Ei toiminut uudenkarhea pakkasella

Apostolinkyytiläinen

23 pakkasta ja aven polttoaineen lisäslämmitin sanoi sopimukset irti. Ilman webastoa ei lähde käymään muuta kuin hörähtää ja sammuu. Heikkoja ovat!

41

2086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, mitäs tuota

      tällä palstalla valitat. Eikös vaginisteilla ole ihan omat sivut?

    • Diisseli-toyo

      Ihmekös tuo, Webasto on saksalainen tekele.

      • Toyotassa...

        on Eberspächer, ei Webasto!


    • Hinausautot rules

      Eikös siinä ole eberi ja alkuperäisasunnus eli TOYOTAN. Jos Toyota olisi laittanut sen Webaston niin olisi pelannut. Itsellä oli pösössä Webasto 6 vuotta eikä milloinkaa pettänyt. Diesel pösö 307 lähti muuten 28 asteen pakkasella lämmittämättä käyntiin vaan eipä lähde Ave.

      Minusta Avensiksen luotettavuus on kuvitelma. Firman muilla tyypeillä on Passatteja eikä mitään kirpun kipua ollut. Omassa on jos jonkinmoista yllätystä eikä jousitus ja puoltava ohjaus ole ainoat ongelmat.

      Ai niin auto on 9 kk vanha.

    • lämmittelyä...

      Mulla ei tule mieleenkään käynnistää autoa -23 lämpötilassa ilman etukäteen lämmitystä (eeberillä tai roikassa). Joskus olen lukenut, että moottori kuluu -20 asteen käynnistyksessä saman verran kuin ajaisi lämpimänä 800km. Plus muut mahdolliset vauriot, jotka eivät välttämättä tule heti esiin, vaan ehkä vasta kuukausien päästä.

      Mikä on "polttoaineen lisäslämmitin"?

      • kesäkuski?

        "joskus olen lukenut" kaikki luettava tarinahan on täyttä totta, niinkuin tämänkin palstan faktat. Autot on käyttöä varten.


    • Ladahurja

      Se on se Gränd Släm. Kaikkien panoisten ystävä, Gäri Grändi. Mitään eepersrähheriä tartte taikka lipastoa, kun on tuttu ja turvallinen hüppünaru Laatokan takapenkillä. Pari-kolomekymmentä rivakkaa hyppyä niin on mukava lähteä ruumis lämpimänä ajamaan.

      • Passat-kuljettaja

        Tilasin muuten Bathmate Hercules Peniksensuurentimen tuosta vierestä. Kätevää.


    • 338lm

      Mäkin katselin tuota peniksen suurenninta mutta ajattelin nyt kommentoida tätä viestiä.

      Itsellä 2008 vuoden RIISSELI Avensis (se välimalli kone) Eperpähheri näyttää olevan tuo lämppäri ja vepaston kauko-ohjain. Minua on harmittanut vain se että auto ja lisälaitteet toimivat kuin höyryveturiajan junanvessa.

      Huollatan Toyotan hyvässä merkkiliikkeessä (uskon niin) ja nautin lämpimästä ja varmasta kyydistä. Käynnistyvyyttä kylmänä en ole kokeillut mutta 17 asteen pakkasessa huomasin hehkutuksen ajan pidentyneen muutamalla sekunnilla joka oli ärsyttävä odotusaika.

      Onhan tässä autossa puutteita (joutuu peniksen jatketta katselemaan muualta) mutta pääsee sillä töihin ja takaisin.

    • provo-aloitus!

      Kiinni jäit! Avensiksessa ei ole Webastoa, vaan Eber...

      Lisäksi; uusissa autoissa on takuu!

      • veppasto

        Mulla on parilitrasessa bensa Avessa webasto .VM 2011


      • takkari
        veppasto kirjoitti:

        Mulla on parilitrasessa bensa Avessa webasto .VM 2011

        Oletko aivan varma, että on Webasto. Jospa onkin vain Webaston ohjaimet (kello ja/tai kaukosäädin)?


      • zipappaduida
        veppasto kirjoitti:

        Mulla on parilitrasessa bensa Avessa webasto .VM 2011

        Onko tehdasasennettu?


    • Mulukunvenytin

      Mullapas on Laatokassa hyppynaru ja pari litraa mehukattia jalkatilassa. Vm. 1987.

    • makketheman

      Avessa se on ohjelmoitu niin ettei se lähde päälle yli 20 pakkasasteen ettei se söisi akkua tyhjäksi. Olisit lukenut käyttöohjekirjaa tai kysellyt automyyjältä vähän enemmän auton ominaisuuksista.

      • Arktinen tapaus

        Höpön pöpö, lähtee napista päälle...
        Jos taas on asentanut "kellosarjan", niin siinä voi olla akkujännitteen valvoja, ettei tyhjennä akkua lopullisesti (kellolla ohjattu eberi/webasto pätkäajoa, niin takuuvarmasti pakkasella ongelmia akun varaustilan kanssa).

        Kun pakkanen lähentelle -30tä, niin silloin voi perus talvidiesel tahmata jo lämmittimen pienissä putkissa niin paljon ettei toimi, tarvittaisiin arktista laatua tankkiin...


      • sdcsdkfsfkmkdfdf

        Mistä näitä vitsiniekkoja riittää?

        "Avessa se on ohjelmoitu niin ettei se lähde päälle yli 20 pakkasasteen ettei se söisi akkua tyhjäksi"


      • makketheman
        Arktinen tapaus kirjoitti:

        Höpön pöpö, lähtee napista päälle...
        Jos taas on asentanut "kellosarjan", niin siinä voi olla akkujännitteen valvoja, ettei tyhjennä akkua lopullisesti (kellolla ohjattu eberi/webasto pätkäajoa, niin takuuvarmasti pakkasella ongelmia akun varaustilan kanssa).

