Ei puhuttu mitään suomi-kammoisuudesta, mutta väestörakenteessa oli "Ahvenanmaalaiset" ja "Suomalaiset" erotettu toisistaan, ei siis puhuttu ruotsinkielisistä ja suomenkielisistä, edistystä hesarilta!
Hesarin Affenanmaa-juttu
4
102
Vastaukset
- Lisäksi.
Tänään paperihesarissa oli juttu, kuinka muutamat riikit ovat muuttaneet Ahneidenmaalle, koska Ruotsi ei salli kotiopetusta.
Ihan kuin Ahneidenmaa olisi vapauden ja suvaitsevaisuuden kehto!!!
Monet suomalaiset ovat muuttaneet taas pois sarimaakunnasrta, koska lapset eivät saa käydä omakielistä koulua.
Tämän vääryyden HS tietenkin ohitti täysin.- twervig
Suomessa on opetusvelvollisuus ja Ruotsissa kouluvelvollisuus siinä on ero. Eli Ruostissa on pakko käydä koulussa Suomessa on pakko saada opetusta.
- LIsäksi.
twervig kirjoitti:
Suomessa on opetusvelvollisuus ja Ruotsissa kouluvelvollisuus siinä on ero. Eli Ruostissa on pakko käydä koulussa Suomessa on pakko saada opetusta.
Suomessa on pakko saada ruotsin opetusta. ;)
- twervig
LIsäksi. kirjoitti:
Suomessa on pakko saada ruotsin opetusta. ;)
ja pakkosuomi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821985Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1131708- 1801296
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472