Haluan pois tästä ennen kuin ollaan korvia myöten suossa. Luottokortti huutaa viimeisiään ja pikavippilaskuja odottaa pino pöydällä. Palkkaa tulee n.1100€/kk. Vuokrakin on jo pelkästään 500€. edessä on ensimmäinen kuukausi kun en saa läheskään kaikkia laskuja maksettua. Onko näin pienillä tuloilla mahdollista saada muuta tukea?
Mitäs teillä jää laskujen ja vuokran jälkeen käteen?
Velkahelvetti aluillaan.
14
1876
Vastaukset
- Köyhä kans
1100 - 500 = 600 = sama millä muutkin joutuu tulemaan toimeen.
Sun bruttotuloist ei oo tietoo, mut ootko tarkistan oikeuden asumistukeen? - Velkavelho
Olen samaa mieltä 'Köyhä kans' kanssa, 600 euroa riittää yhdelle ihmiselle elämiseen vallan mainiosti. Pikavippaamiseen se ei riitä ollenkaan.
Taloutesi kärsii lainailustasi ja jos jatkat sitä, uppoat yhä syvemmälle. Moni velkaongelmainen kärsii harhasta: 'lainaamalla saan lisää rahaa' - höpöhöpö. Lainaamalla saat lisää velkaa. Ja ongelmia.
Lisää rahaa saat tekemällä enemmän töitä, paremmalla palkalla. Perinnöt ja lottovoitot ovat kovin satunnaisia tulonlähteitä. Pienistäkin ansioista pystyy yleensä säästämään jotakin, edes sen muutaman tonnin vararahaston, ettei hädän tullen tarvitse heti olla vippaamassa. Asumistukea kannattaa yrittää hakea, vaikka sitä tulisi vain satanen, on sekin suuri apu.
Tiedätkö, mihin rahasi menevät? Oletko seurannut ostoskäyttäytymistäsi? Käytkö viihteellä? Kuinka suuren prosentin pikavipit syövät käyttörahoistasi? Matkakulut? Sähkölaskun suuruus? Puhelin netti? Etsi perinteinen ruutuvihko ja kirjaa menot ylös.
Jos sinulta jää nyt laskuja rästiin, mieti, missä järjestyksessä hoidat niitä. Vuokra menee etusijalle, koska Suomessa on pakko asua sisätiloissa talvisin. Moneen laskuun voit saada maksuaikaa soittamalla ja sopimalla. Pikavippifirmat antavat myös maksuaikaa, mutta järjestelyhinnat ovat törkeät. Esim. 30€ maksusopimusmuutos tarkoittaa 5% koko kuukausibudjetistasi - sinulla ei ole varaa tuohon. Pystytkö samaan luottokorttiisi lisää luottovaraa, jolla hoidat vipit pois? Yhtä luottoa maksamalla tuo velkasi sulaa helpommin.
Tilanteesi ei ole toivoton, koska olet herännyt siihen ajoissa. Vyönkiristystä se vaatii, mutta selviät tästä kyllä. Tsemppiä!
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/rahat/- kuntaliitos
Voi kun kaikki osaisivat ajatella näin.
- Elän kerran
Kyllä elämisen halut menee kun olet ulosotossa. työssäkäymisestä ei jää mitään muuta kuin toimeentulotuen varassa olo. Ole sitten innokas ja motivoitunut työntekijä!!!! Olen itse maksanut ulosoton kautta jo 4 vuotta mutta summa pysyy melkein samana kun korot lisääntyy vaan. Elämässä ei ole muuta kuin työtä ja nukkumista. Näin se menee. 8 euroa päivässä saa mennä ruokaan ja muuhun elämiseen!!
- hippulihei!
Velkahelvetti ei sinulla ole edes aluillaan vielä. Mitä apua tarvitset jos vasta ensimmäinen kuukausi kun et saa kaikkia laskuja maksettua? Tarvitset ainostaan menojesi pienentämistä, suhtettamista tuloihisi. Velkahelvetti ei ole sitä että puhelinlaskulle on haettava pari viikkoa maksuaikaa :D
- Vastuu lupauksesta
Urpilainen : "- Luulen, että ihmiset kyllä ymmärtävät sen, että tällaisessa vaikeassa taloustilanteessa, erityisesti kun hallituksessa on kuusi puoluetta, ihan jokaista lupausta ei voi loppuun asti pitää."
Koskeeko tämä myös yritykseni hallitusta ?.
Pankkilainaa 45000,- - pakkoselvitä
Tuo 1100€ oli parhaimmista mitä on käteen jäänyt. Tässä kuussa se on sen 900€, josta pitäis maksaa vuokra,puhelinlasku,nettilasku,luottokorttilyhennys,pikavipit, autonvakuutus.. (Autonkin olen myymässä kun ei ole varaa pitää.) Tuosta palkasta miinukselle jään satoja euroja. Luottokunnalle olen velkaa 2000€.
Että ei tässä ole ihan kyse mistään puhelinlaskun eräpäivän siirtämisestä!! Tässä v*tun pikavippikierteessä olen ollut jo viimeiset 1,5vuotta ja olen tähän saakka saanut kaikki taktikoitua, mutta enää se ei mahdollista. Taidanpa jäädä työttömäksi, eikös sossu maksa vuokran? ja käteenki taitaa jäädä saman verran.
Onse ihme ja kumma että vaikka olisi työssä niin MITÄÄN ylimääräistä ei saa olla?? Voishan ne asiat toki huonomminkin olla.. silti sanon että kyllä suomi on perseestä!!- Painu pois
Kukaanhan ei pakota sinua jäämään Suomeen, jos se kerran on niin perseestä. Häivy vaikka huomenna, kukaan ei jää perääsi itkemään.
Sinulle tekisi itse asiassa hemmetin hyvää asua jossain muualla ja nähdä mitä se todellisuus on niissä "paratiisimaissa" jotka sinusta ovat niin paljon parempia. Tulisi itku silmään aika hemmetin nopeasti ja kotimaata ikävä.
Totuus on että Suomen sosiaaliturva on yksi maailman parhaimmista. Se, että sinä olet typerästi sotkenut asiasi tekemällä esim. 2000 euroa luottokorttivelkaa (100 % varmasti suurin osa noistakin ostoksista oli täysin tarpeettomia), ei ole Suomen vika. - Katselurahaa
Vieläkö tuntuu että kahden viikon pituisesta satasen pikavipistä kaksikymppiä on halpa hinta?
- Aina vain yrittänyt
Hei!
Hakeudu heti asuinpaikkasi velkaneuvontaan tai kysy sosiaalista luototusta! Älä vain ota enää yhtään uutta lainaa lainojesi maksuun, sillä meitä niin asioita "ratkaisseneita" löytyy suomesta varmaan tuhansia, jotka elävät tavallista elämää sekä käyvät säännöllisesti kokopäivätöissä, mutta meillä kaikilla on yhteinen tekijä elämme YKSINÄISTALOUDESSA! Jollain talouden on kaatanut sitten totaalisesti sairaus, lomautus tms. vastoinkäyminen. Tai vain totaalinen väsähtäminen iänkaikkiseen yrittämiseen.
Nyky-yhteiskunta tarjoaa kuvaa elämästä siis peruselämästä, johon ei yksieläjä kykene matalalla palkalla itselleen tarjoamaan. Siis kodinkoneet, puhelin, tietokone, tv-lupineen, oma auto jonkinsorttinen vakuutuksineen, kotivakuutus -tapaturma vakuutuksineen, veroineen huoltoineen, (puhumatta kodin sisuksesta ja vaatteista, hiusten hoidosta säännöllisesti, kuntosali tm. urheilu kk maksuista tai hoidoista) lomista kylpylöissä tai ulkomailla, osallistumismaksuista lasten harrastuksiin ja syntymäpäiviin - HYVÄÄN RUOKAAN, elokuviin, .....eläinlääkärimaksuihin....On tajuttava mihin 500-600 riittää/kk, jos enmpää ei tule, sillä SILLÄ summalla ei tuota kaikkea ehkä kateta.
Suomi on "myyty" tai työläisen työpanos on myyty suhteessa palkan ostovoimaan.
Tajuisin, että kaikki yrittämiseni on ollut loppujen lopuksi turhaa
- toimentulotuki
http://www.hel.fi/hki/sosv/fi/sosta/tuet/toimeentulotukilaskuri
Laskelman mukaan olette oikeutettu toimeentulotukeen, jonka suuruus on 211,05 euroa.
-Laskettuna pelkästään 900 euron nettotuloilla, ei vähennyksiä.
Kun kokeilin 15 euron sähkölaskulla (itselläni yhden kuukauden osuus ja työmatkoihin laitoin 40 e, mikä minulla menee) tulos oli jo parempi:
"Laskelman mukaan olette oikeutettu toimeentulotukeen, jonka suuruus on 266,05 euroa. "
Ei taida paljoa lohduttaa, mutta jotain auttaa? Kysy sossusta, tee hakemus.- camaan
ei päde. sossu laskee vipitkin tuloiksi.
- inhokki@
Että kehtaa aloittaja vielä valittaa että Suomi on paska maa kun ei elätä velkaisia sosiaalipummeja.
Olisit jättänyt ne pikavipit ja kaikki lainat ottamatta kun ei niihin kerran ole varaa.
Jos silloin jo olit rahaton niin mitä se nyt sitten loppupeleissä auttoi että olet nyt silmiä myöten veloissa ja taas edelleen rahaton? Olisit silloin jo häipynyt Suomesta valittamasta.
Ota vaan se lopputili ja mene muualle elätettäväksi.
Koko sossu pitäisi lakkauttaa. Nekin rahat voisi käyttää parempaan. - k-kontaksti
Pikavipit oikeesti saa ihmiset liriin, ei aloittaja ole ainoa. Ikinä ikinä ei kannata ottaa sitä ensimmäistäkään vippiä! Se ryöstäytyy käsistä ja kohta ei selviä maksuista. Tähän juuri ne perustuu, siihen että pienituloiset niitä ottavat ja ottavat sitten lisää...hyvin toimeentulevathan vippejä eivät tarvitse. Lailla pitää vippibisnes kieltää! Ei sillä, pystyy sitä velkaantumaan ilman vippejäkin. En tiedä mikä alittajaa auttaisi, tulot sinänsä eivät ole huonommat mahdolliset vaan jotenkin kulutusta pitäisi pienentää. Yksinäiset ihmiset ovat kovilla kun ei ole toista rahantuojaa ja vuokra pitää maksaa yksin.
Kun aloittaja saa maksettua lainat, vipit ja myy auton pois, on tilanne jo aika valoisa :) Halvempi asunto? Parempi työ? Voiko vanhemmat auttaa jos rehellisesti tilanteen kertoo? Ei kai kukaan vanhempi halua lapselleen tuotas piinaa jos vaan voi auttaa siitä pois (kaikilla toki ei mahdollista)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911052
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi46475- 31469
- 34447
- 38434
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14431