timaa
Enintään 70 kunnan Suomi vaatisi pakkoliitoksia
päivitetty tänään 8.2. klo 11:35
Kuntien vaakunoilla koristeltu käytävä Suomen Kuntaliiton tiloissa Helsingissä.
Kuntauudistuksesta ei selvitä ilman kuntien pakkoliitoksia, jos hallitus haluaa toteuttaa kuntauudistuksen alkuperäisessä aikataulussaan. Kuntaliitoksia pohtinut virkamiestyöryhmä ei usko, että uudistus onnistuu pelkkien kannustimien avulla. Työryhmän esityksessä Suomeen jäisi 66-70 kuntaa.
Lisää aiheesta:
Näin kuntia ollaan liittämässä yhteen päivitetty tänään 8.2. klo 11:25
Kotimaa
Puolustusvoimista lakkautetaan kuusi yksikköä
päivitetty tänään 8.2. klo 11:36
Kartta
Puolustusvoimista lakkautetaan kuusi yksikköä. Vuonna 2013 lakkautetaan Pohjois-Karjalan prikaati Kontiolahdella, Kotkan rannikkopataljoona ja Ilmavoimien teknillinen koulu Jämsässä. Vuonna 2014 lopetetaan Keuruun Pioneerirykmentti, Hämeen rykmentti Lahdessa ja Kauhavan Lentosotakoulu. Lisäksi tehdään neljä suurta joukko-osastojen yhdistämistä. Esimerkiksi Niinisalon tykistöprikaati ja Porin prikaati Säkylässä yhdistetään.
Lisää aiheesta:
Dragsvikin varuskunta säilyy päivitetty tänään 8.2. klo 11:05
Ilmatorjuntarykmentti liitetään Jääkäriprikaatiin päivitetty tänään 8.2. klo 11:01
Tykistöprikaati yhteen Porin Prikaatin kanssa päivitetty tänään 8.2. klo 10:50
Turku
Hurja isku Salolle - Nokialta potkut lähes tuhannelle
päivitetty tänään 8.2. klo 11:06
Nokian työntekijät kiiruhtavat tiedotustilaisuuteen Salohalliin.
Matkapuhelinyhtiö Nokia irtisanoo lähes tuhat tuotannon työntekijää Salon tehtaaltaan. Suunnitelman mukaan laitteiden kokoonpano siirretään Nokian tehtaille Aasiaan, jossa sijaitsee suurin osa komponenttitoimittajista. Salon tehdas keskittyy älypuhelinten räätälöintiin.
Lisää aiheesta:
Pro: Nokian autettava vuosia tulosta tahkonneita salolaisia päivitetty tänään 8.2. klo 11:16
Keskustele: Karmaisevatko jättileikkaukset? julkaistu tänään 8.2. klo 10:20
ELY-keskus: Irtisanotuille yksilöllinen työllistymissuunnitelma julkaistu tänään 8.2. klo 11:05
Kotimaa
Asiakas jää ilman korvausta kadonneista kirjaamattomista kirjeistä
päivitetty tänään 8.2. klo 07:35
Henkilö postilaatikolla.
Posti ei useimmiten korvaa kadonneita, myöhästyneitä tai vahingoittuneita kirjaamattomia kirjeitä tai postikortteja. Postilaissa on määritelty korvausvastuu Itellalle, mutta käytännössä ensimmäisen ja toisen luokan lähetysten kulkua postiverkossa on mahdotonta todentaa, joten vahingonkorvauksiakaan ei makseta.
Kotimaa
KHO: Suojelupoliisi saa pitää Rosenholz-aineistonsa salassa
päivitetty tänään 8.2. klo 10:28
DDR:n tiedustelupalvelun Stasin Suomea koskeva Rosenholz-tiedosto pysyy salassa. Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan suojelupoliisin hallussa olevan tiedottaja- ja yhteyshenkilöluettelon julkistaminen vahingoittaisi Supon suhteita muiden maiden turvallisuuspalveluihin.
NIINISTÖN AIKAKAUSI ALKOI - TÄSSÄ TULOKSIA
49
269
Vastaukset
- ilkka*
Kyllähän tämä oli tiedossa. Suomalaiset haluaa kurjistumista.
- maaseudunalasajo
kuka takaa syrjäkylien palvelut varsinkin vanhukset jotka jätetään kuolemaan oman onnen varaan.[ hyvinvointiyhteyskunta] kaikki ihmiset ajetaan kaupunkiin koska siellä on helpompi aivopestä ihmisiä.
- mene mäkeen
Hei
- ylös ja ulos takaa
Hei
- teiimme paaterot
Hei me
- Way talking
Milking
- jos matikalla?
Sata kuntaa. Jää 10. Yhdeksänkymentä hyväpalkkasta kunnanjohtajaa kortistoon. Säästö roima, mikä muilla loisilla poikii valtavat sumat!
Suojatyöpaikat lopetettava ja äyrit alas!- Todellisuudessa
Mitä Virkkusen potkuissa säästetään?
- Viroistaan jääville
Todellisuudessa kirjoitti:
Mitä Virkkusen potkuissa säästetään?
johtajille tullaan toki valtion/kuntien kautta tekemään uudet yhtähyväpalkkaiset keksityt virat alalla millä tahansa tai nimikkeillä!
Ei heillä minkään alan johtajilla ole mitään hätää,
vain kansalaisilta ne tulot otetaan veroissa ym asioissa, että isotuloisten palkat saadaan niillä maksettua!
Aukaiskaahan jo suomalaiset silmänne, ne olivat liian sirrillään pressan äänestyksen aikaan, nyt niitä "sumutuksia" aletaan maksella, eli mikään ei ole sitä mitä teille/meiille luvattiin 8 tulevan pressaihmisen voimin! - äshönsii
Viroistaan jääville kirjoitti:
johtajille tullaan toki valtion/kuntien kautta tekemään uudet yhtähyväpalkkaiset keksityt virat alalla millä tahansa tai nimikkeillä!
Ei heillä minkään alan johtajilla ole mitään hätää,
vain kansalaisilta ne tulot otetaan veroissa ym asioissa, että isotuloisten palkat saadaan niillä maksettua!
Aukaiskaahan jo suomalaiset silmänne, ne olivat liian sirrillään pressan äänestyksen aikaan, nyt niitä "sumutuksia" aletaan maksella, eli mikään ei ole sitä mitä teille/meiille luvattiin 8 tulevan pressaihmisen voimin!Kuten Pulkkinen sanoisi: "Olet asian ytimessä".
- ninstömäisyys Suomen
Tuhoaako
- Valehtelen lisää
Viroistaan jääville kirjoitti:
johtajille tullaan toki valtion/kuntien kautta tekemään uudet yhtähyväpalkkaiset keksityt virat alalla millä tahansa tai nimikkeillä!
Ei heillä minkään alan johtajilla ole mitään hätää,
vain kansalaisilta ne tulot otetaan veroissa ym asioissa, että isotuloisten palkat saadaan niillä maksettua!
Aukaiskaahan jo suomalaiset silmänne, ne olivat liian sirrillään pressan äänestyksen aikaan, nyt niitä "sumutuksia" aletaan maksella, eli mikään ei ole sitä mitä teille/meiille luvattiin 8 tulevan pressaihmisen voimin!Täältä ne herrojen ylisuuret palkat ja bonukset maksatetaan duunarilta yliverotetusta ostovoimasta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/06/1770713/hs-suomi-hyotyy-maahanmuuttajista-taloudellisesti
Ellet usko, niin
- saleliittoteoria
Arvaa vaan mitä päätöksiä pantataan syksyisten kuntavaalien jälkeen.
- Suomi myyty
Ihmettelen miksi ensin piti julkaista ehdotus kuntakartasta? Eikö ensin olisi pitänyt selvittää mistä säästöt otetaan ja mistä ne muodostuvat?
Kun faktat olisivat selvillä, itse asiaa olisi helpompi viedä eteenpäin.
Nyt tulee sellainen mielikuva että isoille pomoille saadaan lisää alaisia ja heidän etunsa ja palkkansa paranee. Säästöt revitään lattiatasolta ja palvelujen käyttäjiltä, miksi tätä ei kokoomus sano suoraan?
Mielenkiinnolla odotan mitä tapahtuu terveydenhoitosektorille, luulenpa että entistä enemmän "kilpailutetaan" ja sehän sopii kokoomukselle?
Jos jostakin pitäisi säästää niin katsokaa 1970-1980-luvun organisaatiota ja mitä on tullut lisää? Sieltä löytyy eli karsittavaa on mutta kertokaa se mitä karsitaan, kiitos.
kokoomus voisi myös näyttää mallia eduskunnassa, puolet avustajista ja kansanedustajista pois. Suomen pankin työntekijöistä puolet pois.
