Miksi ihmeessä tuo nim. "Heikki Tala" saa tällä palstalla yllyttää kansaa riehumaan Porin jazzeille, muka jotain kieliryhmää vastaan? Kai ymmärrät, mitä nuo viestit voivat saada muutamat "ääri-fennot" tekemään?
Palstan seriffille!
35
135
Vastaukset
Me teemme rauhanomaista työtä kielivapauden ja virallisen yksikielisyyden puolesta. Siinä työssä on tarpeellista tuoda esiin suomenruotsalaisten myyräntyö pakkoruotsin ja keinotekoisen kaksikielisyyden ylläpitämiseksi voimatoimin.
Folkting yrittää suomalaisten veronmaksajien varoista sille valtion budjetissa osoitettujen satojen tuhansien eurojen avulla aivopestä suomalaisia ruotsalaisuuteen.
Me saamme omin varoin mennä Porin jazzeille ihan mihin tilaisuuteen tahansa. Eiköhän tuo folktingin teltta löydy jazzkadulta, joka on kaikille vapaa?- knytnäven
Kom inte hem till mig, för då strittar dina tänder !!
- Juu'u!
Ja siellä jazzeilla kulkiessa todella tapaa runsaasti teitä "yksikielisyydenpuolesta" vieläpä hyvin "yksipuolisella" sanavarastolla, "rauhanomaisesti työtätekeviä" kalja-yrjöjä nyrkit tai puukot ojossa "tanssimassa". Se se vain on "kielipolitiikkaa".
- Häh?
Siis kuka tekee? Sinä ja varjosi?
- sananvapaus
Juu'u! kirjoitti:
Ja siellä jazzeilla kulkiessa todella tapaa runsaasti teitä "yksikielisyydenpuolesta" vieläpä hyvin "yksipuolisella" sanavarastolla, "rauhanomaisesti työtätekeviä" kalja-yrjöjä nyrkit tai puukot ojossa "tanssimassa". Se se vain on "kielipolitiikkaa".
Luulet olevasi hauska mutta epäonnistut taas kuten aina.
- rautaako?
"Me teemme rauhanomaista työtä kielivapauden ja virallisen yksikielisyyden puolesta"
Miten voidaan yhtäaikaa tehdä työtä kielivapauden puolesta ja sitten siä vastaan? Samassa lauseessa.
Hei me nettifennoillaan!
Perussuomalaiset yrittävät suomalaisten veronmaksajien varoista sille valtion budjetissa osoitettujen miljoonien eurojen avulla aivopestä suomalaisia vähemmistöihin kohdistuvaan vihanlietsontaan ja ties mihin - täysin laillisesti ja demokrattisesti. Tai no, jotkut yksittäiset tekevät sen laittomasti, toisin kuin kukaaan koskaan eduskunnan alaisuudessa toimivissa kansankäräjissä.
"Me saamme omin varoin mennä Porin jazzeille ihan mihin tilaisuuteen tahansa. "
Koskeeko tuo myös ruortsinkielisiä? Maahanmuuttajia? Homoja? Yli 100.000 vuodessa tienaavia?
"Eiköhän tuo folktingin teltta löydy jazzkadulta, joka on kaikille vapaa?"
Ei jaksa minua kiinnostaa, mutta sinua se taitaa kiinnostaa paljon enemmän kuin mikään muu. On siinä meille kummallinen perussuomalainen. Eikö sinua pitäisi kiinnostaa enemmän se aikooko PS tehdä yhtään mitään Porissa. Olisikohan aika paljastaa puolueen ensimmäinen poliittinen aloite ikinä?
Ja persusuomalaiset yrittävät suomalaisten veromaksajien varoista sill - Enkelt & kort
sananvapaus kirjoitti:
Luulet olevasi hauska mutta epäonnistut taas kuten aina.
Bjöneborg - en gammal svensk stad.
- 6 +6 = 12
Inte finns det mera någon sheriff,ingen normal människa orkar med det jobbet.
Miksiköhän RKP on niin tuohtunut, että sitä pidetään kaikissa joukkoviestimissä yksinomaan kielipuolueena?
