Parisuhteista, sekä lesbojen että heteroiden

Kaksi parisuhteessa elävää eivät oikein voi käpertyä viettämään keskenään omaa elämäänsä omaan kotiinsa. Muistan äidinkielen opettajan lukiossa sanoneen, että joku kirjailija oli kirjoittanut jotain sellaista kuin että "Koskaan aikaisemmin ei ihmisillä olisi mahdollisuuttaa tulla niin onnelliseksi kuin nyt, koska koskaan aikaisemmin ei maailma ole tarvinnut yhtä suurta muutosta".
Siis ihminen lienee onnellisimmillaan silloin kun hän kokee olevansa jotenkin ajan virrassa. Jonkinlainen vaikuttaja tai luova tekijä jollain alalla.

Alberoni (1989) kirjassaan "Rakastuminen" kirjoittaa, että rakkaus on kahden ihmisen muodostama radikaali joukkoliike. Lesbot varmaan tuntevat itsensä voi! niin kovin radikaaleiksi ja vapaamielisiksi, kun kuuluvat vähemmistöön, siksi Alberonin käsitysten mukaisesti heidän lienee helppo rakastua toisiinsa.

Meidän heteroiden on vaikeampaa löytää sitä "radikaalia joukkoliikettä", kun heteroiden yleiset opitut pelit tahtovat olla niin tylsän tavanomaisia. Kodin perustaminen, lapset, pelkän elintulon hankinta eli normityö jne...Vaikka meilläkin olisi siihen mahdollisuus: ei perusteta kotia - kumpikin asuu omassa kodissaan, ei tehdä lapsia, tehdään sen verran töitä nuoruudessa, että sekin maailma tulee koetuksi ja nähtyä ja sitten "lähdetään kiitämään", kuten Pelle Miljoona lauloi.
17553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tulikohan miinus keskustelun aloitus yritykseeni esimerkiksi siitä, että kehotin ihmisiä "lähtemään kiitämään"? Se että joku ei tee töitä vapaaehtoisesti tuntuu oleva suurin synti nykymaailmassa. "Tehdä töitä" on vähän outo yleiskäsite. Se on kuin strumffata verbi. Tai siinä mielessä siinä on järkeä, että iso osa töistä on tosiaan sellaista että se teettää töitä muualla, mikä teettää töitä muualla, mikä...Aivan sama tuotetaanko turhia humpuuki tuotteita, joita rahdataan kauppoihin ja mainostoimistot työkseen niitä mainostavat ja ihmiset hankkivat rahaa tuhlatakseen sitä näihin humpuuki tuotteisiin.

Kun ihminen on ehtinyt palkkatyöllään hankkimaan ihan riittämiin tarpeellisia - ei humpuukituotteita - pystyy hän elämään todella pienillä ansioilla - itse asiassa paljon pienemmillä kuin nykyinen perusturva. Säästin 10 000 euroa pienestä eläkkeestäni.

Vai mistä se tuli?

Äänestä

Täähän onkin hyvä syy nostaa tämä tärkeä keskustelun aihe takaisin up, kun joudun taas ihmettelemään, mistä miinus tuli. Samalla joudun kyllä hieman ihmettelemään, että miksi aloitusviestini -1 oli muuttunut takaisin 0:ksi? Siis iiiihaaanaaa!!!! voisin sanoa, jos olisin pikku tyttö. Joku oli painanut mulle plussaa.

Ja muuten, samalla voin kertoa lisää, tuossa edellisessä viestissä mainitsemieni humpuukituotteiden pahin vika lienee se, että niiden valmistaminen saastuttaa ja pilaa luontoa sen lisäksi, että se tylsistyttää tehdastyöläisiä ja tappaa heitä henkisesti.

