Todellinen totuus alieneista

jakinboas11

Vain ja ainoastaan ihminen todistaa alien havaintoja ja havaintoja alienien avaruusaluksista. Yksikään alien ei ole koskaan todistanut omaa olemassaoloaan ihmiskunnalle.
Mitä tästä voimme päätellä? alienusko on ihmisen mielikuvituksen tuote yhtä paljon kuin kaikki muutkin uskonnot.
Alien usko on vapaamuurarien kehittämä ja varsinkin vapaamuurarien levittämää uskontoa. Syykin on selvä, nykyisessä glopaalissa maailmassa jossa uusi maailmanjärjestys on toteutumassa ja koska siihen sisältyy niin valtiojärjestelmien että perinteisten valtauskontojen romutusta on tilalle saatava uusi yhteinen glopaali uskonto. Alienusko on yritys luoda uusi uskonto joka korvaa vanhaa ja joka yhdistää mielellään koko Maapallon populaation saman kirkon alle. En tosin usko että se ihan toteutuu.

Ufousko tarjoaa lähes kaikkea sitä mitä ihmisen kaipaa, lisäksi ufousko toimii hyvinkin tehokkaasti hallinan välineenä koska ufouskonto luo ennen kaikkea pelkoa, mutta toisille se tarjoaa myös toivoa, jännitystä ja odotusta, ufousko on perimmältään ihmistä alistavaa koska tuskin kukaan epäilee alienia ihmistä heikommaksi.
Uusi maailmanuskonto taitaa olla jokin Uurantia typppinen jossa yhdistyy niin jeesus, budha ja humanoiditkin.
Mielikuvituksen ja tunteen vallassa elävä ihmisapina kaipaa vielä pitkään uskontoja.

9

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obrir Ull

      WOW?!
      Mutta hyvä, että käytit sentään sanaa: Taitaa. Sillä kyse ei ole uskonnosta. En ole koskaan henkilökohtaisesti lukenut tuota Uurantaa. En tiedä mikä se on, en ole myöskään lukenut Urantiaa. Enkä kaipaa uskontoa enkä rituaaleja joita meillä kaikilla on, aivan varmasti niitä on myös sinullakin. En oleta, että yhtäkkiä ihmeellisesti alienit laskeutuvat planeetallamme.
      - Tässä teille lääke syöpään.
      -Tässä ehkäisyä väestön liikakasvuun.
      - Tässä köyhyyteen ja nälkään.
      - Tämä¨lopettaa sodat.
      - Tällä tavalla nuijat lopettavat luonnon tuhoamisen.

      Ja kaikki me elämme sitten yhdessä ihanassa Shambalassa.
      Ei se niin tapahdu. Ihmisen on otettava itsestään ja teoistaan vastuu.

      Ihminen muokkaa itse elämäänsä, katuu, yrittää parantaa itseään (toivottavasti useimmat ainakin) Ja kuolee yksin. Mitä sen jälkeen?
      On vain olettamuksia, olettamuksia ja edelleen olettamuksia..

      Pelkkä usko ei kuitenkaan jätä maaperään jälkiä, näy valokuvissa. Jne. Todisteita on paljon, kun tajuaa vaan niitä etsiä oikeista paikoista.
      Jätit tämän huomiotta. Kuten ennakkoluuloiset ihmiset yleensäkin sen tekevät. Sinä perustat sanasi pelkkiin ennakkoluulojen varjostamiin olettamuksiin, välittämättä paneutua asian tutkimiseen.

      • Näin on näreet!

        Tuo on täyttä p a s k a a tiesitkös sitä? Ihan pelkkää uskontoa jolla ei ole vähäisintäkään tekemistä todellisuuden kanssa. Juuri tuollaisen moskan levittäjät tekevät ufoilmiön niin naurunalaiseksi, että menee lapsi pesuveden mukana.


      • Näin on näreet!
        Näin on näreet! kirjoitti:

        Tuo on täyttä p a s k a a tiesitkös sitä? Ihan pelkkää uskontoa jolla ei ole vähäisintäkään tekemistä todellisuuden kanssa. Juuri tuollaisen moskan levittäjät tekevät ufoilmiön niin naurunalaiseksi, että menee lapsi pesuveden mukana.

        Oli tarkoitettu vastaukseksi tuolle viivakasalle olemattomine henkivaltoineen. Tämä foorumi sekoilee omiaan.


      • -----
        Näin on näreet! kirjoitti:

        Oli tarkoitettu vastaukseksi tuolle viivakasalle olemattomine henkivaltoineen. Tämä foorumi sekoilee omiaan.

        Nimimerkille "Näin on näreet!":

        Elämä ja kulttuuri tällä planeetalla on kokonaisuus, johon kuuluvat mm. uskonto ja tiede - ja siihen kuuluvat tosiasioina myös uskonnolliset ihmeet ja ilmestykset - ja ufoilmiökin, vaikka tiede ei niiden olemassaoloa tunnustakaan. Kun huomioidaan mm. uskonnolliset ilmestykset ja ihmeet olemassaolevina tosiaisoina, niin ei voida päätyä juuri mihinkään muuhun johtopäätökseen kuin siihen, että on olemassa jonkinlainen Taivaallinen hallinto on olemassa ja uskonnollisuuden perustakin on siten objektiivisessa totuudessa - ainakin tuolta osin.

        En oikein ymmärrä sitä, että miksi juuri uskonnollisuutta ja henkisyyttä pitää niin voimakkaasti vastustaa. Jos ihminen arvostaa totuutta ja rehellisyyttä, niin olipa hän uskossa tai ei, niin tosiasioita ja totuutta hän ei voi silloin sivuuttaa.