Ministeriöistä puolet työntekijöistä pois. Oopperan ym. kulttuurin tuista puolet pois. Musiikkitaloja ym. ei enää saa rakentaa julkisilla varoilla.
Alkaa noiden toimenpiteiden jälkeen olla hyvä puskuri työvoimapulaa vastaan, Kataisen mielestä se uhkaa: http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s - äänestäjä HOI !!
Jatkuva Kreikan tukeminen on pienen maan - kuten Suomi on - heti lopetettava. Tyhmä Suomen kansa äänestää kilvan kokoomusta ja demareita ja maksaa kiltisti Kreikan kautta Saksan ja Ranskan jatkuvia pankkisaatavia Kreikalta - ja nyt laitetaan jo Suomea ojennukseen rankimmalla tavalla - pitäähän näin Kreikkaan saada toki lisää rahaa kun kerran Merkel ja Sarkosi niin vaativat - huh-huh - ja kokoomus ja demarit ovat niin syvällä ja sisällä EU:N ytimessä kuin vain olla voi ja Suomen kansa kiltisti äänestää kokkareita ja demareita edelleen. -
- RKP ovella
Kreikka on käytännössä konkkakypsä, työttömyysprosentti on yli 20%. Siellä on millä maksaa...
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2012/02/kreikassa_yli_miljoona_tyotonta_3246205.html
Kyllä tämä uusi presidenttimme vei meidät sellaiseen suohon että oksat pois! Missä on poliitikkojen vastuu, kyllä Kreikan ja muiden Etelä-Euroopan maiden luova kirjanpito on aina tunnettu. Taisi makeat EU-virat houkutella kärpäset EU-tortun ääreen?
Maanpetokseksi voisivat jotkut kutsua.
- työvoimapula uhkaa
uhkaavaa työvoimapulaa vastaan jälleen 171 työntekijää: http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yritysuutiset/?oid=201202118065
Kohta varmaan kuuluu jo että loputkin menee ellette tee töitä 1eur/pv ja ilman eläke-etuja, ilman lomia. - hell heil
Hell
- EbbunormaaliusBobBob
Nyt on vuorossa Ixonos. Hyvä juttu, taas vapautuu työvoimapulan paikkaajia!
Joko Sauli valmistelee ensimmäistä virallista puhettaan? Saa nähdä kenen puolelle asettuu.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2012/02/nokian_alihankkija_ixonos_vahentaa_ja_lomauttaa_3258685.html?origin=rss&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter - mol KESY
LÄÄKKEITÄ KÄYTTÄVÄT vANHAT JA SAIRAAT KOKKARIT LAITTAA MAAN POVEEN :
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/02/tyoryhma_ehdottaa_laakekorvausten_leikkaamista_3260330.html - PER..LE
Unohtamatta että kuinka kokoomus on sallinut tuhannet pimeät virolaiset raksalla töissä.Miettikääpä paljon veroja jää saamatta ja joudutaan maksamaan Suomalaisille AMMATTIMIESTEN korvauset.Omaa jalkaa tässä sahataan....
- mitäs menit
äänestää päin peetä, oma syys nyt on, saa siinä hieroa silmiänsä ja valitella täällä!
kummaa kansamme on, ensin "ihaillaan" ja sitten "vihaillaan"
sitä saa mitä pyytää ja luulee paraikseen!
Oma vika kun oot sika, on lastekin sanonta! - Ei ole saanut nokiaa
Älä liioittele
- asiakas hoitaa
Mukavaa
- luoja varjelee
Hei
- kävin tanskassa
Hei
- Halonen tekee sen
Ninistö ei hoida Venäjänpolitiikkaa tai ei osaa
- tjong my
Puupää se on.
Suvussa on muitakin... - möölöt töölössä
Mölöölölän
- nuolevat aisankin
Aisankannattajat
- afgaaneille rahojasi
Annetaan
- ansi ja häkä hoitaa
Kyllä
- me valitellaan
Hei
- käyn ulukomailla
Kerran kuussa
- oli jyken sulhanen
Make
- toimi lennunoste
Ei
- olihan se mustaa
Mutta
- tavan öhkintää
Pelkkää
- lotkiansta
Molku
- kairetar
Loireiden
- hikeä pintaan
rasvaa naamaan ja
- ne mölöjä
On
- me urkitaan
Hei
- turvaa uhatuille
Ei
- muut jakaa
Miehet makaa ja
- kilajaa narina
Lurija
- esiin niinistön tuet
Nyt
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892158Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1391797- 1731333
- 229805
- 65744
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10731- 60730
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211619- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347550