Wallinin paljastuminen ja eduskunnan häneen kohdistama toiminta on järkyttänyt rkp-läisiä perin pohjin.
Esim. Jutta Zilliacus oli aivan poissa tolaltaan tänään klo 12 10 radio Vegassa asian johdosta.
Wallinin katsotaan saaneen hirveä nöyryytys. Rkp ei ole tottunut tällaiseen kohteluun, joten ei ehkä oikein ymmärretä, miten kauheana rkp-läiset tämän kokivat. He ovat edelleen shokissa ja lamaantuneet. Aiemmin, esim. Lipposen aikana, Rkp:tä kohdeltiin aina silkkihansikkain. Vanhanenkaan ei juuri muuttanut käytäntöä, vaikka poisti ylioppilaskirjoitusten pakkoruotsin. Kiviniemi yritti Kokkolassa kuntapoliittisesti Rkp:n kimppuun, mutta Sdp:n demlan oikeuskansleri ei uskaltanut vastustaa Rkp:tä. (Olihan Jonkka vapautettu junajuoppouksenjälkeisestä poliisiin kiinnikäymisestä Jacon Södermanin painaessa sen villaisella oikeuskansleria valittaessa)
Perussuomalaisten jytkytulo Eduskuntaan muutti tämän kertaheitolla.
Viime torstainen Wallinin nöyryytys on sellaista, mitä Rkp ei koskaan uskonut joutuvansa kokemaan. Ja pelko on että jatkoa seuraa, koska ps on eduskunnassa.
Samaan aikaan kuin Wallinia nöyryytettiin, yhä uudelleen, ja vaadittiin yhä uudelleen esittämään anteeksipyyntönsä, oli toinen rkp-läinen, itse asiassa Rkp:n korkein henkilö Christoffer Taxell tutkittavana eduskunnassa.
Taxellhan antoi ne bonukset Finnairissa, ollessaan 2009 johtokunnan puheenjohtajana. Ellei Taxell olisi jo aiemmin eronnut tuosta johtokunnasta, oli Hautala erottanut hänetkin ja Rp:n häpeä olisi kaksinkertaistunut. Nyt Taxellin häpeää on hieman vamennettu mediassa.
Taxell on vastuussa ja hänet paljastettiin.
Rkp on siis kokenut kauhea nöyryytyksen ja ryhtyy kohta raskaisiin vastatoimiin. Jos kykenee.
Rkp järkyttynyt perin pohjin Wallinin asiasta
43
425
Vastaukset
- yllätysisk
Wideroos sanoo YLE:ssä, että Rkp yllätettiin. Ilmeisesti, koska koskaan ennen ei uskottu, että suomenkieliset puolueet käyvät näin Rkp:n kimppuun.
:
"Wideroos: Puolueella ei ollut kriisivalmiutta
julkaistu tänään 26.3.
RKP:llä ei ollut kriisivalmiutta käsitellä Puolustusvoimien uudistuksesta aiheutunutta kohua. Näin sanoo RKP:n kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos.
Wideroosin mukaan tilanne, jossa koko puolue joutuu julkisuuteen, vaatisi eräänlaisen kriisivalmiuskäytännön.
- Silloin pitäisi olla jonkunlainen valmius. Jonkun olisi pitänyt tietää tai jonkun olisi pitänyt etukäteen miettiä esimerkiksi kuka puhuu, kuka tekee mitäkin. Sitä meillä ei ollut ja siihen me tulemme kyllä varautumaan tulevaisuudessa, sanoo Wideroos.
Wideroosin mielestä uudistuksesta aiheutunut kohu on osin ollut jo kohtuutonta. Hän pohtii, onko todellakin kaikki salittua.
- Kun ajattelee, mitä sähköposteja ja puheluita olen saanut niin ei tämä kyllä ihan kohtuullista ole, tuhahtaa Wideroos...." - Bort med dammen
En usko että Rkp ottaa opikseen, vaan jatkaa entiseen tapaan. Epäonnistumisistaan se syyttää Perussuomalaisia nyt ja tulevina vuosina, eivätkä rkp-läiset huomaa siinä mitään kummallista. Mahtavia ne perussuomalaiset ovat, eikös vain!
