Toisen silmän lähettäminen Pluton kiertoradalle

Kylmät kädet

Ihmisen stereokatse perustuu kahden silmän väliseen etäisyyteen. Mitä suurempi etäisyys, sitä etäämmälle syvyysvaikutelma ulottuu.

Mitä jos tähtitaivaasta otettaisiin täältä ja miljoonien kilometrien päästä samalta suunnalta kuva, ja lyötäsiin otetut kuvat stereogrammiin.. toinen toiselle silmälle, ja toinen toiselle?

Erottuisiko kolmiulotteisesti edes lähitähtemme toisista galakseista? Silmä täytyisi varmasti viedä huomattavasti kauemmaksi moisen efektin aikaansaamiseksi.

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän lähitähtien etäisyyksiä mitataan juuri sillä tavalla: parallaksilla.

      Parallaksisekunti on, huvittavaa kyllä kuten valovuosikin, pituusmitta. Yksi parallaksisekunti on se välimatka Auringosta taivaankappaleeseen, jolta mitattuna Auringon parallaksikulma on yhden kaarisekunnin. Parsek on noin 3,26 valovuotta.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Parsec

      Siis jo Maan pinnalta voidaan tehdä stereokuvia, joiden ottamiseen käytettyjen linssien välimatka on noin 300 miljoonaa kilometriä, eli Maan kiertoradan halkaisija. Pitää vain odotella puoli vuotta ennen stereokuvan toisen kuvan ottoa...

      • Kylmät kädet

        Siistiä.

        Kuvitelkaa, jos sen toisen silmän voisi viedä 300 miljoonan kilometrin sijasta satojen valovuosien päähän.

        Stereovisio miljardeista tähdistä olisi uskomaton.


      • uyfgp8ouyg
        Kylmät kädet kirjoitti:

        Siistiä.

        Kuvitelkaa, jos sen toisen silmän voisi viedä 300 miljoonan kilometrin sijasta satojen valovuosien päähän.

        Stereovisio miljardeista tähdistä olisi uskomaton.

        Ja tiedon tulo kestäisi satoja vuosia. Toki silmän rahjaaminen sinne veisi nykytekniikalla kai miljoonia vuosia.


      • Kylmät kädet
        uyfgp8ouyg kirjoitti:

        Ja tiedon tulo kestäisi satoja vuosia. Toki silmän rahjaaminen sinne veisi nykytekniikalla kai miljoonia vuosia.

        Kyllä tämä käytännössäkin olisi toiminut.

        Kun Voyager otti viimeisen kuvansa poistuttuaan aurinkokunnastamme, se olisi voinut ottaa sen kohdistetusti suunnattuna esim. Hubblen teleskoopin kanssa.

        Minuuttien tai kuukausien poikkeamat ajassa ei olisi haitannut. Sitä paitsi, vaikka valokuvan perille saapuminen kysyisi satoja vuosia, sillä ei ole mitään väliä, kunhan se vain on otettu yht'aikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2138
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1786
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      177
      1329
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      234
      801
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      577
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      530
    Aihe