- Tandtrollet
" Kom inte hem till mig, för då strittar dina tänder !! "
Tala är redan tandlös. - Mene!
?
Sinä olet täysin mielisairas - kuuluisit hoitoon vaikka et sitä itse huomaa! - rautaako?
"Miksiköhän RKP on niin tuohtunut, että sitä pidetään kaikissa joukkoviestimissä yksinomaan kielipuolueena? "
Miksiköhän PS on niin tuohtunut siitä että sitä ei misään viestimissä pidetä poliittisena toimijana minään? Nyt pannan miljoona veromaksajien rahaa haisemaan jotta PS saisi viestinnänsä tolalleen. Ihan hyvä, mutta sitten ehkä pitäisi panna jokunen kympptitonni siihenkin että olisi jotain mitä visetittää?
RKP mielletään kielipuolueena ja hyvä niin. Mutta se on myös erittäin pitkäaikainen hallituspuolue ja on siinä roolissaan rakentanut ja muokannut maatamme hyvin monella eri tavalla.
Kielipolitiikka ei ole kovin keskeinen alue suomalaisessa politiikassa. Eihän meillä ole edes kieliministeriä. Mutta RKP:a on löytynyt puolustusministereitä, oikeusministereitä, kulttuuriministereitä, liikenneministereitä, opetusministereitä, Eurooppa ja maahanmuuttoministereitä, sosiaaliministereitä...
Mikä on muuten ainoa suomalainen poliittinen puolue jolla ei ole ruotsinkielistä jaostoa ja jolla ei ole edustajaa kansankäräjillä? Eikä ole toimivaa ryhmää PN:a? Eikä toimivaa ryhmää europarlamentissa? Eikä ole talousasioiden asdiantuntijaryhmää? Eikä minkään muunkaan politiikan alueen asiantuntijaryhmää?
Montako ministeriä Perussuomalaisita löytyy?
- hehe.
Muistakaa ottaa mädät kananmunat mukaan.
- fy!
Inte får man kasta ruttna ägg på Tala!
- ?
fy! kirjoitti:
Inte får man kasta ruttna ägg på Tala!
Varför int... dom e ju båda lika rutiga!
- gul & vit
? kirjoitti:
Varför int... dom e ju båda lika rutiga!
SYND PÅ ÄGGEN.
- tredje linjen
gul & vit kirjoitti:
SYND PÅ ÄGGEN.
kolla noga vad du säger
- sitä
Kutsutaan sananvapaudeksi sinä typerä serkkuja naiva totalitaarinen germaani sika.
- 13
totta alku, mutta tuo loppu ei kuulu enää sananvapauden piiriin, sori kaveri
- hage gloat with kamp
13 kirjoitti:
totta alku, mutta tuo loppu ei kuulu enää sananvapauden piiriin, sori kaveri
Tietysti kuuluu. Siinä kerrottiin totuus. Ei toivottu pahaa kenellekään vaan sanottiin ainoastaan totuus.
- thjejhaejejheajhsjej
Onpas Tapiolla hätä. Taitaa Tapio olla seisomassa siellä rkp: n tiskillä itse?
- dålig smak
Tala BOR på den här debatten ,han har specialtillstånd att skriva vilka lögner han vill.
- 26
Siis luvassa Porin jazzeilla
- "Kädenvääntöä ruotsin kielestä", mutta katsokaapa keskustelijaluetteloa; Hjallis Harkimo (r), Carl Haglund (r), Kimmo Sasi (r), Mara Ahtisaari (folkting) ja Jyrki Katainen (rkp:n juoksupoika). Ei tuosta synny kädenvääntöä, ellen sitten satu tulemaan paikalle kommentoimaan.
Mielestäni tasapuolista olisi, että samoin veronmaksajien kukkarosta kustannetaan tilaisuus
- "Ruotsi on hyvä valinnaiskieli", osallistujina Sampo Terho, Heikki Tala, Sanna Lauslahti, Eija-Riitta Korhonen, Osmo Soininvaara ja Maria Guenina-Richardson.'
Onko palstan ruotsinkielisten jotenkin vaikea ymmärtää tätä?
Ymmärrättehän, että tuollaiset sisäpiirinaukujaiset pakollisen ruotsin puolesta vain mustaavat ruotsinkielisten mainetta, vaikka puhujiksi olisi valittu näitä mannekiineja suomenkieliseltä puolelta. Silloin kun he puhuvat pakkoruotsin puolesta, heitä ei oteta vakavasti vaan katsotaan heidän puhuvan neuvostoliturgian tapaan pakotettua "totuutta"."Mielestäni tasapuolista olisi, että samoin veronmaksajien kukkarosta kustannetaan tilaisuus."
Mikä estää?? Senkun panette paneelin pystyyn sen pömpelinne viereen ja ryhdytte julistamaan pakkoruotsin vastaista evankeliumianne! Saatte ihan itse valita paneelinnne jäsenet kun järjestätte oman tilaisuuden.
Hirvee huuto siitä että suomenruotsalaiset ovat päättäneet esittäytä Porin Jazzeilla.
Ja että meidän pitäsi vieläpä olla tasapuolisia?? Jos karjalaiset järjestävät suurtapahtuman tanhuineen ja Bomba-talon esittelyineen Senaatintorilla niin pitäisikö heidän tasapuolisuuden nimissä esitellä myös Satakuntaa?
Jos Stocka mainostaa niin tulisiko heidän tasapuolisuuden tähden mainostaa myös Sokos-tavarataloa? Anna mun kaikki kestää!
Onpa teillä nyt hätä!! Oikein tässä naurattaa nuo teidän paniikkitunnelmanne kun suomenruotsalaiset aikovat tehdä itseään tutuksi jazz-yleisölle!
"Ymmärrättehän, että tuollaiset sisäpiirinaukujaiset pakollisen ruotsin puolesta vain mustaavat ruotsinkielisten mainetta, vaikka puhujiksi olisi valittu näitä mannekiineja suomenkieliseltä puolelta."
Kiitos vinkistä, huolenpitosi on suorastaan liikuttavaa mutta eikö se nyt ole sinun kannaltasi hyvä jos me munaamme itsemme ja mustaamme maineemme? :-D- oii98098098098
Ankdam kirjoitti:
"Mielestäni tasapuolista olisi, että samoin veronmaksajien kukkarosta kustannetaan tilaisuus."
Mikä estää?? Senkun panette paneelin pystyyn sen pömpelinne viereen ja ryhdytte julistamaan pakkoruotsin vastaista evankeliumianne! Saatte ihan itse valita paneelinnne jäsenet kun järjestätte oman tilaisuuden.
Hirvee huuto siitä että suomenruotsalaiset ovat päättäneet esittäytä Porin Jazzeilla.
Ja että meidän pitäsi vieläpä olla tasapuolisia?? Jos karjalaiset järjestävät suurtapahtuman tanhuineen ja Bomba-talon esittelyineen Senaatintorilla niin pitäisikö heidän tasapuolisuuden nimissä esitellä myös Satakuntaa?
Jos Stocka mainostaa niin tulisiko heidän tasapuolisuuden tähden mainostaa myös Sokos-tavarataloa? Anna mun kaikki kestää!
Onpa teillä nyt hätä!! Oikein tässä naurattaa nuo teidän paniikkitunnelmanne kun suomenruotsalaiset aikovat tehdä itseään tutuksi jazz-yleisölle!
"Ymmärrättehän, että tuollaiset sisäpiirinaukujaiset pakollisen ruotsin puolesta vain mustaavat ruotsinkielisten mainetta, vaikka puhujiksi olisi valittu näitä mannekiineja suomenkieliseltä puolelta."
Kiitos vinkistä, huolenpitosi on suorastaan liikuttavaa mutta eikö se nyt ole sinun kannaltasi hyvä jos me munaamme itsemme ja mustaamme maineemme? :-DKarjalaiset tai Sokos eivät tuhoa suomen nuorisoa pakkoruotsilla, loisi verovaroilla Ylessä,eivät luikertele sisään oppilaitoksiin kiintiöissä. He eivät pakota koululaisia lukemaan karjalan murteen sanastoa tai Sokoksen tuotekuvastoa ja tuhlaa näin oppilaiden voimavaroja.
Hurrrit ovat rasite suomalaisille ja Suomelle niin kauan kuin he tuputtavat kulttuuriaan suomalaisille ja vaativat erityiskohteleua. Teille kuuluu sama asema kuin suomalaisille Ruotsissa, historian valossa hieman huonompikin kävisi. oii98098098098 kirjoitti:
Karjalaiset tai Sokos eivät tuhoa suomen nuorisoa pakkoruotsilla, loisi verovaroilla Ylessä,eivät luikertele sisään oppilaitoksiin kiintiöissä. He eivät pakota koululaisia lukemaan karjalan murteen sanastoa tai Sokoksen tuotekuvastoa ja tuhlaa näin oppilaiden voimavaroja.
Hurrrit ovat rasite suomalaisille ja Suomelle niin kauan kuin he tuputtavat kulttuuriaan suomalaisille ja vaativat erityiskohteleua. Teille kuuluu sama asema kuin suomalaisille Ruotsissa, historian valossa hieman huonompikin kävisi."Hurrrit ovat rasite suomalaisille ja Suomelle niin kauan kuin he tuputtavat kulttuuriaan suomalaisille ja vaativat erityiskohteleua."
Itse nimitetty herrakansan ylimielinen edustaja syyttää meitä suruja erityiskohtelun tavoittelusta vaikka koskaan emme ole tavoitelleet muuta kuin tasa-arvoa ja yhtäläisiä oikeuksia elää omassa maassamme äidinkielellämme aivan kuten suomenkielisetkin.
Itse nimitetty herrakansan ylimielinen edustaja syyttää meitä suruja erityiskohtelun tavoitteltusta ja ehdottaa meille samaan hengenvetoon maahanmuuttajan asemaa isiemme maassa jossa olemme eläneet, asuneet ja jota olemme olleet kehittämässä ja jonne olemme veromme maksaneet jo vuosisatoja.- Voi tsiiis
oii98098098098 kirjoitti:
Karjalaiset tai Sokos eivät tuhoa suomen nuorisoa pakkoruotsilla, loisi verovaroilla Ylessä,eivät luikertele sisään oppilaitoksiin kiintiöissä. He eivät pakota koululaisia lukemaan karjalan murteen sanastoa tai Sokoksen tuotekuvastoa ja tuhlaa näin oppilaiden voimavaroja.
Hurrrit ovat rasite suomalaisille ja Suomelle niin kauan kuin he tuputtavat kulttuuriaan suomalaisille ja vaativat erityiskohteleua. Teille kuuluu sama asema kuin suomalaisille Ruotsissa, historian valossa hieman huonompikin kävisi.BUAAAHHHHHHH!
Voiko olla nettifenno tyhmempi? Voi olla jos saa vaaleissa parisataa ääntä ja sanoo olevansa ääniharava. BUUAAAHHHHH
- Herkkoa vastaan
?
Eivät rasistiset nettifennot mitään demokratiasta ymmärrä ml. Herkko Talas.
Nettifennonatsit obvat sikoja, jotka pitäisi ajaa maasta, jos siihen löytyisi laillinen oikeus. Valitettavasti hullut rasistitkin saavat asuttaa tätä maata, asiaa ei voi lailla muuttaa.
T. 100 % suomenkielinen nettifennorasisteja vastaan- labiå
"Eivät rasistiset nettifennot mitään demokratiasta ymmärrä ml. Herkko Talas.
Nettifennonatsit obvat sikoja, jotka pitäisi ajaa maasta, jos siihen löytyisi laillinen oikeus. Valitettavasti hullut rasistitkin saavat asuttaa tätä maata, asiaa ei voi lailla muuttaa."
Olipas purkaus rautaakolapiolta!
- rautaako?
Hyvä Suomi!
Onneksi on Heikki Tala ja Perussuomalainen puolue! Tukemme.
Suomalaisuuden puolesta!- Muoviako?
Hyvä Suomi!
Epäonneksemme on Heikki Tala ja Perussuomalainen puolue! Pakko vain sietää!
Suomalaisuuden puolesta!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462