Tarja halonen ja STASI Rosenholz

Stasin Vakooja 1

Tarja Halosen ja TP:n kanslian muuten seikkaperäinen internet-sivusto vaikenee edelleen kuin muuri Halosen aktiivisesta toiminnasta DDR:n tunnustamiskomitean hallituksessa 1970-1973. Kyseisessä komiteahallituksessa istui viisi (5) huolella valittua vasemmistolaista. Toimeksianto, joka oli tullut Suomi-DDR-Seuralta, sisälsi vain yhden mutta sitäkin vaativamman tehtävän: saada virallinen Suomi tunnustamaan Saksan demokraattinen tasavalta, DDR. Kyseessähän oli fasistinen poliisivaltio, kommunistinen diktatuuri, joka murhasi ampumalla oman maansa kansalaisia rajoille ja heitti heitä tuhatmäärin vankiloihin ilman oikeudenkäyntejä.

Halonen toimi virallisesti kyseisen tunnustamiskomitean varapuheenjohtajana, mutta Kansallisarkiston pöytäkirjat osoittavat Halosen harmiksi, että hän oli ainakin 7 kokouksessa puheenjohtajana. Komitea sopi tapaamisia presidentin ja muiden korkeiden tahojen kanssa, painosti ja prässäsi sekä levitti valheellista kommunistipropagandaa eri tiedotusvälineissä DDR:stä.

9

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gkjgj

      Halonen on saatava siitä vastuuseen !

      • Koroljov

        Totta kai Halonen on vastuussa menneisyydestään ja myös ottaa siitä vastuun, mutta... entä sitten?


      • DDR muori..
        Koroljov kirjoitti:

        Totta kai Halonen on vastuussa menneisyydestään ja myös ottaa siitä vastuun, mutta... entä sitten?

        halosen koko menneiisyys tulee tulemaan vielä päivänvaloon. kiveäkään ei jätetä kääntämättä!


    • maanpetturi H

      Luetun perusteella halonen on maanpetturi.
      Hänhän tarjosi jo aikoinaan Puolustusvoimien alasajoa ja neuvostojoukkojen suomeen tuomista.
      EDELLISEN KALTAINEN TOIMINTA ON MUUALLA MAAILMAA MAANPETTURUUTTA!

      • Koroljov

        DDR:n tunnustamiskomitean työ oli Kekkosen ajan suomalaista reaalipolitiikkaa ja siksi siihen osallistui eri puolueiden edustajia vasemmistosta oikeistoon. Liittoutumaton Suomi oli otollisessa tilanteessa molempien saksojen tunnustamisen kannalta. Samaan aikaan kun Suomi pyrki tunnustamaan DDR:n, oli Suomi myös solmimassa kauppasopimusta EEC:n kanssa. Eli tehtiin palvelus idälle samaan aikaan kun lähennyttiin länttä.


    • N-liitto nöyryytti..

      Häpeällistä suomettumista .. Mulukunlutkuttamista se oli..

      • Koroljov

        Yya-sopimuksen ja varsinkin Kekkosen kausi merkitsi Suomelle kokonaisuudessaan valtavan taloudellisen kasvun ja yhteiskunnallisen kehityksen aikaa. Mukamas häpeällinen "suomettuminen" on pitkälti myytti, jolla halutaan peittää Suomen nykyinen ja Suomen aseman kannalta paljon pahempi "lännettyminen".


      • Pentti Hirse
        Koroljov kirjoitti:

        Yya-sopimuksen ja varsinkin Kekkosen kausi merkitsi Suomelle kokonaisuudessaan valtavan taloudellisen kasvun ja yhteiskunnallisen kehityksen aikaa. Mukamas häpeällinen "suomettuminen" on pitkälti myytti, jolla halutaan peittää Suomen nykyinen ja Suomen aseman kannalta paljon pahempi "lännettyminen".

        Kuules stallari, suomi on aina ollut länttä. Ja talouskasvu olisi ollut rajumpaa ilman kekkoslovakian kauppapolitiikkaa.. ostimme mm. huonolaatuista neuvostoöljyä yli (korkealaatuisen öljyn) markkinahinnan.. muusta spedeilystä puhumattakaan


    • Fuck off

      Stalinin perseennuolijat lähtivät innolla Stasin kelkkaan!

      Halonenkin häpäisi siiinä itsensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1230
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      561
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe