Windows 8:n käyttäjätunnusongelma

Hahaha......

Ei jumalauta miten päätöntä hommaa!

Windows 8:n käyttäjätunnusongelma: jos sähköpostisi salasana varastetaan, et pääse enää koneellesi

http://www.mikropc.net/windows-8/windows 8n kayttajatunnusongelma jos sahkopostisi salasana varastetaan et paase enaa koneellesi/a802739

9

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Tyypillistä mikkisotkun touhua, painostetaan käyttäjää siihen kaikkein turvattomimpaan ja haitallisimpaan toimintamalliin. Ei tulisi mieleenikään käyttää sähköpostitunnuksia koneelle kirjautumiseen.

    • Ja kukaan ei tietenkään muista google chrome os:ää jota ei voi käyttää millään tavalla ilman että syöttää google tilin kirjautumistiedot koneelle ja nettiin.

      Tarkemmin ajatellen... ei kai kukaan muistakkaan, taitaa olla koko google chrome os jo kuollut ja kuopattu tai jotain vastaavaa..

      • 5555555555

        Voi siihen kirjautua anonyyminäkin ainakin silloin kun sitä viimeksi käytin.


      • 13+8
        5555555555 kirjoitti:

        Voi siihen kirjautua anonyyminäkin ainakin silloin kun sitä viimeksi käytin.

        Eikä Windows 8:ssa tarvitse sitoa käyttäjätunnusta mihinkään Live-tiliin ainakin silloin kun sitä viimeksi käytin.


    • 8+10

      Otsikko: "Windows 8:n käyttäjätunnusongelma: jos sähköpostisi salasana varastetaan, et pääse enää koneellesi"

      Sisältö: "Jos käyttäjä kirjautuu sisään vanhalla sähköpostin salasanalla, kone päästää hänet vielä kirjautumaan, mutta huomauttaa asiasta. Ei ole selvillä kauanko vanha salasana tämän jälkeen vielä toimii."

      Huomaako kukaan mitään ristiriitaa otsikon ja sisällön kesken?

      • ....

        Ristiriidoista ilmoitetaan windowsissa selvästi ja useasti: BSOD.


    • Kyllä huomasin!

      "Windows 8 on vasta kehitteillä, joten kyse voi olla myös beetavaiheen bugista. Mikäli ominaisuus säilyy tällaisenaan julkaistavaan versioon asti, siitä voi koitua harmia tietomurtojen uhriksi joutuneille käyttäjille."

      Beta mikä beta.

      • ......

        Ubuntut ovat aina olleet betoja....


    • tähän on helppo

      ratkaisu, teet vaan samoin kuin on tuputuksissa tapana, ajelet vaan pääkäyttäjällä ilman salasanoja niin ei voi kukaan salasanoja varastaa !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      866
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      69
      572
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      32
      473
    Aihe