Soppelako se lataa totuutta?

mä lehen luin

Koulukiista myllertää . Tänään Koillis-Lapissa Soppela tais latata sit oikeeta totuutta. Siinä näytti olevan valtuuston päätökset jopa päivämäärätki. Mitäs tähän sanotaan? Tunteetko vai totuus menestyy ?

28

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123hyppy

      Päättäjillä ei ole varaa huhupuheitten mukaan esiintyä,koska kaikki on pöytäkirjoissa.Taivaan Tulissahan on raamaa,roomaa,soopaa ja saippuaa

    • jo vanha

      Soppela lataa totuuden, mutta kallaan koulu jatkaa toimintaansa, kunnes toisin päätetään.
      Nyt on tärkeää, kaupungin päättäjien harkita päätösten seuraukset.
      Kari Väänäsellä on oikeus ottaa kantaa kaupungin asioihin, niillä foorumeilla, kuin hänellä käytettävissä on. Väänänen on tärkeä yhteistyökumppani Kemijärvelle, siksi on viisasta kuunnella hänenkin näkemyksiään.
      Kärhämöinti Kanakopla - Massaliike välillä on syytä lopettaa tykkänään, siitä kärsii koko paikkakunta. Joka tulee siinä asiassa julkisuuteen vielä, niin häntä tullaan katsomaan "killiin". Tämä on minun ehdokukseni.
      Asioista saa olla erimieltä, mutta erimielisyys ei saa olla itsetarkoitus.

      • tapa toimia

        niin eli väärin saa puhua ja valehdella, mutta jos joku sen oikasee, niin se on riitelyä ja Kemijärven maineen pilaamista


      • Vedätystä !!!!

        Väänänen ajaa ainoastaan omaa asiaansa. Omat lapset ovat Kallaassa ja tarvitsevat yksityiskoulun, ei ymmärrä millaisen perinnön antaa lapsilleen kun homeen keskellä joutuvat opiskelemaan. Paikalliset eivät uskalla ääntään korottaa kun pelkäävät Väänäsen kirjoittavan asiasta lehdessä tai jopa puhuvan tv.ssä. Käykää hyvät ihmiset muualla niin huomaatte kuinka paljon Väänästä arvostetaan siellä. Ei siis pennin vertaa, teitä viedään sata nolla ja porukka etelässä nauraa. Taas on saatu vedätettyä pohjosen miestä. Oikeita Kemijärveläisiä löytyy niin presidentin taustavoimista kuin monesta muustakin paikasta, siellä on ihmisiä jotka oikeasti tietävät jotain eivätkä yritä esittää mielipidettään joka asiaan. Jos tietoa ja osaamista haluatte kysykää joltain muulta kun Väänäseltä. Koska teatterikoulussa on opiskeltu pedagogisia taitoja tai yhteiskuntapolitiikkaa? Siellä opitaan näyttelemään ja vedättämään ihmisiä.


    • Omaa totuutta

      Siis vain pelkästään omaa totuuttaan.

    • utelias aulis

      Päätökset tulee tehä tosiasioiden perusteella eikä huutamalla ja tunteella.Ny pitäs molempien osapuolten lyyä faktat pöytään. No Soppela on kaupunkin faktat jo latonu pöytään Koillis-lapissa. Kait se vastapuoliki esittää omansa samassa lehessä ensi viikolla.

    • jo vanha

      Juuri tuo "faktoilla läiskiminen" on lopetettava ja alettava tekemään sovintoja. Päätöksiä kaupunkilaisten parhaaksi.