        Kun pakkanen lähentelle -30tä, niin silloin voi perus talvidiesel tahmata jo lämmittimen pienissä putkissa niin paljon ettei toimi, tarvittaisiin arktista laatua tankkiin...

        Olen pahoillani luin yhdestä lehdestä että joissain automalleissa se on ohjelmoitu niin ja samalla sivulla oli juttu avensiksesta ja jotenkin yhdistin sen siihen, näin ei siis välttämättä ole juuri aven kohdalla mutta joissain kylläkin ja siinä nimenomaan tarkoitettiin sen automaattista käynnistyvyyttä eli niissäkin malleissa ilmeisesti saa sen napista päälle jos on kellosarja.


      • ei valvojaa...
        Arktinen tapaus kirjoitti:

        Höpön pöpö, lähtee napista päälle...
        Jos taas on asentanut "kellosarjan", niin siinä voi olla akkujännitteen valvoja, ettei tyhjennä akkua lopullisesti (kellolla ohjattu eberi/webasto pätkäajoa, niin takuuvarmasti pakkasella ongelmia akun varaustilan kanssa).

        Kun pakkanen lähentelle -30tä, niin silloin voi perus talvidiesel tahmata jo lämmittimen pienissä putkissa niin paljon ettei toimi, tarvittaisiin arktista laatua tankkiin...

        Mulla on kello ja kaukosäädin D-Aven Eberissä. Oli sunnuntaina etukäteen lämpenemässä, mutta eipä lähtenyt käyntiin. Akku tyhjä. Akkulaturi apuun.


    • pensio sitkonen

      Siinä on sama ohjelmointi kun entisellä miehellä, pullon korkki pysyy kiinni yli 38 voltin ettei joisi maksaa pilalle.

    • viimenen tojo

      Pakkasta 26 ja Avensis 8kk vanha, ei mikään hyvä yhdistelmä. Lisälämmitin ei toimi ja aven koneessa öljyt ja vedet sekaisin. Takuuseen menee mutta v...ttaa aika kohtuuttomasti, sillä eikö näin uusi ja vähän ajettu voisi toimia kovillakin pakkasilla moitteettomasti.

      • Kerro lisää.

        Tuskin maltan odottaa....Tai sitten sinut leimataan petteriksi!


      • viimenen tojo
        Kerro lisää. kirjoitti:

        Tuskin maltan odottaa....Tai sitten sinut leimataan petteriksi!

        Kerrotaan lisää sitten kun on kerrottavaa. Antaa huollon ensin tutkia


      • 15

        Diesel?

        Jos näin, voit katsoa peiliin syyllistä etsiessäsi.


      • ei enää Tojoa

        Ihan normaalia Tojo"laatua".


    • ilklkl9iiji

      Pyydä huollossa varmistamaan, että polttoaineen lisälämmittimen polttoaine tuodaan tankilta asti omalla putkella ja että pumppu sijaitseen tankin luona. Jos polttoaine otetaan auton omasta polttoaineputkesta vasta moottoritilassa, ei lämmittimen pumppu jaksa imeä pakkasella polttoainetta tankista asti. Jos näin on, pyydä korjaamaan takuuseen.

      • HuhHhf

        Juuri näin, ja lisäksi vaatii pumpun lämmittimen jos ei ole artic laatuantankissa... Samat ongelmat joka merkillä, syy nesteen kuran...


    • jhgfdfghj

      Voi urpoa. Luepa tuore juttu tuosta ihmeellisestä webastosta. Akku tyhjenee pakkasella.

      • kerropa...

        meille sen jutun linkki!


      • ouhygfcvbn

      • jhgfdsdfghj

    • Jiihoo

      Ebersbächerit valmistetaan esslingenissä Saksassa,joten onko väliä kumpi lämmitin siellä on.

    • mikä vehje

      Millainen on polttoaineen lisäslämmitin? Mikasi sitä polttoainetta pitäisi lisäslämmittää?

    • -.-

      Saman olen todennut, siinä missä vanha volkkarini käynnistyi vielä -36 asteen pakkasessa ilman mitään esilämmitystä, niin tätä Tojotaa ei uskalla jättää lämmittämättä edes -20 asteen aamuna, koska ei voi olla varma käynnistyykö se ilman lämmitystä.

      • No, niinhän

        ne ilmajäähdytteiset kuplat pruukkas lähtee käyntiin. Ja lämmityslaite oli sijoitettu hansikaslokeroon. Se hyppynaru ! Myös kokenut tuon vanhan volkkarin ihanuudet.


      • Aika kultaa?
        No, niinhän kirjoitti:

        ne ilmajäähdytteiset kuplat pruukkas lähtee käyntiin. Ja lämmityslaite oli sijoitettu hansikaslokeroon. Se hyppynaru ! Myös kokenut tuon vanhan volkkarin ihanuudet.

        Aika kultaa muistot? Kyllä siinä lämmin tuli kun kantoi illalla akun sisälle ja aamulla takaisin, mutta onneksi aatun suunnittelijat olivat huomioineet sen sijoittamalla akun takapenkin alle.


      • Huvinsa kullakin!

        "vanha volkkarini käynnistyi vielä -36 asteen pakkasessa ilman mitään esilämmitystä"
        mutta ei ole mitään järkeä...


    • Avensis

      Alle tonni mittarissa oleva diesel Avensis (vm. 2012) lähti 28-asteen pakkasessa kolmen sekunnin esilämmityksellä käyntiin ja lisälämmitin toimii normaalisti.

      • Toitre

        Meinaatko että moottorinlämmitin oli kolme sekuntia päällä?????
        No, säästyypi ainakin sähköä....


      • kyllä lähtee

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe