Miten yleistä asumistukea saa kimppakämppään?

Kaipis

Olen muuttamassa pienen lapsen kanssa kimppakämppään joka on omakotitalo. Talossa asuu kaksi muuta äitiä lasten kanssa ja kaikki olemme opiskelijoita. Verkossa olvat laskurit antavat todella ihmeellisiä summia. Miten asia voi erot niin kauheesti jos tähän menneessä olemme saaneet 75% asumiskustannuksista kelalta ja kimppakämpässä saisimme laskureiden mukaan ehkä juuri 20% kustannuksista?? Onko kukaan joka osaisi auttaa miten saisi tuet kohdilleen kun muutto kaksioon helsingissä ei tule rahallisesti kysymykseenkään noilla hinnoilla ja kelan tuilla. Kiitos avustanne :)

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma osuus.

      Tuo on ihan yksinkertaista.

      Teille lasketaan oma osuus talon pinta-alasta, ja oma osuus asumiskustannuksista, ja asumistuki lasketaan niiden perusteella. Noin periaatteessa.

      Mutta sanoit, että olette opiskelijoita. Silloinhan ette ole oikeutettuja yleiseen asumistukeen, vaan opintotuen asumislisään.

      • valoja päälle

        Aloittajalla sekä asuinkumppaneilla on kaikilla lapsia. Lapsensa kanssa asuva opiskelija ei saa asumislisää vaan asumistukea.


    • Sossupummi

      Paitsi jos hän menee opiskelemaan työmarkkinatuella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      46
      3633
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      36
      2349
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      81
      2287
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      59
      2195
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      26
      1614
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1542
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1447
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      993
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      977
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      869
    Aihe