Aloin tapailla miesta, joka oli hieman ujomman puoleinen, ja vaikutti silta etta hanella oli myos ongelmia itsetunnon suhteen. Han kertoi etta oli harrastanut nettideitteja jonkun aikaa, ja vaikutti silta etta etsi parisuhdetta. Me tapasimme ihan live-elamassa, emme netissa. Han syoksyi suin pain suhteeseemme, alkoi kutsua minua heti tyttoystavakseen, ja oli niin innokas etta tama alussa tuntui vahan ahdistavalta. Kun olimme erossa, han valitteli yksinaisyyttaan ja kertoi kaipaavansa minua. Kuitenkin yhtakkia han alkoikin kayttaytymaan minua kohtaan jotenkin valinpitamattomasti, ja valilla kun vietimme aikaa yhdessa, tuntui silta etta hanta arsytti lasnaoloni. Sitten yks kaks han lopetti suhteen, ja sanoi ettei pysty suhteeseen nyt kenenkaan kanssa. Tiedan ettei hanella ole paljon kavereita, han ei kay baareissa eika harrasta mitaan sosiaaliseja lajeja. Tiedan myos etta han kay terapeutilla, ja etta hanella on jonkun verran omia ongelmia, mutta olin valmis tukemaan hanta.
Jos on ollut pitkaan yksin, ja karsii huonosta itsetunnosta, niin onko tallainen kaytos silloin tavanomaista? Luulisi etta jos kerran on loytanyt toisen ihmisen rinnalleen, niin haluaisi pitaa hanet, eika vaan yhtakkia heivata pellolle?
Miehella ongelmia ja huono itsetunto
15
939
Vastaukset
- psykiatri
Kyllä tuo viittaisi skitsofreniaan.
- täysin nolla
Uskonpuutetta sanoisin. Ei kai uskonut että haluat seurustella sen kanssa. Ellet sitten suoraan sanonut sitä sille. Mut varmaan tulee sellanen tunne yhtäkkiä et ei olekkaan yksin ja sit tulee paniikki ja ei osaa käsitellä sitä tilannetta oikein ja et mitäs nyt pitäis tehdä kun toi tykkääkin minusta. Kannattaa sunkin kysellä siltä et mitä se ajattelee ja sanoa et ei tarvii heti yhteen muuttaa kun ensin tutustuu kunnolla.
- 23423423423
Eipä tuosta osaa sanoa. On monia vaihtoehtoja:
a.) Voi olla että joko kokee itsensä sen verran huonoksi että ajattelee ettei ole "arvoisesi". Tai riittävä sinulle.
b.) Sinä et tyyppinä ollut oikeanlainen.
c.) Löytyi joku muu
"Jos on ollut pitkaan yksin, ja karsii huonosta itsetunnosta, niin onko tallainen kaytos silloin tavanomaista? Luulisi etta jos kerran on loytanyt toisen ihmisen rinnalleen, niin haluaisi pitaa hanet, eika vaan yhtakkia heivata pellolle? "
Voi tuo olla ihan tyyppillistäkin käytöstä. Varsinkin se näkyy rohkeuden puutteessa ja näin ollen pelätään olevan liian huonoja ja kelpaamattomia. Käytös voi olla myös sellaista tarrautumista mutta hyvin myös tuollaistakin.- påntikkaa
Ja mistä yleensä kumpuaa tuo 23423423423:n mainitsema A-vaihtoehto? Siitä, että pääosin tytöt rakastavat vain rikollisia. Ne, jotka eivät ryöstä pankkia tai uhkaile moottorisahalla vastaantulijoita, jäävät armotta paitsioon. Että ihmekös tuo kun niin monella nuorella miehellä on paha olla, jos sattuu vahingossakin olemaan "kunnollinen." Ja nyt tähän vastataan järkevöimällä että "eihän sellaisesta pidetäkään, joka vaan ruikuttaa Suomi24:llä," ikään kuin tämä psykopaattien suosio olisi jotenkin oikein. Mun elämäntehtäväksi jää trollaus, spammaaminen ja huutelu.
- fsdsaafsdfsda
Millä tavalla huono itsetunto tuli ilmi?
- m855
Jos on huono itsetunto niin voi ajatella ettet oikeasti välitä tai edes pidä hänestä ja käyttyäytyä sen takia välinpitämättömästi, vain nähdäkseen teetkö sinä aloitteet. Se voi olla hankalaa juurikin kun naiset eivät usein ole niitä suhteen vetureita.
Mutta tuohon ei kyllä sovi että hän kokonaan katkaisi suhteen. Voisihan noita syitä arvailla mutta kun ei olla ajatusten lukijoita niin aika turhaa homma, sun pitää vaan kysyä sitä suoraan, sulla on lupa painostaa ja hänellä velvollisuus kakistaa jonkunlainen järkevä syy erolle jos on kerta suhteeseen alunperin ryhtynyt. - Poppie
Kiitos vastauksista! Huono itsetunto hanella ilmeni esim siten, etta han puhui itsestaan valilla alentavasti, kuten etta han ei ole alykas (vaikka on valmistunut yliopistosta), han myos sosiaalisissa tilateissa ei parjannyt kovin hyvin, ja hanelle oli vaikeaa keskustella ihmisten kanssa luontevasti. Hanen isansa jatti perheen miehen ollessa pikkulapsi, joten luulen etta tama vaikuttaa hanen tilanteeseensa, ja siihen miksi han kay terapeutilla.
Minusta oli vaan niin outoa etta han aluksi takertui minuun vahan liikaakin, ja sitten yks kaks lopetti suhteen ja sanoi ettei halua parisuhdetta. Varsinkaan kuin mitaan negatiivista ei missaan vaiheessa tapahtunut, pain vastoin, olimme juuri viettanyt kivan viikonlopun yhdessa. Vietimme taman jalkeen viela yhden yon yhdessa pari viikkoa myohemmin, jolloin tuntui etta kaikki oli kuin ennenkin, mutta kumpikaan meista ei ole sen jalkeen vienyt asiaa pidemmalle. Toisaalta haluaisin jutella hanelle, mutta en myoskaan painostaa. Niinkuin joku tuossa sanoikin, parisuhteen ei heti tarvitse tarkoittaa yhteen muuttamista, vaan ihan vaan yhdessaoloa.
Mutta miten paasta niin paksun kuoren lapi, kun pitaisi viela itseaankin suojella eika saada takkiinsa monta kertaa samasta asiasta...- villiveikkaus...
Epävarmat miehet on yleensä takertuvia alussa, ehkä he eivät oikeen tiedä miten käyttäytyä kun on tyttöystävä ja luulee että pitää heti olla toisessa kiinni. Sit myöhemmin se varmaan ei osannukkaan sopeutua seurusteluun ja ahdistui tilanteesta niin että pisti poikki.
- oletkoläheisriippuva
Vaikuttaa jonkin sortin pelurilta kuitenkin tai ainakaan ei ole tasapainoinen. Vietitte öitä yhdessä, no ehkä hänelle riitti se. Oliko muutakin kuin käsien pitoa? Jos oli, no hän sai tietää sinusta tuolla yli-innokkaalla asenteellaan kaiken jo ennen kuin suhde ennätti kunnolla alkaa. Leiki seuraavalla kerralla pidempään vaikeasti tavoiteltavaa, miehet eivät ylipäätään jaksa liian helppoa naista kovin kauan.
Unohda mies. Kai nyt näet itsekin, että hänellä ei ole kaikki kotona. Ei kannata tuhlata elämäänsä sellaiseen, joka ei tiedä mitä haluaa. Miksi roikkuisit hänessä, jos hän kerran sanoi ettei halua nyt suhdetta? Ei kannata liian vaikeaa miestä ottaa, kyllä sinulle tulee vastaan sellainen, joka haluaa sinua oikeasti. Jos saisitkin miehen ylipuhuttua uudellen yrittämään niin ei menisi kuin viikko kaksi niin olisit taas yksin ja kyyneleitäsi pyyhkimässä. It's not worth it!!- It IS worth it!