- Hävetkää!
Jos RKP on järkyttynyt Wallinin saamasta kohtelusta niin niin on suomen kansakin järkyttynyt Wallinin ja RKP:n harjoittamasta umpikierosta ja epäoikeudenmukaisesta kielipoliittisesta kieroilusta ja suoranaisesta valehtelusta!
- 5 % - ylivalta !
Hävetkää! kirjoitti:
Jos RKP on järkyttynyt Wallinin saamasta kohtelusta niin niin on suomen kansakin järkyttynyt Wallinin ja RKP:n harjoittamasta umpikierosta ja epäoikeudenmukaisesta kielipoliittisesta kieroilusta ja suoranaisesta valehtelusta!
Valehtelu ja kieroilu on jatkunut jo vuosikymmeniä. Aina on vaan luotettu siihen, että kyllä se tyhmä Suomen kansa uskoo tarinamme. Enää ei usko.
Suomen kansa on herännyt ja Internet tekee ihmeitä - paitsi maailman ns. suljetuissa valtioissa - myös suomenkielisten taistelussa saada oma kielensä maan ainoaksi viralliseksi kieleksi.
Parhaassa tapauksessa ruotsi voisi olla alueellisesti eli maakunnalisesti toinen virallinen kieli, mutta valtakunnallisella tasolla tämä nykytilanne on suurta liioittelua.
- Persujen transsuvik
Mitäpä noista nilkasta purevista hauvelioinosista kannattaa välittää. Persut eivät saaneet mitään muutosta aikaan puolustusvoimien uudistukseen, se oli tärkeintä.
Wallin sai ansionsa mukaan julkisuutta, mutta lopputulos on tärkein ja sen Wallin junaili hyvin lävitse.- Hauveli vai sudet?
Kolme neljästä suurimmasta puolueesta kävi RKP:n kimppuun. Ja jopa siitä neljännestäkin eli suurimmasta puolueesta osa kansanedustajista!
Eli melkoinen vähättelyn maailmaennätys on puhua hauveleista, kun kohteena oli 4%:n minipuolue!
Nettisveko elää omassa harhaisessa maailmassaan, kuten tunnettua.... - 500km portti
Siis hyvin junailtu mielestäsi?
Suomen maanpuolustuksen tason oleellinen heikentäminen on oikeiden suomalaisten mielestä kaikkea muuta, kun hyvää junailua puolustusministeriltä.
- työryhmä pohtii
Varmaan Rkp nyt perustaa parikin työryhmää, ajatuspajaa ja muuta kerhoa, joissa asiaa pohditaan ja pyydetään ahtisaarilta apua.
- Kiitos Oinonen ym.
Paapominen loppui kertaheitolla, kun Perusuomalaiset tulivat.
Kyllähän sellainen järkyttyy, jota on aina paapottu ja sitten se yhtäkkiä loppuu
Vähän kuin joulukalkkuna 21.12.
Hyvin on siihen asti paapottu, mutta sitten kaikki muuttuu yhtäkkiä. - rautaako?
Se on sitä persu räsytystä se että kun joku kantaa vastuuta hallituksessa niin ne vaan valittaa. Se on persurasistit vaan kun valittaa. Onko se Soini ja muut persut kyenney muuhun kun röhkimään?
- Trotkänare
Urpilainen, Kiviniemi- perussuomalaisiako? Et taida tajuta tilannetta. Tietenkin siellä, missä varuskuntia lopetetaan ja syntyy työttömyyttä, tunnetaan katkeruutta, varsinkin kun ministerin kaikki huolenpito kohdistuu yhden varuskunnan säilymiseen. Poliitikon kannattaisi ottaa huomioon muutkin kuin oma viiteryhmänsä. Jos Wallin ei tajunnut, että kritiikkiä tulee täysillä, hän taitaa olla vieraantunut todellisuudesta.
Perussuomalaisia ja oikeuskansleri tarvittiin kaivamaan salat julki - jos Wallin olisi toiminut avoimesti, olisi kritiikki jäänyt vähemmäksi. - ...
Vastuuta???
Älä naurata. Walliin ei ikipäivinä kanna vastuutaan Suomen maanpuolustuksen alasajostaan.
- ....ha
Hauska nähdä, että "rautaako?"kin on aivan palasina.
- Sanoin saman!
Minä olen kirjoittanut parikin avausta tästä aiheesta. Suuri muutos on tapahtunut politiikassamme. RKP:n etuiluja ei enää katsella sormien läpi. PS:n jytky herätti muutkin puolueet puolustamaan pääväestön kielellisiä etuja.
- trallallaaaaa
Muuttuiko Wallinin Dragsvik päätös jotenkin?
- Äsken radiossa
Wideroos sanoi äsken radio Vegan uutisissa, vuodatettuaan sappeaan ensin pitkään, että Rkp:n pitää saada ammattiapua, että se selviäisi vastaavista yllätyshyökkäyksistä; valmiita puheita paperilla, jotka ministeri voisi sitten lukea, vaikenemista tiettyihin kysymyksiin ja muuta konsulttiapua.
Wideroosin mukaan Rkp yllätettiin nyt totaalisesti sängynpohjalta, koska Rkp luuli, että Wallinin piti vastata joihinkin asekysymyksiin, mutta sen sijaan tulisi 3 tunnin Wallingrilli.
Wideroos totesi, että olihan toki aiemmin ollut se Suomalaisuuden liitto, mutta että vasta nyt kun Perussuomalaiset alkoivat eduskunnassa tosissaan toimia, joutui Rkp tähän ahdinkoon.- muutos tuli yxkax
Wideroos totesi äsken myös samassa yhteydessä, että "muutos on tapahtunut suhtautumisessa ruotsinkielisiin kysymyksiin eduskunnassa."
Kiitos, Suomalaisuuden liitto, nettiaktivistit ja Perussuomalaiset - Ltn evp
Ilmainen vinkki Wideroosille ja RKP:lle. Puhukaa aina totta, älkää väittäkö ettei jotain tehty kun kuitenkin on tehty. Ydinkysymys ovat Wallinin perättömät puheet. Ei Dragsvikin säilyttäminen.
- YK S!
Ltn evp kirjoitti:
Ilmainen vinkki Wideroosille ja RKP:lle. Puhukaa aina totta, älkää väittäkö ettei jotain tehty kun kuitenkin on tehty. Ydinkysymys ovat Wallinin perättömät puheet. Ei Dragsvikin säilyttäminen.
Tämä ulostulo osoittaa, että tähän asti on valehdeltu ja
tehty kähmyilyt salassa...Wallin on vain yksi esimerkki monista.
Tällä suomi24 palstalla RKP:n linja on ollut tiedossa vuosikausia.
Vasta nyt se alkaa aueta koko kansalle..Ei ihme, että on hätä:
"Toimittaja Nils Torvalds, Hanasaaren toimitusjohtaja Gunvor Kronman ja Folktingetin apulaispääsihteeri Anders Björklöf pitävät tärkeänä, että ruotsin kieleen liittyvissä päätöksissä puhutaan avoimesti syistä. Tätä he olisivat toivoneet myös puolustusministeri Stefan Wallinilta. "
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/03/suomenruotsalaiset_vaikuttajat_haluavat_lapinakyvyytta_kielikysymykseen_3351956.html?origin=rss - RKP:n hätä on suuri
YK S! kirjoitti:
Tämä ulostulo osoittaa, että tähän asti on valehdeltu ja
tehty kähmyilyt salassa...Wallin on vain yksi esimerkki monista.
Tällä suomi24 palstalla RKP:n linja on ollut tiedossa vuosikausia.
