Menin sitten hammaslääkäriin särkevän hampaan takia, ja vastassa olikin yllätys. Eli siinä sitten piti muutamassa minuutissa päättää, että haluanko, että hammas otetaan pois, vai että lääkäri kirjoittaa minulle särkylääkekuurin siihen asti, että pääsen ajanvarauksen kautta vastaanotolle. (mihin olisi mennyt ainakin kuukaisu) Muuta hän ei ilmoituksensa mukaan hampaalle suostuisi tekemään.
Annoin sitten ottaa hampaan pois, ja epäilen ja pelkään vieläkin,että tein ennätysmäisen typerän päätöksen. Että entä jos se hammas olisikin vielä ollut hoidettavissa, mutta lääkäri vain halusi päästä helpolla ja valehteli minulle, että muka mitään ei ole tehtävissä kuin hampaan poistaminen.
Siis kun koko ajan tulee juttua kuntien kiristyneistä budjeteista, niin epäilyttää, että se näkyy myös hoidon tasossa; että ihmisiltä mieluummin kiskotaan hoidettavissa olevia hampaita pois, kuin tehtäisiin juurihoitoja ja muita kalliimpia operaatioita.
Ja yksityiselle jos menisi, niin siellä joutuu pelkäämään että hammaslääkäri veloittaa kohtuuttomia summia yrittämällä hoitaa hampaita, jotka oikeasti ovat poistokunnossa.
Uskaltaako hammaslääkäriin luottaa
6
254
Vastaukset
- Rahat lopussa
Hammaslääkärit ovat aina epärehellisiä hirveitä rahankiskojia.Julkisella puolella on halvinta yksikertaisesti ottaa hampaat pois.Yksityisellä puolella taas venytetään hampaanpitoa suussa vaikka minkälaisilla hoidoilla.Saadaan rahastettua yksinkertaisesti vain rikastuakseen.Ei kai rikkaus ole Hammaslääkärillekkään rikos ?
Suomi 24 on myös koko Suomen asiantuntemus kuten olet huomannut. - Asiantuntemus
Tuskinpa täällä koko Suomen asiantuntemus on, mutta monenlaisia tapauksia on täälläkin on nähty.
- JaOliVielSamaLääkäri
Mun äidille lääkärit puhu paskaa. Sille sanottiin että sille soitetaan 1kk sisällä aikaa ja sit ootettiin 6 vuotta ja soitettiin sinne ja anto ajan ja sanottiin, että ei oo mitää tehtävissä mut tuli ilmi et olis voinu vaik minkä maailman hoitoja ollu (esim. juurihoito) että ne on paskoja.
- JaOliVielSamaLääkäri
sori siis 6kk :DD
- JaOliVielSamaLääkäri
JaOliVielSamaLääkäri kirjoitti:
sori siis 6kk :DD
oon 15v. ja on itelläki sama kammo :DD
- hlhluituijknvölk
On valitettavaa, että jotkut hammaslääkärit ovat lähteneet arvioimaan tietyn ihmisryhmän hammashoidon turhaksi ja ainoaksi hoidoksi tarjoavat hampaan pois vetämistä.
Epäeettistä hammaslääkäritoimintaa antaa hammaskivusta kärsivälle potilaalle vain mahdollisuudet hampaan pois vetämiseen tai kestämään kuukausi etenevää tulehdusta pelkän kipulääkkeen kera. Miksi hammaslääkäri ei harkinnut kipulääkkeen lisäksi antibioottia? Epäeettistä olisi ollut jättää kipeä hammas hoitamatta ja siirtää akuuttihoitoa vaativa hammashoito kuukauden päähän ellei potilas suostu hampaan poistamiseen. Hyvinkin epäammattimaista on ettei potilas saanut riittävästi tietoa, vaan hänelle annettiin lähinnä ota-tai jätä-uhkavaatimus ja potilas jäi epävarmaksi hampaan poiston perusteista.
Vielä valitettavampaa on ettei näiden hammaslääkärikunnan mätäpaiseiden esille kaivamiseen ole riittävästi valvontaresursseja. Yksittäinen ihminen taas ei juurikaan saa muutosta valittamalla, kun tuo hammaslääketiede ei ole eksaktia tiedettä, vaan perustuu epämääräiseen mutuun. Hammaslääketiede toisin voi olla hyvinkin tarkkaa, mutta suomesta ei löydy hammaslääkäriä, joka arvioisi toisen hammaslääkärin tietyn ihmisluokan hoitoratkaisut ammattitaidottomiksi.
Mikäli kipeästä hampaasta ei oteta röntgenkuvaa, niin voi epäillä onko hampaan pois vetäminen todella tarpeen. Röntgenkuvasta näkyy myöhemminkin oliko hampaan pois vetäminen tarpeetonta. Turhaan pois vedettyä hammasta ei saa takaisin, mutta olisi hyvin-hyvin-hyvin pieni mahdollisuus, että hammaslääkäri joutuisi myöhemmin vastuuseen epäammattimaisesta ammattinharjoittamisesta. Seurauksena olisi huomautus tai varoitus.... eli hyvin olematon peloitevaikutus noudattaa hyviä hoitokäytäntöjä kaikkien potilaiden kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi772548On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole492546Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732412Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.672200Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl331915Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1051749Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko251234Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71054Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411045Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön59965