

        Kiitos! että pidät textiä korkealla!


    • TIETO on valtaa
      • galsten

        "Vanhemmat ja viisaammat selittävät sitten ja päättävät lasten puolesta asioista."

        Valitettavaa4-vuotiaan poikasi kannalta.


    • jaksetaan auttaa..
    • persut=vapaus

      Kuntauudistus ja suomenkielisten varuskuntien lakkautus tietää yhtä varmaa asiaa:

      Sataa Soinin laariin !


      Hyvä, kunnallisvaalit ovat tulossa !

      Inho RKP:tä kohtaan kasvaa koko ajan!

    • Sammalet kattoon.

      Eipähän rakenneta homevaruskuntia niin paljon! Mahtava kuntauudistus on laittaa rakentaminen kuntoon ja kutsua vastuuseen sabotaasirakentajat.

    • Suunta säilyy ennallaan - kohti kielivapautta ja pohjoismaisen mallin mukaista virallista yksikielisyyttä. Uutislähetykset ottivat riittävästi esiin sen, että sekä kuntauudistuksessa että varuskuntien lakkautuksessa ruotsinkielisten itsekkyys, härskiys, röyhkeys ja ahneus tulivat selkeästi ilmi.

    • Lukekaapa tuo aloitus jälleen kerran. Siinä on tosi paljon asiaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      138
      1796
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe