http://www.hs.fi/politiikka/Esitys Kuntien määrä voisi pudota jopa 65een/a1305554887028
Taa kesrran saamme lukea uutisesta, kuinka "kielikysymys" on ainoa kuntaliitoksia määräävä eli haittava tekijä. Mitään muuta yksittäistä syytä ei mainita!
Kieliasoiden huomioonottaminen on peiteilmaus sille, että vain surujen etuudet huomioidaan.
Missä maassa me elämme? Ruotsissa vai Suomessa?
Kuntaliitokset ja kielikysymys !
12
139
Vastaukset
- Syy löytyy!
Tämäkin on se syy, miksi RKP väkisin istutettiin hallitukseen.
- tt
Ei se ole ainoa liitoksia määräävä tekijä, toisaalta siihen kannattaisi kiinnittää huomiota jos haluatte eroon pakkoruotsista. Kaksikielisten alueiden kunnallinen autonomia takaa ruotsinkieliset palvelut parhaiten, sen sijaan että kaikkien pitäisi osata kahta kieltä. Outoa ettei teille kelpaa oikein mikään vaihtoehto, aivan kuin vahingonilo olisi tärkein motiivi.
- 26
Tajusikohan Urpilainen pakkoruotsi-Paavon huiman vaalimenestyksen myötä, että pakkoruotsiin hirttäytyminen voi olla dramaattista puolueen kannatukselle? Nythän Urpilainen pyytelee Keskustaa ja Persuja mukaan kuntauudistukseen.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/02/ts_urpilainen_kosiskelee_oppositiota_mukaan_kuntauudistukseen_3230896.html - siistiä olla pitää
Kannattavathan pressaehdokkaatkin pakkoruotsia edelleen. Helppo luvata, kun toiset päätöksiä tekevät. Saavatkin tehdä.
Kannattaisin vapaaehtoisuutta niin ruotsin, kuin venäjänkin kielien opiskeluun.
Yksi asia tuli keskusteluissa kerran esille, myös ruotsinkielisten pitää opetella suomen kieli. Tietysti, koska vielä kaksikielisyyttä pidetään yllä.
Kuka ottaisi selvittääkseen mahdolliset säästöt, jos kaksikielisyydestä luovuttaisiinkin?
Sillä saralla voi olla yllättävätkin säästöt. Jokainen nurkka on lakaistava. - kohtuus kaikessa
Kaksikielisyys tulisi kohtuullistaa sellaisille alueille, missä ruotsinkielisiä on vähintään 30 % väestöstä. Muualle on turha yrittää juurruttaa pakkokaksikielisyyttä.
Ilmeisesti RKP on ajan hengen oivaltanut, koska ei luota uuden Lohjan kaksikielisyyteen, vaan haluaa yhdistää Siuntion Kirkkonummeen.
http://lohjandemarit.fi/2012/01/24/kohti-uutta-lohjaa/
http://siuntio.sdp.fi/2012/01/16/siuntion-sosialidemokraattien-julkilausuma-13-1-2012/
http://verkkonummi.fi/kirkkonummi/politiikka/1180-kirjeenvaihdosta-ministerion-kanssa.html
Jos ruotsin kieli halutaan Suomessa säilyttää edes alueellisena kielenä, Suomen pitää muuttua virallisesti yksikieliseksi ja ruotsin kielelle pitää säätää alueellisen kansalliskielen asema. Mutta RKP on ahneuksissaan yrittänyt pakkoruotsittaa koko Suomen. Kokkolan suuntautuminen oli käännekohta.
RKP ei halunnut uskoa Oulun kaksikielisyyteen, vaan vetäytyi Vaasaan.
Mutta voi olla, että RKP perääntyi liian myöhään.. Suomi todennäköisesti jatkaa keinotekoisesti kaksikielisenä, mutta ruotsin kieli jää vain sinne kaksikielisten katukylttien mereen koristeeksi.. Maa tulee toimimaan suomeksi, ei ruotsiksi, myös RKP:n muinaisilla nautinta-alueilla.
En ole mikään ruotsi-vihaaja, ainoastaan RKP-kähminnän vihamies. - Super-Vaasa?
Hallitus kaavailee kuntien määräksi jopa vain 65!!
Se voi tarkoittaa, että RKP ajaa todellista Suur-Vaasaa, missä kaikki alueen surukunnat ovat siihen liittyneet.
Ehkä Närpiön seutukin tulee mukaan?
Niin saataisiin Suur-Vaasa suruenemmistöiseksi!
Mitäs C.E. tästä ajattelee? ;)- C.E.
"Mitäs C.E. tästä ajattelee? ;) "
Mitä tuosta voi ajatella, odotellaan ja katsotaan mitä tulee ja eletään sitten sen mukaan. Ei kenenkään maailma tuollaiseen kaadu.
Tuossahan on oikeastaan kuitenkin kyse vain hallinnon järjestämisestä, Vaasa elää tuonkin jälkeen kuten ennenkin, enemmän se muuttaisi näiden reunojen suru-kuntien toimintaa kun osa näiden palveluista siirrettäisiin Vaasan keskustaan.
RKP:ssä on ollut erilaisia näkemyksiä miten kuntarakenne tulisi järjestää, ja luulen ettei ainakaan Pohjanmaan RKP ole kovin innokkaasti liittämässä suru-kuntia Vaasaan. Lisäksi jos kaksi muuta jäljellä olevaa Kyrönmaan kuntaa liitetään Vaasaan, ja jos lasketaan väkisin liitettävän Mustasaaren Sepänkylän ja Tuovilan suomenkieliset, niin kovin äkkiä Vaasa ei muutu suru-enemmistöiseksi. - Oikein!
C.E. kirjoitti:
"Mitäs C.E. tästä ajattelee? ;) "
Mitä tuosta voi ajatella, odotellaan ja katsotaan mitä tulee ja eletään sitten sen mukaan. Ei kenenkään maailma tuollaiseen kaadu.
Tuossahan on oikeastaan kuitenkin kyse vain hallinnon järjestämisestä, Vaasa elää tuonkin jälkeen kuten ennenkin, enemmän se muuttaisi näiden reunojen suru-kuntien toimintaa kun osa näiden palveluista siirrettäisiin Vaasan keskustaan.
RKP:ssä on ollut erilaisia näkemyksiä miten kuntarakenne tulisi järjestää, ja luulen ettei ainakaan Pohjanmaan RKP ole kovin innokkaasti liittämässä suru-kuntia Vaasaan. Lisäksi jos kaksi muuta jäljellä olevaa Kyrönmaan kuntaa liitetään Vaasaan, ja jos lasketaan väkisin liitettävän Mustasaaren Sepänkylän ja Tuovilan suomenkieliset, niin kovin äkkiä Vaasa ei muutu suru-enemmistöiseksi.Nyt sinulla on oikea myönteinen asenne. Ei kehitystä eli yleistä etua saa jarruttaa kielipolitiikan takia, kuten RKP tekee. Vai mitä?
- C.E.
Oikein! kirjoitti:
Nyt sinulla on oikea myönteinen asenne. Ei kehitystä eli yleistä etua saa jarruttaa kielipolitiikan takia, kuten RKP tekee. Vai mitä?
Minun suhtautuminen on reaalimaailman tosiasioihin ollut aina sama eli tosiasiat pitää hyväksyä, mielipide asiasta ja sen hyvyydestä on sitten taas eri asia.
Minusta suurkunnat ei tuolla mallilla ole kehitystä tai yleisen edun edistämistä, vaan jos Vaasan kanssa pitäisi tehdä jotain kuntaliitoksia, niin ainoa suunta olisi Kyrönmaa, muttei muita kuntia eli ei ainakaan Mustasaarta.
Toisaalta minun tai muiden vaasalaisten elämään käytännön tasolla suurkuntaliitos ei vaikuttaisi juuri mitenkään, ja pitää tulla todella erikoisia virityksiä että Vaasan kielisuhteet vaihtuisivat ruotsinkielis-enemmistöisiksi. - Siis!
C.E. kirjoitti:
Minun suhtautuminen on reaalimaailman tosiasioihin ollut aina sama eli tosiasiat pitää hyväksyä, mielipide asiasta ja sen hyvyydestä on sitten taas eri asia.
Minusta suurkunnat ei tuolla mallilla ole kehitystä tai yleisen edun edistämistä, vaan jos Vaasan kanssa pitäisi tehdä jotain kuntaliitoksia, niin ainoa suunta olisi Kyrönmaa, muttei muita kuntia eli ei ainakaan Mustasaarta.
