Aikain vartija.

Ev. lut.

Kauan sitten Suomen adventisteilla oli kirjojen kustannusyhtiö nimeltä Aikain vartija. Myöhemmin sen nimeksi muutettiin Kirjatoimi. Miksi te ette säilyttäneet tuota mahtipontista nimeä ennallaan? Aikain vartija luo ylevän kuvan keskiaikaisen linnan muurin rintavarustuksen päällä seisovasta haarniskoidusta ritarista soihtu toisessa kädessään ja miekka toisessa kädessään.

Omistan muutamia Aikain vartijan julkaisemia kirjoja 1900-luvun alkupuoliskolta, ja täytyy sanoa, että niissä kuvattu yhteiskunnallinen ja uskonnollinen kehitys ei ole vielä nykyäänkään vanhentunut! Erittäin tarkkanäköistä kuvausta tulevaisuuden, siis meidän aikamme, yhteiskunnasta.

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Media7

      Taitaa Kirjatoimi nimikin olla jo historiaa. Adventtikirkon julkaisutoiminta on muutaman kuukauden jo ollut Media7 alla. Esim viimeisessä Nykyajassa on jo uusi nimi julkaisijan paikalla.

    • Sitä en osaa sanoa, miksi nimi aikoinaan muutettiin Kirjatoimeksi, mutta jatkossa kaikki kirkon mediatuotanto toteutetaan Media7 alla, koska

      Media7 raamattuopisto
      Media7 radio ja tv-työ (ja studiot)
      Media7 aikuiskoulutus
      Kirjatoimi

      kaikki yhdistetään yhden ja saman nimen ja johtokunnan alle nimellä Media7

    • Parusian viipyminen

      Ilmeisesti Aikain vartija kantoi yllään lahkolaista leimaa. Siitä haluttiin jossain vaiheessa eroon. Yhteys parusian viipymiseen on ilmeinen. Kirjatoimi on neutraali nimi, ei mitenkään julistava.

      Niin ikään haluttiin tehdä selvä pesäero Vartiotorniin, jota jehovantodistajat käyttivät seuransa ja julkaisunsa nimenä.

      Toisaalta onhan luterilaisilla oma Vartija-lehtensä vieläkin. Luulenpa, että sekin sekottuu helposti Vartiotorniin.

      • joutavaa höpinää.

        Turhaa pohdintaa, koska otaksumat on vain otaksumia omista lähtökohdista.

        Esim. Helluntalainen Ristin Voitto, on nykyään Aika Oy.
        ts. ajan saatossa voi nimet muuttua, sisältö puhuu aina Jeesuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      95
      2318
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      179
      1913
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      179
      1456
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      246
      900
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      79
      882
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      796
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      789
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      702
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      643
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      611
    Aihe