Vasta nyt se alkaa aueta koko kansalle..Ei ihme, että on hätä:
"Toimittaja Nils Torvalds, Hanasaaren toimitusjohtaja Gunvor Kronman ja Folktingetin apulaispääsihteeri Anders Björklöf pitävät tärkeänä, että ruotsin kieleen liittyvissä päätöksissä puhutaan avoimesti syistä. Tätä he olisivat toivoneet myös puolustusministeri Stefan Wallinilta. "
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/03/suomenruotsalaiset_vaikuttajat_haluavat_lapinakyvyytta_kielikysymykseen_3351956.html?origin=rssYlen aamu-tv To 22.3.2012 klo 8.26
Ohjelma alkaa maininnalla "korkeamoraalisen" Gunvorin valinnasta Finnairin hallintoneuvostoon. ;=)
Tekikö Wallin karhunpalveluksen ruotsin kielelle?. Ministeri Stefan Wallinin puheet Dragsvik-asissa ovat herättäneet kiivasta keskustelua. Wallinin tavoite lie ollut ruotsin kielisten oikeuksien puolustaminen, mutta kävikö lopulta päin vastoin? Vieraina Gunvor Kronman Hanasaaren kulttuurikeskuksesta, toimittaja Nils Torvalds ja Anders Björklöf Folktingetistä.
Sarja: Ylen aamu-tv Kesto: 11 min
To 22.3.2012 klo 8.26 Katseltavissa ulkomailla
http://areena-beta.yle.fi/ng/areena/tv/1492385
Täältä lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10537100
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10537100
- nyt tv:ssä....
Ja miten se Dragsvik päätös muuttuikaan???????????
- totuussss
Kun maasto ja kartta eivät täsmää, vika ei ole maastossa, vaan kartassa.
Suomen kielipolitiikka on Rkp:n piirtämä harhainen kartta, joka ei vastaan todellisuutta. - Paraisten parooni
Puolustusvoimat ei missään tapauksessa voi luopua Dragsvikistä, koska räkäruotsia ruikkiva joukko-osasto on niin mahtava pelote eläimellistä ölinää muistuttavan kielensä ansiosta.
- runkabullen
Dragsvik ajetaan alas kaikessa hiljaisuudessa.
- Vollsmose
Tilalle tulee pakolaiskeskus.
"Vollsmose tunnetaan Tanskassa korkeista rikosluvuista." - rsjskls
Niin, niin - se home.
- Y K S!
Wideroosia pännii, kun ei enää voi kähmiä kuten Lipposen kanssa..
"Edellisen hallituksen opetusministeri Maija Rask (sd) kertoi eduskunnassa tiistaina, miten hän sai puhelun pääministerin kansliasta.
– Viesti oli selvä ja yksinkertainen: En saa tuoda muutosesitystä hallituksen käsittelyyn.
Kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos (r) ja pääministeri olivat sopineet asiasta."
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1073961274/Lipponen esti pakkoruotsinpoistamisen yokokeesta - Tästä tulee hauskaa
"Avoin" "rehellisyys" voi olla Rkp:lle tosi vaikeaa, 100 vuoden salakähminnän jälkeen.
Taitaa käydä vaan niin, että Rkp palkkaa konsultteja opettamaan itselleen, miten salakähmitään niin että ei yllättäen jäädä kiinni. Eli miten on taisteltava Perussuomalaisten kanssa.
Syksyn morkkauskampanja Perussuomalaisia vastaan kun ei tuottanut tulosta.
Vaan PS hyökkäsi entistäkin paremmin.- UP UP UP
Äänestyskielto taas näköjään, mutta up!
- Väistin Muurin
>>(Olihan Jonkka vapautettu junajuoppouksenjälkeisestä poliisiin kiinnikäymisestä Jacon Södermanin painaessa sen villaisella oikeuskansleria valittaessa)
- Tunteita junassa???
vai oliko kyseessä jonkinsortin ns. "hevosenpeliä"?
- rautaako?
Tunteita junassa??? kirjoitti:
vai oliko kyseessä jonkinsortin ns. "hevosenpeliä"?
Tarkan harkinnan jälkeen olen tullut ainoaan oikeaan johtopäätökseen meidän suomenruotsalaisten kannalta:
POIS PAKKORUOTSITUS!