Toisaalta minun tai muiden vaasalaisten elämään käytännön tasolla suurkuntaliitos ei vaikuttaisi juuri mitenkään, ja pitää tulla todella erikoisia virityksiä että Vaasan kielisuhteet vaihtuisivat ruotsinkielis-enemmistöisiksi.En tosiaan ymmärrä kantaaasi Mustasaari-liitosta kohtaan.
JOKAINEN karttaa katsova tajuaa oitis, että Mustasaari on se selvin Vaasaan yhdistyjä, JOS ajatellaan vain yleistä etua ilman kielikysymystä.
Eihän mikään rotanhäntä-liitos ole mitenkään logiikalla perusteltu.
Usein näet asia on niin, että vallitsee likinäköisyys. Eli lähellä oleva ei jostain tietystä syystä näe kokonaisuutta niin hyvin kuin kaukaa katsova.
- C.E.
"En tosiaan ymmärrä kantaaasi Mustasaari-liitosta kohtaan. "
Väärin, ymmärrät mutta et halua hyväksyä sitä.
Mustasaaren yhdistymisen vastustamisessa ei ole kyse kielipolitiikassa, kuten teidän jotka vastustavat yksikielisen Kyrönmaan liittämistä kaksikieliseen Vaasaan, vaan ihan pääasiassa ihan muusta politiikasta, joka tietenkin myös kytkeytyy kielipolitiikkaan. Kyse on siis siitä etten halua, että yhden vähemmistön edunajajaksi ilmoittautuva RKP nousee sellaiseen asemaan että se pääsee käytännössä yksin päättämään Vaasan asioista. Lisäksi kuntaliitosten kautta tulevat maakunnan RKP:n edustajat ajavat toisenlaisia ratkaisuja kuin nykyisen Vaasan, sillä heillä ei ole juuri kontakteja suomenkielisiin.
"JOKAINEN karttaa katsova tajuaa oitis, että Mustasaari on se selvin Vaasaan yhdistyjä, JOS ajatellaan vain yleistä etua ilman kielikysymystä."
Vaikka Mustasaari liitettäisiin Vaasaan niin Vaasan suomenkielisten tai muiden suomenkielisten asema ei juurikaan parantuisi. Ruotsinkielisten alueiden maanomistajat eivät luultavasti kovin innokkaasti tule myymään maata ruotsinkielisiltä alueilta,eikä poliittisista syistä kaupunkikaan pystyisi tilanteeseen vaikuttamaan, jolloin suurimmalla osalla uuden Vaasan alueella ei asu edelleenkään kuin ruotsinkielisiä, kuitenkin kaikki myös enemmistön suomenkieliset Vaasalaiset joutuvat osallistumaan näiden haja-asutusalueiden palvelutuottamisen kustannuksiin.
Unohda se kartta, se on vain yksi osa kokonaisuutta. Ympäristö on paljon monimutkaisempi, eikä sen ongelmat ratkea karttaa tai väestösuhteita tuijottamalla, vaan siinä on paljon muutakin jota pitää tietää.
"Eihän mikään rotanhäntä-liitos ole mitenkään logiikalla perusteltu."
Se on aina tapauskohtaista, eli riippuu mitä asioita painotetaan. Itse näen että useista eri syistä paras ratkaisu on Vaasan ja Kyrönmaan yhdistäminen, ja ehkä jopa Ilmajoen länsiosien. Tällöin Vaasa pysyy toimintakykyisenä ja riittävän vahvana toimijana muita asutuskeskuksia vastaan, ja se pystyy suomenkielisillä alueillaan houkuttelemaan lisää muuttajia, ilman että RKP:N tulevaisuusstrategioita.
Mutta miten tämä asia yleensä kuuluu muille kuin Vaasan ja mahdollisten liitoskuntien asukkaille? Eli jos se ei ole meille käytännössä kovin iso asia, niin miten se voi olla sitä teille?- Syy!
Meille kielivapauden ja virallisen yksikielisyyden kannattajille jokainen poistuva suruenemmistöinen kunta on hyvä asia. Kun kunta muuttuu suomalaisenemmistöiseksi, RKP:n valta kaikenkaikkiaan vähenee Suomessa. Lisäksi suomelaisenemmistöiseksi muuttuva kunta lähes AINA jatkaa suomenkielistymistä, koska se houkuttelee lisää suomenkielisiä kuntaan.
Asia on periaatteessa näin yksinkertainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882088Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361756- 1801316
- 237766
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
- 65699
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49556
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337492