    • Soppelaa äänestänyt

      ai "faktoilla läiskiminen" on lopettava? siis tosiasioiden puhuminen?

      ensin haukutaan toinen ihan pataluhaksi ja kun haukuttu osoittaakin puhuneensa totta, niin ei enää saakaan itse asiasta puhua, vaan lässytetään sovinnosta ja Kemijärven maineesta.

      jos Kaarina Soppela kertoisi tuommosia höpöjä, niin Suoli24:n haukkujat antaisivat todella tulla, että kuinka on kiero kun valehtelee. mutta Väänänen ja massa-liikkeen ihmiset saa tehdä mitä vaan ilman vastuuta

      entä mitä sovintoihin tulee, niin haukutte Kaarina Soppelaa, että on vallanhimoinen. hän halusi sovintoa ja oli valmis esim. Kerkelän Anttiin hallituksen puh-johtajaksi, mutta yhdelle kelpasi vaan hän itte. Kaarina Soppela on osoittanut kykynsä sovitella ja tehdä vastaantuloja, mutta kaikki eivät sitä osaa! kaupunginvaltuuston pöytäkirja osottaa, että vielä lokakuussa Soppela kieltäytyi hallituksen puh-johtajan paikalta ja Kepun "oppositio" asetti muun ehdokkaan ja vasta marraskuussa Soppela ja tuli valituksi

      muutaman kuukauden vasta ollut, mutta Väänänen pistää kaikki Kemijärven ongelmat yhden ihmisen syyksi. todella rakentava ja sovittelevaa toimintaa!

      • miauuu

        No taas itte täällä kehuu ittiään...hohhoi


      • uytftuutk
        miauuu kirjoitti:

        No taas itte täällä kehuu ittiään...hohhoi

        Piähän kaarina puolia että isonkylän koulua EI lakkauteta.Muuten teet kyllä ison virheen soppeeelaisille.Pienellä rempalla saahaan hyvä koulu ja on tilaa.


      • huomatus 12
        miauuu kirjoitti:

        No taas itte täällä kehuu ittiään...hohhoi

        ei se nyt varmaan ittiään kehu täällä. varmasti aika monella kunnalliselämässä toimivalla on edes muutama kaveri, jotka tukevat. tyhmä tapa lannistaa keskustelua, että väitetään, että kehuu itseään.

        Kaarina Soppela on kokenut ja ansioitunut kunnallispoliitikko


      • höh......
        huomatus 12 kirjoitti:

        ei se nyt varmaan ittiään kehu täällä. varmasti aika monella kunnalliselämässä toimivalla on edes muutama kaveri, jotka tukevat. tyhmä tapa lannistaa keskustelua, että väitetään, että kehuu itseään.

        Kaarina Soppela on kokenut ja ansioitunut kunnallispoliitikko

        Ansioitunut????


    • jo vanha

      En ollenkaan moittinut K Soppelaa, kun vaadin "fakktoilla läiskimisen" lopettamista.Tarkoitin, että kun pyrkii toisen sanomise aina tekemään tyhjäksi, puolin ja toisin, niin ei siitä mitään rakentavaa synny.
      Kemijärven poliitikoista ei kellään ole reaalisia mahdollisuuksia nousta, esim. eduskuntaan, niin että kilpajuoksu sinne on turhaa. Jopa niin, että jos aikoo päästä, on pystyttävä poikkeuksellisen hyvään yhteistyöhön laajojen piirien kanssa.
      Oletan, että pahimmat kärhämän lietsojat esiintyvätkin täällä, näillä palstoilla. Poliitikot pärjäisivät paremmin keskenään, jos ei niitä täältä sivusta riepoteltas.

    • vielänuori

      "jo vanhan" tiedot ja ajatusmaailma on melko heppoista oletuksiin perustuvaa mutujutelmaa. Kemijärven poliitikoista esimerkiksi tällä hetkellä on jo eduskunnassa Mustajärvi, aikaisemmin siellä on ollut korvaa ja lahtelaa. Kaarina Soppela on poikkeuksellisen pätevä ja asiat tarkoin tutkiva poliitikko. Kallaan koulun lakkautus tuo 250000 euron säästöt ja sillä selvä.