Joskus ihmiset pakenee vaan nähdäkseen välittääkö kukaan tarpeeksi tullakseen perään. Tuskin on mikään peluri jos on itsetunto ongelmia.
Puhuminen kannattaa aina, ihmiset antaa periksi liian helposti. Katsotaan elokuvissa miten joku siirtää vaikka vuoria rakkauden vuoksi ja haaveillaan samasta, mutta tosielämässä ei olla valmiita laittamaan edes tikkua ristiin toisen eteen, ja sitten ihmetellään kun ollaan yksin.
Tosin tuo toimii myös toisinpäin, sen miehen pitäis myös pystyä käsitteleen ongelmansa jos tahtoo olla sun kanssa, ethän sää sitä sen puolesta voi tehdä, tukea voit kuitenkin tarjota.
- ahneita terapeutteja
Ehkäpä terapeutti sai sen aikaan sanomalla, että hänen pitää ensin selvittää ongelmansa ja sitten vasta hakea partneri.
Mikä voi pitää paikkansa tai sitten ei.
Jos terapia oli yksityistä ja terapeutilla ei ollut paljon töitä, saa se kaveri käydä siellä koko ikänsä ja aina tulee löytymään lisää hoidettavaa. Sellaisia terapeutteja. Repivät ihmisen kappaleiksi ja jättävät ainoastaan yhden funktion toimivaksi, eli että potilas hakee rahaa joka viikko pankista. Varakkuus otetaan heti selville. - 5+2
Ehkä häntä alkoi ahdistaa toisen läsnäolo, koska on tottunut olemaan yksin.
Sinkut-palstan termiä lainatakseni, hän taisi olla ns. atm. - Teretulemastnääs
Hienoa, että olit valmis tukemaan häntä. Mullakin se ongelma, että jos etsisin väkisin tyttöystävän, niin pian se huomais, että oon no-life, jolla ei oo paljoo kavereita. Siks eka kaverit ja sit se nainen. Mutta ihan tosi hienoo jos oot valmis tukemaan tätä ja yrittämään vaikka käy terapiassa ja ongelmainen. Itse en kylläkään ikinä olis välinpitämätön jos unelmieni naisen löytäisin.. Käy kattomassa mun blogi 10friendsasummer.blogspot.com
- 6ut7yrtse
kiinnostaako ilmanen 100e?
http://ads.guava-affiliate.com/z/86847/CD2485/ - Minä ymmärrän hyvin
Miehella ongelmia ja huono itsetunto.
Jaahas.. Taas yksi sivustymätön ihmislapsi siellä kirjoittelee.
Ammattipsykologit ja psykiatrit sekä lukemattomat muut ihmiset ovat puhunut kautta aikojen siitä että miehen nuono itsetunto tulee samalla tavalla kuin naisellekin, etenkin jos kumppani on ollut uskoton tai on useammassa suhteessa jossa on tullut petetyksi, pettyneeksi ja tunteneeksi hyväksikäytetyksi. Yleensä katteettomat lupaukset näyttelee erittäin suurta osaa parisuhteissa yhtä lailla kuin pidetyt lupauksetkin. En vain käsitä missä nykyihmisten aivot ovat. Näyttäisi olevan niin että hyvin harva osaa ajatella tuota itsetuntoasiaa omilla aivoilla ja ilman mitään esiliinakaartia ympärillä ratkomassa huonon itsetunnun arvoitusta.
Kun ihminen haavoittuu tarpeeksi, tulee huono itsetunto. Ihminen kun tulee tarpeeksi nuijituksi tulee kylmäksi, tunteettomaksi eikä halua enää olla ihmisten lähellä.
Tuonhan pitäisi kaikkien tietää jos on peruskoulu antaumuksella käyty.
Tämä on lisäksi yleissivistystietoutta joka on netistä luettavissa monella eri kielellä. Se on sitten eri asia jos toinen osapuoli ei halua tätä tosiasiaa tunnustaa.
Onko vielä jotain mitä et ymmärrä?
..Järjen käyttö on sallittua. Ei maksa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192176Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi392065Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä271953Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma461367- 741316
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46873Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?56792Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8721- 52713
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32698