Finnair hylkäsi ristin tunnuksenaan

In hoc signo vinces

FINNAIR HYLKÄSI RISTIN

Oma kotimainen lentoyhtiömme Finnair lensi vuosikymmeniä Suomen siniristilippu peräsimessä. Sitten muslimifobia ja rahanhimo saivat Finnairin "tyylittelemään taiteellisesti" ristilipun F-kirjaimeksi, eli kansallinen lentoyhtiö hylkäsi ristin.

Alkoiko siitä Finnairin taloudellinen alamäki? Ottiko Jumala siunaavan kätensä pois Finnairin päältä ja jätti yhtiön pelkkien humaanisten talousteorioiden tuuliajolle?

Risti on olennainen kansallisen arvomaailmamme tunnus. In hoc signo vinces, keisari Konstantinuksesta lähtien on risti ollut kristittyjen kansojen tunnus...

16

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin se menee

      En tiedä.
      Mutta voi sekin aika tulla, että lipuista vaaditaan ristitunnuksia pois.
      Niin hullulta kuin se kuullostaakin, niin joidenkin mielenrauha niistäkin järkkyy jo nyt.

      • Aloituksen selitys

        Joo, ateistit on kummaa porukkaa. Se näkyy tuosta aloituksestakin. Pistetäänpä tähän esille tämä, ettei unohdu tuonne ketjun sekaan:

        Aloituksen on kirjoittanut ateistitrolli, joka tahtoo esittää uskovat muslimivastaisina kiihkoilijoina ja muutenkin pölvästeinä.

        Hän myös hyödyntää Konstantinus Suuren valtiokirkollista (valtiokirkko, ai kauheaa!!) mainetta, vaikka valtiokirkko tuli vasta myöhemmin.

        Aloitus osoittaa kyvyttömyyttä totuuteen ja rakkauteen. Sanalla sanoen kyse on ateismista.


    • wooot?

      "Ottiko Jumala siunaavan kätensä pois Finnairin päältä ja jätti yhtiön pelkkien humaanisten talousteorioiden tuuliajolle?"

      Joo Jumala suuttui kun ei ole enää ristiä. Saatpa nähdä kuinka finnairin koneet alkaa putoilemaan. ellei sitten Allah suojele....

      • Realisti :)

        Nykyajan kilpailutilanteessa ei pelkkä siunaus riitä bisneksessä. Pitää olla tietoa, taitoa ja uskallusta. Kaikkea tätä voit rukoilla, mutta ammatti on hankittava ja osattava.
        Eikä sekään riitä, vaan on oltava parempi kilpailijoita, uudistuksille valmis ja uhrauksiin kykenevä.

        Aina on kerrottu ihania kertomuksia uskonnollisista avustusjärjestöistä, joilla ei ollut rahaa enää huomiseen ruokaankaan, mutta oih! oven taakse ilmaantui yöllä kirjekuori täynnä rahaa, ja toiminta oli pelastettu tuntemattoman lahjoittamalla summalla. Sellainen ei nykyaikana enää onnistu. Nyt on luotettava omiin voimiin ja taitoon, kerjäämiskykyyn ja manipulointiin.


    • Eipä ristin tunnus auttanut temppeliherrojakaan. Kristityt tappoi satoja heikäläisiä.

      • Aukkoja...

        Ketä tarkoitat? Mulla on yleissivistyksessä aukko.


      • puku tekee teriksen
        Aukkoja... kirjoitti:

        Ketä tarkoitat? Mulla on yleissivistyksessä aukko.

        Mave pitää kristittynä vaikka itse pirua, jos tämä vain pukeutuu pappisvermeisiin.


    • goddeloos

      Minusta uusi logo on asiallinen. Kuvastaa yhtiötä ja Suomea. Tuskin siellä yhtiötä johdetaan jeesus mielessä...

      • Kiitos Jeesukselle

        haastan sut goddeloos menemään kirjastoon ja lainaamaan sotakirjan toisen maailmansodan ajalta. Pentti Tikkanen, Esa Siren mm. kirjoittaneet kertomuksia. Lue sodasta kertova kirja ja sen jälkeen mieti mitä kirjoitit ja kerro kommenttiisi liittyen ajatuksesi.

        En tiedä oivallatko täysin miksi sut tähän haastan mutta mun mielestä on hieno asia fiksulle miehelle saada lisää fiksua ymmärrystä. Sieltä sivuilta löytyy monenmoista ja varmaan Jumalan nimikin löytyy mainittuna.


      • goddeloos
        Kiitos Jeesukselle kirjoitti:

        haastan sut goddeloos menemään kirjastoon ja lainaamaan sotakirjan toisen maailmansodan ajalta. Pentti Tikkanen, Esa Siren mm. kirjoittaneet kertomuksia. Lue sodasta kertova kirja ja sen jälkeen mieti mitä kirjoitit ja kerro kommenttiisi liittyen ajatuksesi.

        En tiedä oivallatko täysin miksi sut tähän haastan mutta mun mielestä on hieno asia fiksulle miehelle saada lisää fiksua ymmärrystä. Sieltä sivuilta löytyy monenmoista ja varmaan Jumalan nimikin löytyy mainittuna.

        "haastan sut goddeloos menemään kirjastoon ja lainaamaan sotakirjan toisen maailmansodan ajalta. Pentti Tikkanen, Esa Siren mm. kirjoittaneet kertomuksia. Lue sodasta kertova kirja ja sen jälkeen mieti mitä kirjoitit ja kerro kommenttiisi liittyen ajatuksesi."
        - Pentti H. Tikkasen kirjoja löytyy kirjahyllystä. Kaikki on luettu. Mitä pitäisi ajatella mielestäsi?


    • Yritäs Googlettaa..Kristityt tappoi satoja temppelinherroja roviolla. Todellisena syynä oli poliittiset ja taloudelliset syyt, mutta syytteinä oli yleensä Jumalanpilkkaa ja kerettiläisyyttä, tms. Kyllä siinä kristityt käytti valtaansa uskonnon kautta.

    • Profetia v.2010...
    • Selitys aloituksesta

      Aloituksen on kirjoittanut ateistitrolli, joka tahtoo esittää uskovat muslimivastaisina kiihkoilijoina ja muutenkin pölvästeinä.

      Hän myös hyödyntää Konstantinus Suuren valtiokirkollista (valtiokirkko, ai kauheaa!!) mainetta, vaikka valtiokirkko tuli vasta myöhemmin.

      Aloitus osoittaa kyvyttömyyttä totuuteen ja rakkauteen. Sanalla sanoen kyse on ateismista.

    • h42h6462

      Empä finnairilla enää lennä. sardiinipurkkimaiset penkit maksaville asiakkaille ja businessluokassa omat eri sääntönsä raharyöväreille. Turistiluokassa pitäisi istua paikallaan koko matkan ajan ja jopa vessassakäynnistä lentoemäntä tuikeasti kysyy, että mitäs vessaan taas olet menossa, istu paikallesi.

      Peppu puutuufinnairin penkissä, huono ergonomia kuin sioille valmistettu. Businessluokassa sitä vastoin penkit sa makuuasentoon ja kävellä saa ilman huomautuksia.

    • Risti on hyvä tunnus.

      Minulle ei kyllä ole tullut mieleen täällä esitetty peruste, sille että Finnair on vaihtanut logonsa. Eikös nykyisin ole tavallista vaihtaa nimiä ja logoja muutoinkin? Toki varmaan on ihmisiä, joita risti häiritsee.

      Mielestäni luterilaisessa maassa ei pidä luopua meidän perinteistä ja historiasta. Eihän muuallakaan maailmassa luovuta omista perinteistä toisin uskovan toivomuksesta. Eikä tarvitsekkaan.

      Tuula-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      59
      5930
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      79
      3319
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2541
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2125
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      2075
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1639
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1232
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1226
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1085
    Aihe