Meikkivoiden nuorelle

Girl_96

Pistin saman jutun äsken kauneudenhoito-osioon, mutta huomasin, että sopiikin paremmin tänne (:
Eli minulla on hakusessa tuote, jolla voisin peittää kasvojeni satunnaisia nyppyjä ja tasoittaa himmeitä värieroja. Ongelmana on myös se, että ihoni on erittäin kuiva ja esimerkiksi suun ympärille muodostuu helposti hilseilevää ihoa. Olen saanut tuota hilseilyä hillittyä kasvoille tarkoitetulla rasvalla, mutta pelkään, että meikkivoide tms. saattaa aiheuttaa taas tuota hilseilyä.
Olen 15-vuotias ja suosin luonnollista lopputulosta. Käytän ripsiväriäkin harvoin ja en halua todellakaan mitään vahvaa meikkikerrosta. Voisiko joku siis selventää miten peitevoide ja meikkivoide eroavat? Lisäksi olen nähnyt mainoksia myös jostain uudesta BB-voiteesta. Mihin se on tarkoitettu? Tuotteen löytämistä rajaa vielä melko pieni budjetti.

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5tysezyyy

      Kosteuttava meikkivoide voisi olla ratkaisu? Miksei tuo BB-voidekin, mutta se ei ilmeisesti ole kovin peittävä.

      Peitevoiteella peitetään yleensä tiettyjä kohtia, finnejä tai punaisia alueita (couperosaa ja monilla punoittavat nenänpielet) ja tummat silmänaluset. Silmänalusiin toimii yleensä parhaiten oranssihtava väri ja punaisen peittoon vihertävä, sillä vastavärit neutraloivat toisiaan.
      Meikkivoide laitetaan yleensä koko kasvoille, mutta kyllä jotkut käyttävät sitäkin vain tiettyihin kohtiin - tällöin sävyn pitää kyllä olla just oman ihon värinen.

      • rtedsrf

        Niin oikeastaan sävyttävä kosteusvoide voisi olla ratkaisu, ja näppyihin sitten peiteainetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      1985
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      113
      1708
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1296
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      610
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe