Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr.) arvioi Finnairin toimitusjohtajan asuntokaupan sujuneen hyvän hallintotavan ja lakien mukaan. Hautalan mukaan Finnairin johdolla on valtio-omistajan tuki ja asia on nyt loppuun käsitelty.
Hautala tapasi tänään perjantaina työeläkeyhtiö Ilmarisen toimitusjohtajan Harri Sailaksen, joka toimii myös Finnairin hallituksen puheenjohtajana. Hautalan lähettämän tiedotteen mukaan asiat käytiin läpi yksityiskohtaisesti ja hyvässä hengessä.
Tapaamisessa sovittiin, että Finnair käy läpi kytköksensä Ilmariseen ja tarkentaa tarvittaessa eettistä ohjeistustaan.
Hautala esitti eilen torstaina eduskunnassa kysymyksen, pystyykö Ilmarisen hallituksen puheenjohtaja täysin toimimaan Finnairin edun nimissä. Hautala sanoi myös, että hallitusten jäsenet valitaan Suomessa aivan liian pienestä piiristä.
Hautalan tiedotteen mukaan sekä Hautala että Sailas pitävät hyvänä, että avoimuutta lisätään vastaavissa asioissa. Sidonnaisuuksiin pitää heidän mukaansa kiinnittää erityistä huomiota, koska Suomi on niin pieni maa.
Keskustelu Sailaksen asemasta alkoi, kun kävi ilmi, että Ilmarinen on ostanut Finnairin toimitusjohtajalta Mika Vehviläiseltä arvoasunnon ja vuokrannut sen Finnairille Vehviläisen työsuhdeasunnoksi.
YLE Uutiset
HAUTALA NAURATTI EDUSKUNTAA
HYVÄ HALLINTOTAPA ?
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462