      • jakinboas11

        Haluaisin paneutua ja tutkia asiaa, kyllä! haluasin tutkia alienia (elävää tai kuollutta)
        haluasin tutkia alienin avaruusalusta (ehjää tai romua) ja toki lentää sillä jos mahdollista.
        Kaikki muu ns, tutkiminen asian tiimoilta on turhaa ja epätieteelliistä uskontoa.


      • -----
        ----- kirjoitti:

        Nimimerkille "Näin on näreet!":

        Elämä ja kulttuuri tällä planeetalla on kokonaisuus, johon kuuluvat mm. uskonto ja tiede - ja siihen kuuluvat tosiasioina myös uskonnolliset ihmeet ja ilmestykset - ja ufoilmiökin, vaikka tiede ei niiden olemassaoloa tunnustakaan. Kun huomioidaan mm. uskonnolliset ilmestykset ja ihmeet olemassaolevina tosiaisoina, niin ei voida päätyä juuri mihinkään muuhun johtopäätökseen kuin siihen, että on olemassa jonkinlainen Taivaallinen hallinto on olemassa ja uskonnollisuuden perustakin on siten objektiivisessa totuudessa - ainakin tuolta osin.

        En oikein ymmärrä sitä, että miksi juuri uskonnollisuutta ja henkisyyttä pitää niin voimakkaasti vastustaa. Jos ihminen arvostaa totuutta ja rehellisyyttä, niin olipa hän uskossa tai ei, niin tosiasioita ja totuutta hän ei voi silloin sivuuttaa.

        >>En oikein ymmärrä sitä, että miksi juuri uskonnollisuutta ja henkisyyttä pitää niin voimakkaasti vastustaa. Jos ihminen arvostaa totuutta ja rehellisyyttä, niin olipa hän uskossa tai ei, niin tosiasioita ja totuutta hän ei voi silloin sivuuttaa>>

        ....uskonnollisten ja henkisten asioidenkaan suhteen.

        Mistä se sitten johtuu, että jotkut ihmiset vastustavat totuutta niin kiihkeästi?

        Tänään luin teoriasta, jonka mukaan kaikilla maapallon ihmisillä ei ole vielä yksilöllistä sielua, mutta en usko siihen teoriaan. Sielulliset eroavaisuudet eivät
        ole niin suuria ihmisten välillä. Jokaisella ihmisellä täytyy olla yksilöllinen sielu ja ryhmäsieluhan liittyykin tunnetusti eläinkuntaan.

        Ehkä totuuden ja tosiasioiden kieltäminen liittyy pelkoihin, joita ihminen ei ole tietoisesti kohdannut itsessään. Kun siis kielletään esim. kuoleman jälkeisen elämän olemassaolo, niin pelätään jotain kuoleman jälkeiseen elämään liittyvää. Kun kielletään tiukasti ufojen olemassaolo, niin pelätään jotain ufoihin liittyvää. Kun kielletään pahuuden olemassaolo, niin pelätään kohdata omassa itsessä oleva pahuus ja pimeys.

        Jumalan olemassaolon kieltävät pelkäävät yleensä jotain jumalalliseen tuomioon liittyvää, mutta eivät he yleensä suoraan sitä tunnusta. Uskonnollisset ihmisetkin saattavat pelätä Jumalaa ja korkeampia voimia, mutta ainakaan he eivät pakene totuutta ja pelkoaan kieltämiseen. Rehellinen ihminen voi vain tunnustaa oman tietämättömyytensä, tai uskoa, jos hän ei omaksu negatiivista ja puolueellista asennetta kyseiseen asiaan.


    • -----

      Avauksessa yhdistetään "ufouskonto" Urantiaan, mutta Urantia-kirjassa ei käsitellä ufoja, eikä juurikaan maanulkopuolisia sivilisaatioita ja olentojakaan (asutettujen maailmojen lukumääristä kyllä jotain kerrotaan). Urantiakirjassa kerrotaan Taivaallisista maailmoista ja Taivaallisista olennoista, eli fyysisiä maailmoja huomattavasti korkeammista maailmoista (mm.enkelit asuttavat kyseisiä maailmoja psyvästi).

      Jokainen joka lähestyy uskonnollisia ja henkisisä asioita ja kysymyksiä myös järjellä, joutuu tunnustamaan sen, että Taivasmaailmoja on maaplaneetan ulkopuolellakin. Maailmankaikkeus sisältää nykytietämyksen mukaan satoja miljardeja galaksejakin, mutta kun puhutaan "Taivasmaailmoista" , niin ei tarkoiteta varsinaisia fyysisiä maapallon ulkopuolisia sivilisaatiota, vaan Korkeimpia Voimia - ja korkeimpia maailmoja - ja näiden voimien luomia
      Henkisiä Hierarkioita ja Taivaallista hallintoa.

      "Suuri Jumalallinen Suunnitelma" on peräisin juuri Taivaallisesta Hallinnosta.

      • jakinboas11

        Tätä tellusta hallitsee ainoastaan bakteerit.


    • -----

      Tuossa edellä ei varsinaisesti oteta kantaa Urantia-kirjankaan luotettavuuteen, sillä usein tuon kaltaisissa tekstikokonaisuuksissa - tai uskomusjärjestelmissä - on omat ongelmansa, eli koko totuutta ei aina välttämättä kerrota tai totuus voi olla mukana enemmän tai vähemmän vääristyneenä. Taivaallisten maailmojen ja Taivaallisen hallinnon olemasaolo sinänsä on kuitenkin täysin varmaa ja oikea ja luotettavaa tietoa Urantia-kirjassakin varmasti on mukana runsaastikin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      109
      1185
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1004
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      94
      761
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      286
      713
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe