Olen tullut siihen tulokseen, että joskus on parasta vaan olla yksin, jos ystävän seurassa tulee ahdistava olo.
Nimittäin vaikka onkin yksinäinen, ei voi oikeasti olla ystävä ihan kenen kanssa vaan. Täytyisi löytyä samat aallonpituudet. Jos ei löydy, alkaa ahdistaa koko ystävyys. Silloin voi olla parasta ottaa etäisyyttä.
Ahdistava seura
8
330
Vastaukset
- -et-
Joskus on otettava etäisyyttä. Näin tein kun olo kävi tukalaksi. Tai pitäisikö sanoa, että 'teimme'. Kummallakaan ei enää ollut hyvä olla ja ns. ystävyydestä tuli vain pahaa mieltä kun aloimme nähdä toisissamme vain huonoja puolia tai ärsyttäviä asioita. Emme ole ystäviä enää, mutta emme oikeastaan riidoissakaan. Kyllästyimme toisiimme.
Niin että sen puolesta kyllä ymmärrän sen, ettei joku viihdy seurassani, kun en minäkään viihdy kaikkien seurassa. - -et-
Toisaalta ystäviä on myös vaikea saada, jos aina alkaa ahdistaa se, kun toinen ihminen tulee liian lähelle. Työpaikallakin voisi tutustua moniin ihmisiin ja saada heistä ystäviä, mutta ahdistaa se, jos joku tulee liian lähelle.
- samaa mieltä
Minustakin tuntuu että yksin viihtyy paremmin kuin ahdistavassa seurassa. En juurikaan tykkää sosiaalisista piireistä joissa eniten vietän aikaa tällä hetkellä.Tuntuu siltä kuin muut olisivat eri planeetalta kuin minä. Ja ehkä olen oikeassa. Ihme porukkaa.
En tosin ole varma että sopeutuisin mihinkään muuhunkaan porukkaan paljoa paremmin. Tai sitten tarvitsisin vain lisää sosiaalisten tilanteiden harjoitusta sopivassa porukassa. - suupalttinen
Ota suihin työkavereilta.
- edelliselle
vedä händyyn hintsari.
- Yksinäisten yhdistys
Yksinäisyyden ongelma varmaan onkin siinä, että lähtee karkuun ahdistavia ihmisiä ja sitten joutuu tulemaan toimeen omillaan, lopulta jää yksin ja täältä onkin sitten vaikea ponnistaa ulos, koska yksin tottuu olemaan.
Eli siis harjoittelua, harjoittelua ja taas harjoittelua. Mutta mistä ihmeestä näin outo lintu löytäisi sopivaa seuraa? En ole rahakas, mutta en myöskään moniongelmainen (nykyään arvostetaan uraa, rahaa, perhettä). Olen siis boheemi ja vanha sellainen. Mutten kuitenkaan ryyppää ankarasti ja polta pilveä. Se erikoisuus on, että poltan tupakkaa (harvinaista nykyään). Olen epäsovinnainen, mutten renttu-nainen. Olen pöyristys useimmille naisihmisille, joten en luonnollisestikaan saa heistä ystäviäni. Sinkku. Ei muksuja. Ei kerrottavaa lapsista ja lapsenlapsista. Ei kätevä kaikessa missä naisen pitää olla. Ihan oma persoonani, mutta vähän liikaakin. Miestä taas on turha etsiä, koska ikää jo on ja eivät miehet minusta nyt enää välitä, vaikka nuorena kaunis olinkin. Onneksi on edes yksi sisko, jolle voin kertoa kaiken. En luonut uraa, vaikka olisi ollut lahjakkuutta (boheemiuden ansiota). Mihinkään sopimaton, mihinkään kuulumaton. Liian itsenäinen. Liikaa kulkenut omia polkujaan.- 20
Mikäli tottuu olemaan yksin ja on onnellinen, mitä muuta sitä ihminen enää kaipaa. Silloinhan on saavuttanut melkein täydellisen haavoittumattomuuden.
- Yksinäisten yhdistys
20 kirjoitti:
Mikäli tottuu olemaan yksin ja on onnellinen, mitä muuta sitä ihminen enää kaipaa. Silloinhan on saavuttanut melkein täydellisen haavoittumattomuuden.
Toisaalta on huvittavaa, että maapallolla on niin paljon ihmisiä, muistaakseni jo lähemmäs 6-7 mrd, eikä täältä sitten löydy itselle ketään ystäviä ja aviomiestä. Ei voi muuta kuin ihmetellä.
Lisäksi lapsena minulla oli sisaruksia, joten olen seurallinen pohjimmiltani, tilanne on siis itse asiassa outo. Mitä varten täällä sitten elää, jos ei kovinkaan paljon ihmissuhteita ole? Eikö luulisi, että ollaan tarkoitettu olemaan toistemme kanssa?
Toki myönnän, että itsenäiseksi ja omillaan toimeen tulevaksi tässä oppii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131218
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1191062- 134959
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten299763Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514