Kotimainen Mendor mittari, onko käyttökokemuksia.DEntä tarkkkuus yms. Mainoksen mukaan melko kätevä
Mendor -miitari
8
202
Vastaukset
- Useita käyttänyt
En aivan heti ostaisi tuollaista outoa merkkiä vaikka kuinka mainostettaisiin käteväksi. Aloituspakkauskin on melko kallis joskin siihen tulee mukana lisäkaluja. En ainakaan pikaisella selaamisella löytänyt mitä maksaa uudet liuskat/lansetit koska tähän mittariin niitä ei varmaan saa mistään sairaanhoitopiiristä veloituksetta.
Olen käyttänyt erilaisia mittareita ja viimeisin itse ostamassani Accu-Chek Compactissa oli kaikki yhdessä nipussa, joskin pisto ja mittaus piti tehdä erikseen. Se oli melko kätevä käyttää ja vanhanakin näytti melko tarkkoja lukemia. Välillä käytössäni oli ilmaiseksi saatu Precicion Xceed mutta siinä oli runsaasti viallisia mittausliuskoja. Nyt kun Helsinki ei enää anna Compactiin liuskarumpuja, antoivat uudeksi mittariksi Accu-Chek Aviva Nanon. Mittari on pieni ja näppärä, joskin lansettikynä erillinen. Lansetit on 6 kpl rummussa mutta mittausliuskat irrallisia. Minulle oli suuri yllätys että Avivan liuskat imaisee verinäytteen erittäin nopeasti ja tarvittava veripisara saa olla hyvin pieni (sormea ei tarvitse puristaa). Mittaustuloskin tulee n. 3-4 sekunnissa.
Yleensähän kotimittareille sallitaan 20% virhenäyttö, joten tulokset voivat olla kaikilla valmistajilla ihan mitä tahansa. Jos haluaa tarkkoja tuloksia, oman mittarin lukemia pitää verrata laboratoriotuloksiin tai testata testinesteellä. - kokeiltu on
Saako ostoa harkitseva liuskoja välinejakelusta ilmaiseksi? Eli oletko siis diabetesdiagnoosin omaava henkilö? Jos olet, niin suosittelen tsekkaamaan oman kuntasi välinejakelusta mihin mittariin/mittareihin saat liuskojan ilmaiseksi. Yleensä saat silloin myös mittarin hoitovälinejakelusta ilmaiseksi.
Jos taas muuten vaan olet mittaria hommamassa, niin asia on toinen. Minä olen tuota mittaria ollut koekäyttämässä ja itselleni tuli tuntemus, ettei ole minun mittarini. Vaikka kaikki oli ns. samassa paketissa, niin muoto oli sellainen, ettei minun suhteellisen pieniin käsiini istunut hyvin.
Tuloksilla ei eri mittareilla minusta isoja eroja ole, suurimmat erot taitavat tulla mittaustilanteista, esim. sormien puhtaudesta ja tarpeesta puristaa ym.ym. - Suosittelen...
Minusta taas tuo mittari oli ihan kelpo laite ja olen sen hankkinut eräästä nettikaupasta huomattavasti edullisempaan hintaan. Liuskoja saa myös kohtuuhinnalla netistä, kunhan vaivautuu etsimään.
Minäkin olin testaamassa mittaria ja tykästyin heti sen kompaktiin kokonaisuuteen ja kokoon, vaikka ei omatkaan käteni järin suuret ole. Kyseinen testaaminen ei pahemmin antanut realistista kokemusta mittarista, koska siinä ei saanut oikeastaan yhtään varsinaista käyttökokemusta mittarin sopivuudesta omaan elämänmenoon, koska testaus oli lyhyt ja se tapahtui ainoastaan firman tiloissa.
Mittarin tarkkuus on suhteellinen käsite ja riippuu hyvin paljon siitä, mitä mittaria on tottunut aiemmin käyttämään. Oma mielipiteeni on se, että parhaan tarkkuuden saa kun käyttää samalla omaa järkeä eikä tuijota pelkästään mittarin numeroita. Eri mittareiden arvoja kannattaa verrata ennemminkin omiin tuntemuksiin kuin toisiin mittareihin.
Jos jotain huonoa haluaa löytää, niin mittausvalon puuttuminen voi olla este heikkonäköisille. Ja vaikka mittari onkin kompaktissa all-in-one koossa saattaa ongelmaksi muodostua varakasetin, lansettien, tupon ja käytettyjen liuskojen kuljettaminen, koska mukana ei ollut minkäänlaista säilytyspussia. Itsellani pussukka löytyi omasta takaa, joten sen suhteen ei ongelmaa. Muuten mittari on ihan hyvä, nopea mittaus, pieni näytemäärä riittää, lansetit ovat tosi teräviä ja hellävaraisia sormenpäille. Mittarin käyttö saattaa vaatia hieman opettelua, koska toimintaperiaate on hieman erilainen. Pienenä miinuksena voisi sanoa myös kasetin käyttöaikarajoituksen pituuden.
Toivottavasti tuo mittari saataisiin mahdollisimman pian myös kunnan hoitotarvikejakeluun.- Useita käyttänyt
Eiköhän nuo isot tehtaat ja maahantuojat huolehdi että tunnetut merkit voittaa kilpailutuksen. Pieni suomalainen valmistaja ei pysty tuottamaan laitteita tarvikkeineen niin halvalla että pystyisi voittamaan hinnassa suurilla volyymeilla toimivan tunnetun valmistajan.
Minulle riittää oikein hyvin kunnan tarjoama ilmainen mittari tarvikkeineen kun sillä saa tehdyksi mittaukset helposti.
- Juha R
Otin käyttöön Mendor mittarin noin 3 kk sitten ja en tule muita mittareita enään käyttämään. Mittaan usen, 3 - 5 kertaa päivässä jolloin Mendorin laitteen edut tulee esille: nopea, äänetön ja voin suorittaa mittauksen missä tahansa ilman että kukaan edes huomaa mitään, tätähän me kaikki ollaan aina haluttu, eiks niin !
Mendorilla on myös upea softis, eka näistä josta saa jotain selville ja josta on oikeasti jotain hyötyä, hienot systeemit, suosittelen.
Juha- Useita käyttänyt
Nyt kun olet käyttänyt mittaria edes tuon verran niin mitä sen käyttö tulee maksamaan.
Diabeetikko joka saa sairaanhoitopiiristä ilmaiset mittaustarvikkeet ei varmaankaan ala ostamaan itse tarvikkeita softiksen tai kätevyyden perusteella. Minulle on riittänyt hyvin kirjanpitovihko tai nykyisin tietojen syöttö tietokoneelleni. Omassa mittarissani on ongelmana että tiedonsiirto toimii infrapunayhteydellä ja tietokoneessani ei ole vastaavaa niin joudun syöttämään mittaustulokset käsin. Pitänee hankkia erillinen IR-lisälaite. Omasta mittaristani saa äänet pois päältä jolloin se on äänetön ja mittarin pienuuden ansiosta sen voi piilottaa lähes kokonaan nyrkin sisään. Lansettikynäkään ei pidä mainittavaa ääntä. Onhan noita USB-tikun kokoisia ja näköisiäkin mittareita olemassa ja sellaisen voikin sitten liittää suoraan tietokoneeseen mutta tuo Bayer ei kuulu kuntani sopimuslaitteisiin.
- kysymystä pukkaa
Onko tuota mittaria yleisemminkin myynnissä muuallakin maailmassa? Mitä sen alotuspaketti halvimmillaan maksaa? Entä kasetit ja montako mittausta yhdellä pystyy tekemään? Saako testiliuosta? Kasetit on ilmeisesti teetetty jollakin tunnetummalla alan kv. yhtiöllä. Millä?
- ..........
Epäilenpä että vasta myyntiin tullut suomalainen kehitystyön tuote ei ole vielä päässyt maailmanmarkkinoille, joihinkin maihin sen voi tilata valmistajalta. Kilpailu suuria bulkkivalmistajia vastaan on erittäin kova. Uudessa mittarissa on oltava jotain suuria erityisominaisuuksia jotta se pääsisi maailmanlaajuisille markkinoille. Ainakin esittelyn perusteella tuolla mittarilla ei ole mitään poikkeuksellisen suurta etua mitä ei olisi jo olemassa muilla suurilla valmistajilla. Kooltaan tuo mittari on huomattavan suuri omaan mittariini verrattuna.
Kysymäsi tiedot löytyvät nettisivulta mutta laitetaan ne tähänkin esille. Aloituspaketti (omassa postimyynnissä, liekö saatavissakaan muualla) 49 €. Aloituspakkaus sisältää mm. yhden 25 mittauksen liuskakasetin ja 25 lansettineulaa ja kontrolliliuospullon. Lisätarvikkeet postimyynnissä 2 kpl mittausliuskakasettipakkaus (mittauksia 2x25 kertaa) 35 €, 100 kpl lansettipakkaus 9,89 €. Kontrolliliuos sisältyy aloituspakkaukseen ja uudet liuospullot maksavat 15 € (2 kpl).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole432478Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742467Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732362Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512122Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321857Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma841685Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211123Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71014Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi41995Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56876