Kirjoittaa lapin radio ja KEMIJÄRVI no 1 .Jo 57 tyyppiä häipynyt alkuvuonna muille maille.Ha"On täällä niin hyvä asua"virsi jatkuu tällä palstalla mutta ihmiset äänestää jaloillaan mitä mieltä ovat.
VÄKIKATO JATKUU
22
656
Vastaukset
- Poismuuttanut 1/57
Pakko lähteä kun ei ole töitä. Eikä niitä tälle paikkakunnalle koskaan enää tulekkaan sillä kateus vie kalatkin vedestä.
- tnytm
Ja seki vielä että ..sulle suvulle...mulle suvulle ja jne...että hyvin menee
- K-a-u-h-e-a-a-!
Jatka sitten: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10270414
Väkikatoa tosiaan on, veronmaksajia yhä vähemmän, eläkeläisiä sitäkin enemmän, niinpa kysyn:
Onko meillä varaa tuhlailuun? Eikä meillä ole jo velkaa tuhansia euroja asukasta kohti?
Onko meillä varaa KALLAAN KOULUUN esimerkiksi?
Ei ole.
Kun aikaa pelataan, yhä suuremmassa velassa ollaan.
Eikö tilanteen korjaaminen pitäisi aloittaa lakkauttamalla Kallaan koulu ja viemällä oppilaat hyvään Isokylän kouluun?
Noin ehdottomasti!
Lue lisää: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10270414
- 98751trew
ÄLÄ SOTKE JOKA ASIAAN SITÄ KALLAATA!!!!
S......TANA #¤#¤#"¤#* !!!! - punkin
Pitäisi saada niitä työpaikkoja, mutta mistä niitä saadaan? kunnan pitäisi jo alkaa miettiä erinlaisia porkkanoita jotta yrittäjyys alkaisi kiinnostamaan.
- 11
mitä vaikuttaa täällä yrittää ku ei ole niitä asiakkaita sitten kuitenkaan.
- myöhäistä jo
Mitenkä ketään kiinnostaa tänne tulla, kun työvoima jo mennyt muualle. Tänne jääneet vain valittajat, jotka maukuu kun muut vievät hillat nenän edestä ja sitä rataa.
Ei sellasista vinkujista ole kenellekään töitä tekemään. - lähdin jo
Kemijärvi on kalliiksi yhteiskunnalle tuleva eläkeläiskaupunki.....anteeksi kylä.
- avatkaa silm'nne
Niin mitä sitä totuutta kaunisttelemaan, Kemijärvi kuihtuu kuihtumistaan, kun päättäjät sen lopulta huomaa, on vain liian myöhäistä!
- surullista mutta....
Ikävä kyllä, hyytyvä kylähän tämä on. Korkeintaan voidaan vähän jarruttaa, mutta aikansa kaikella vain on. Kempalta se alkaa jo käydä vähiin.
- Voivoijavoi
Jos asia kerran on jo uutisoitu niin mitä pirua sinä siitä tänne toitottamaan. Taitaa olla taas se Kemijärven huomionkipeä STT.
- toitottajako?
Noh, jos katsotaan näitä aiheita mistä täällä "toitotenaan" niin kaikki ne on jossain ensin uutisoitu, sitten niistä yritetään täällä keskustella. sanoin yritetään, koska sen voisi laittaa lainausmerkkeihin. harvassa ketsujja mitään keskustelua syntyy, juupas, eipäs vänkäämistä vain.
joten koko palstan voisi lopettaa, jos sinun kriteeriä käytettäisiin mittarina. - rahaa se on sekin
onneksi on edes niitä eläkeläisiä maksamassa veroja ja palveluja käyttämässä!
- kuka maksaa?
Palveluja tosiaan! Kysykääpä sosiaalipuolelta missä kustannukset nousee yli äyräiden?
Ei eläkkeet riitä sairauskuluihin! - kaikella on hintansa
Niin onneksi on, mutta kuka niitä palveluja tarjoaa, kun nuoriso suuntaa pois, luulen että et sinäkään mikään ikieläjä ole.
- xcxcxc
kuka maksaa? kirjoitti:
Palveluja tosiaan! Kysykääpä sosiaalipuolelta missä kustannukset nousee yli äyräiden?
Ei eläkkeet riitä sairauskuluihin!Ihan kaikki eläkeläisistäkään ei ole sairaita ja liikuntakyvyttömiä...
- Sutkien pesiytyminen
xcxcxc kirjoitti:
Ihan kaikki eläkeläisistäkään ei ole sairaita ja liikuntakyvyttömiä...
Eivät yleensä ole varsinkaan muualla, mutta Kempassa ovat. Jos olisivat olleet terveitä ja liikuntakykyisiä, olisivat lähteneet pois. Tämä ei ole pahinta, vaan pahinta on tämä sutkien pesiytyminen paikkakunnalle muualta Suomesta.
- helena 57
Olen syntyperäinen Kemppalainen. Asuin elämästäni ensimmäiset 45 vuotta siellä.
Työtähän sieltä ei tosiaankaan saa kuin suhteilla ja pitää kuulua oikeaan sukuun.
Valitettavasti itse kuuluin avioliiton kautta ns.päsmäreiden kastiin.
Otinpa avioeron ja muutin etelämmäs. Enpä ole katunut päivääkään.
Kotitilalla asuu enään yli 80 vuotias isä. Me kaikki neljä lasta olemme muuttaneet sieltä pois. Omat 2 lasta myöskin muuttaneet pois sieltä.
Eipä ole juuri asiaa ollut 10 vuoteen.
Kaunis paikka kieltämättä Kemijärvi on, mutta ihmiset pyörineet liian pienessä piirissä ja siitä se kaikenlainen kateus ja muu epäsopu johtuu.
Suosittelen poismuuttoa sieltä kaikille, jotka vain kykenevät ! - Uutta väkeä tulee
Kyllä uuttakin väkeä Kemijärvelle tulee. Yksi tyyppi hyvin innoissaan etelästä tullut kun on siltansa polttanut rötöstelyn vuoksi kotiseudullaan. Täältähän niitä löytyy hengenheimolaisia, jos vain otetaan mukaan seuraan. Katsotaan!
- Vino Silmä
Hyvä paikka asua .Just joo.
- Kjärvi= Kuollutjärvi
Voisitta liittyä Pelekosenniemeen, mutta veikkaan että eivät huoli persaukisia valittajia.
Mitä Kemijärvellä on? - Hylätyt talot, autiot pihat.
Teollisuutta ei tule, tiestö rapistuu ja kustannukset nousee. Maaseutu ajetaan alas, brassilihaa osuuskaupan tiskiltä ja saksalaista leipää Liitlistä. Rahat menee etelään ja EU:iin valtion toimesta.
Saattohoito käynnissä, viiminen pistää puomin kiinni Vikajärven sillalla ja nakkaa avaimen virtaan. - That`s the question
Kaupungin väkiluku laskee vauhdilla. Joutilaiden johtajien palleja ei vain vähennetä. Lopussa käy niin, että Kempassa on eläkeläisiä, jotka eivät ole aikoinaan ymmärtäneet lähteä pois, kesämökkiläisiä ja sitten nämä joutilaat johtajat. Millä rahoilla heitä elätetään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5128739Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1396027Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3515077Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s914290Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664013SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813873- 911808
- 1031364
- 47939