- siiibyllaaajuu
Ei pidä puhua pakkoruotsin poistamisesta vaan: Astettaisesta ruotsinkielen opetuslaadun parantamisesta sitä haluaville oppilaille, joka aikaansaadaan yleisen, tehottomaksi ja muiden vähemmistökieliryhmien asemaa heikenttäneen pakollisen ruotsinkielen opetuksen lopettamisesta peruskoulussa syyslukukaudella 2012. (astettaisuus tulee siitä, että nyt opetetaan, syksyllä ei).
Kiitos.- vanha stara 90
Totta on että ruotsin opettajat ovat hulluja, natseja tai ainakin kovin persoonallisia ainakin opetustyylitään. Suurin osa oppilaista joko pelkää tai inhoaa heitä. Itsellä ainakin 3 ruotsinopettajasta kokemusta eri luokka-asteilla. Kaikki jollakin tavalla persoonallisuushäiriöisiä.
- repi poliisia
Jonkka oli repinyt poliisia puserosta pidätettäessä junasta juopuneena tulleessa.
Poliisi ei anna repiä itseään puserosta, siitä tulee aina sakot. Aina.
En neuvoisi kokeilemaan. maahan sellaiset väännetään armotta.
Vaan Jonkka selvisi tutun lääkärin kirjoittaman todistuksen avulla jollain lailla.
Jacob Söderman oli kuin ei olisi koskaan tiennyt asiasta.... - historiikki auki!
Paavo Lipposen, Matti Vanhasen ja RKP välisiä kähmintöjä varten pitäisi perustaa totuuskomissio joka ei jättäisi kiveäkään kääntämättä. Näyttää siltä että RKP:n kautta harjoitetaan sekä lahjontaa että jonkinlaista kiristystä koska monilla avainpaikoilla olevat ihmiset näyttävät olevan täysin rähmällään suomenruotsalaisia raharikkauta päin ja sallivan heille mitä vain?!
- pakkoruotsinet
On se kauheaa, kun RKP:läisiä kohdellaan samalla tavalla kuin muitakin. Muistakaa nyt hyvänen aika, että ruotsinkielisiä pitää hemmotella, koska heillä on asiat huonosti: maailman huonoiten kohdeltu vähemmistö, joka on aina saanut kärsiä suomen kielen pakottamisesta, syrjinnästä ja köyhyydestä.
- eduskuntaa vastaan
Rkp näki eilen Finlandiatalossa, että loppu on lähellä.
Viimeisenä se aikoo tarrautua perustuslakiin, jonka avulla aikoo kieltää eduskunnan säätämät lait, jos ne eivät ole Rkp:n mieleen.
Strategia tätä varten on kuumeisesti vireillä RKP:ssä. - Ltn evp
Voin vain kuvitella, kuinka korkealle kunnioitettua puolustusministeri Wallinia Puolustusvoimissa arvostetaan tällä hetkellä. On tarjolla vain muodollista arvovaltaa, eikä se ole paljon se. Tämän toivottavasti tietää Wallin itsekin. No, sitä saa mitä tilaa.
- ei isänmaan etu
"Wideroos: Puolueella ei ollut kriisivalmiutta"
Kommentti:
Ei ole enää tässä maassa kriisivalmiutta kun RKP:n valeWallin pääsi junalailee puolustusvoimat uuteen uskoon. Muutokset tehtiin kieleipolitiikalla eikä maanpuolustuspolitiikalla.
Hyvästi Suomi, sankarit haudassa kuolivat turhaan. - tietävä
Draksvik säilyy tämän hallituskauden koskemattomana, koska jostakin syystä ei haluta avata ja käsitellä koko varuskuntien lakkautuslistaa uudelleen.
- Ruotsille selkään
Oli miten oli,mutta Ruotsi on hakattava jääkiekossa myös tänä vuonna. PARAS TULOS OLISI JOS RUOTSI SAISI 0 MAALIA. 7-0 tulos olisi hyvä nöyryytys ruotsille.
- HAHAHAA
AIVAN rökitetään Ruots MM-areenalla. GRANLUND VOIS TEHDÄ SEN ILMAVEIVINSÄ VIELÄ KERRAN, NIIN PÄÄSTÄIS NAURAMAAN RUOTSILLE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462