    • ulti-ukko

      Ne ovat laskennallia ei todellisia kun todelliset selviävät vasta
      muutoksen jälkeen
      Olen seurannut 80 luvulta asti tuota säästövouhotsta eri kunnissa ja menot ovat vain kasvaneet eikä todellisia säästöistä, ole pystytty kertomaan totuutta, koska kulut eivät ole vähentyneetkään oletetulla tavalla
      Ei butjetitkaan pidä aina paikkaansa, ja sitten joudutaan tekemään lisäbutjetteja

      Mille ajalle nuo säästöt on laskettu, kertaheitolla vako pitmmällä ajalla

    • jo vanha

      En ollenkaan halua sanoa, että kemijäveläisyys estää eduskuntaan menon. Nykypoliitikoista vain ei mielestäni, tällä menolla, kellään ole eväitä.
      No mitä sitten, jos Mustajärvi on siellä, kun se ei tee siellä mitään rakentavaa.
      Tunnen Kaarina Soppelan 80 luvun alusta lähtien, ollut hänen kanssaan tekemisissäkin. Kunnan töissä olleena hän tuntee kunnallishallintoa, ei hän mikään erityinen lahjakkuus ole. "Vastarannan kiiski", toivon että hallituksen puheenjotajana tekee rakentavaa yhteistyötä.

    • Noinonjosonkin

      Kaarina Soppela on esimerkki vastuullisesta valtuutetusta. Hänen vastakohtansa on esimerkiksi toinen Soppela...

      • te pölvästit

        Lopettakaa jo sonnan lapioiminen ja keskitykää omiin hommiinne eli olkaa hiljaa jo. Tänne on turha kirjoitaa. Se ei johda mihinkään.


      • ajatuksia näistä
        te pölvästit kirjoitti:

        Lopettakaa jo sonnan lapioiminen ja keskitykää omiin hommiinne eli olkaa hiljaa jo. Tänne on turha kirjoitaa. Se ei johda mihinkään.

        ei tämä kirjoittelu ole aina kovin asiallista, mutta poliitikkoja toki saa arvostella vapaassa maassa.

        Kaarina Soppela on ainakin henkilö, joka herättää paljon voimakkaita tunteita. Taivaan Tulien kaupungissa tarvitaan vahvoja ihmisiä!


    • elokuva ensin

      Kumpi johtaa kaupunkia Soppelako vai Väänänen ? Missä nivala lymyää.

      • kaupunkilaisten asia

        Väänänen pyrkii hämmentämään päätöksentekijöistä, virkamiehet näyttävät
        kumartavan hänen suuntaansa. Sehän tässä huvittaakin, kun yksi mies mieli-
        piteineen saa virkamiehet pyörtämään laskelmiaan moneen kertaan.
        Onneksi meillä on jämerä hallituksen puheenjohtaja, joka ei lähde jokaisen
        tuulen vietäväksi, vaan katsoo kaupungin kokonaisetua. Aikaisemmat puheen-
        johtajat taisivat virkamiesten tavoin kumartaa taivaan tuuliin, ja tulos on näkyvissä.


    • viänänen

      Jos K Soppela viisas on, niin kuuntelee myös Väänästä.
      Kemijärven hyvinvointi on riippuvaisempi Väänäsestä, kuin koko Soppelan suvusta.

      • Arvostus vähenee tää

        Mäkin luulen ettei Väänästä kovin arvosteta muualla.


      • äänimäärä?

        Se mitään kuuntele, ittepäinen ku on!


      • jy nöyyy
        Arvostus vähenee tää kirjoitti:

        Mäkin luulen ettei Väänästä kovin arvosteta muualla.

        Mies on meriittinsä näyttänyt moneen kertaan.
        Se, ettet sä perähikiällä navettaa kiertäneenä sitä tiedä, tee susta arvostuksen määrittäjää!
        Luulo ei ole tiedon väärti!

        Soppela?........... kuka???.........." nevör hööd"!


    • hkjhgyf

      eikun väänänen eduskuntaan niin päästtään siitä eroon

      • Äidillä hätä - HOME!

      • kannustus ehdolle

        toivottavasti Väänänen lähtee kunnallisvaaleihin kun kerran on oppinut jo kemijärven tavoille eli valitusten teon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      136
      10868
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      264
      4726
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4059
    4. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      53
      3584
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      184
      3559
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      96
      3413
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      32
      3200
    8. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3197
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1874
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      205
      1804
    Aihe