Äänestä

Loogisin ratkaisu ei ole aina paras ratkaisu.
Asiantuntija, joka perustaa oivalluskykynsä pelkästään loogisen päättelyn varaan, käyttää sisäisiä voimavarojaan rajoittuneesti. Järkeilyllä ja logiikalla päästään pitkälle ongelmien ratkaisemisessa, mutta kun on kysymys uuden luomisesta, voi sitova järkeily muodostua jopa esteeksi oivalluksen synnylle. Intuitiiviset mieli- ja käsitekuvat sekä vapaat sisäiset tunnevirrat ovat avainasemassa uutta luotaessa. Intuitio on rationaalisen ajattelun ja perinteisen yksisuuntaisen ongelmanratkaisun rajat rikkovaa oivalluskykyä, joka perustuu alitajunnan kätköissä oleviin kokemus- ja tietovarastoihin. Ajattelukyvyn hienovireisyys ja rento valppaus auttavat intuitiivisen tajuntatilan synnyssä.



ITSEN OIVALTAMINEN

Itsen oivaltaminen on ihmiselämän suurimpia haasteita ja ihmisyyden korkeimpia tavoitteita. Itsen oivaltaminen on henkilökohtainen syvä kokemus. Se on mielen sidonnaisuudesta vapautuminen ja ihmisen perusolemuksen oivaltaminen. Ihmisen perusolemus on tietoisuus ja henkinen rakkaus.

Oivaltaminen johtaa psykologiseen vapautumiseen ja eheyden kokemukseen. Mieleen samastuminen päättyy ja ihminen oivaltaa olevansa jotain muuta, kun mieli ja keho. Kokemuksen myötä ihmisen ydinminuus paljastuu ja tulee tietoiseksi. Ihminen löytää todellisen itsensä. Tie itsen oivaltamiseen on aina henkilökohtainen, tietoisuuden ja irtipäästämisen tie.

Itsen oivaltaminen ei ole staattinen tapahtuma. Se on dynaaminen uusiutuva kokemus. Se ei ole henkisen kasvun loppu, vaan uuden alku. Oivaltaneen mieli on uusiutunut. Sitä voi kuvata sanoin tietoisuus, ymmärrys, eheys, samastumattomuus ja rakkaus.

Kokemus avaa myös sisäisen tiedon. Sanonta "kaikki tieto on jo minussa" käy toteen. Itsen oivaltanut on itse portti henkisen tiedon lähteelle. Siksi hän harvoin toistaa ja referoi muiden ajatuksia tai kirjoituksia. Oivaltaneen ajatukset ovat tuoreita ja vapaita.

Itsen oivaltaneen ajatukset ovat usein myös hämmennystä herättäviä. Ristiriita on hedelmällinen maaperä oivallukselle. Oivaltaneen ajatuksia voi olla vaikea ymmärtää pelkästää mielen logiikalla, koska ne liikkuvat tasolla, jonne mieli ei yllä.

Itsen oivaltaneen ajatukset ovat usein "lainsuojattomia" vailla perinteistä arvoperustaa ja yleistä hyväksyntään. Oivaltanut on harvoin kiinnostunut yhteiskunnallisesta arvostuksesta ja hyväksynnästä.

Perinteiset filosofiset järjestelmät ovat usein muuttuneet vuosien saatossa ajattelua rajoittaviksi ja sitoviksi. Niistä on kadonnut oivallusvoima ja kyky herättää ihmisessä sisäinen uudistumisen kipinä. Ne saattavat olla hyvinkin johdonmukaisia ja täydellisiä. Itsen oivaltaminen ei kuitenkaan vaadi tuekseen täysin perusteltua ja ristiriidatonta järjestelmää, vaan tilaa ajatella ja oivaltaa.

Vain itsenäisesti ajatteleva ihminen voi oivaltaa itsensä syvästi. Itsen oivaltaminen on elävä kokemus, joka ei ole toisten ajatusten ja oivallusten toistamista.

Äänestä

"Vain itsenäisesti ajatteleva ihminen voi oivaltaa itsensä syvästi."

Halusin vedota pariin asiantuntijaan tuossa aloituksessani, koska oman asiantuntijuuteni arvo tällä areenalla on niin huono. Vetosin siis muihin: Äidinkielen opettajani Matti Peltomäen mainitseman kirjailijan mietteeseen ja Alberoniin. Olen joskus lukenut koko Alberonin kirjan, eli ymmärrykseni häntä kohtaan ei rajoitu pelkästään ulkoa opittuun tokaisuun "rakkaus on kahden ihmisen muodostama radikaali joukkoliike" - en kyllä paljoa muista kirjasta, mutta johonkin sekin on jättänyt minussa vaikutuksensa.

Eilistä oivallusta nykyisestä tilanteestani voi lukea vaikkapa tuosta:
http://personal.inet.fi/koti/keckman/doctor.jpg

Äänestä

Tsemppiä.

Suosittelen että muistat nukkua ja syödä ja rytmität elämää ettei mania pääse iskemään, lisäksi kannattaa varmaan pyytää tarvittavat lääkkeet jos et näytä pääsevän nukkumaan ja pakkoajattelet asioita, ihan vaan varalle.

Äänestä

"Suosittelen että muistat nukkua ja syödä"

Ai kiitti vaan. Olipas omaperäinen ja uusi vinkki. Olenkohan kuinka monta kertaa aikaisemminkin saanut kuulla tuota samaa informaatiota? En pysy laskuissa perässä. Luulisin, että yli toista sataa.

En pidä päiväkirjaa nukkumisajoistani - se on tyttöjen puuhaa. Syön silloin kun on nälkä ja nukun silloin kun nukuttaa. Harvemmin sitä unohtaa paskallakaan käydä jos paskahätä yllättää.

Äänestä

Ei varmasti uutta tietoa mutta...

Univaje ja mania nyt sattuvat ruokkimaan toisiaan, kun ei nukuta mania iskee ja jos on maniassa ei nukuta.. ja hetken päästä sitä voi mennä psykoottiseksi.

Äänestä
  • Kiitos huolehtuneisuudestasi, täti hyvä, mutta ei syytä huoleen. Nukun ihan riittävästi. Monta tuntia vuorokaudessa yhteensä. Ja välillä vain lepäilen ja rentoudun, mikä joskus virkistää kehoa ja mieltä paremminkin kuin nukkuminen. Esim. tänään Auringossa olellessani taisin kävästä jonkinlaisessa syvässä mietiskelytilassa, jossa ajantaju katosi ja olo oli sen jälkeen kaikin puoli virkeä, sirkeä "All those introductions, I never miss my cue.."

    Äänestä

  • old_profile_65377 kirjoitti:

    Kiitos huolehtuneisuudestasi, täti hyvä, mutta ei syytä huoleen. Nukun ihan riittävästi. Monta tuntia vuorokaudessa yhteensä. Ja välillä vain lepäilen ja rentoudun, mikä joskus virkistää kehoa ja mieltä paremminkin kuin nukkuminen. Esim. tänään Auringossa olellessani taisin kävästä jonkinlaisessa syvässä mietiskelytilassa, jossa ajantaju katosi ja olo oli sen jälkeen kaikin puoli virkeä, sirkeä "All those introductions, I never miss my cue.."

    Hienoa että osaat kuunnella omaa kroppaa ja olet sinut itsesi kanssa, joku päivä ehkä opit kuuntelemaan muita ihmisiä.

    Äänestä

  • 14+14 kirjoitti:

    Hienoa että osaat kuunnella omaa kroppaa ja olet sinut itsesi kanssa, joku päivä ehkä opit kuuntelemaan muita ihmisiä.

    Olen valinnut hyvin tarkkaan ne ihmiset joita olen kuunnellut ja ymmärtänyt ja hyvin hyvin tarkkaan.

    Äänestä

  • old_profile_65377 kirjoitti:

    Olen valinnut hyvin tarkkaan ne ihmiset joita olen kuunnellut ja ymmärtänyt ja hyvin hyvin tarkkaan.

    Se on siunauksesi ja kirouksesi.

    Antaa kaikkien kukkien kukkia.

    Äänestä

Totta, mutta maailmassa riittäisi rikkaruohoja kytkettäväksi.

Äänestä
  • Valitettavasti valtaväestö päättää kuka on rikkaruoho, ja häiriintyneet maan tavan mukaan lääkitään hiljaiseksi, jotta yhteiskunta rauha säilyy tässä progressiivisen verotuksen lintukodossa.

    Itse olen kovasti lääkevastainen, ja toivon että sopeudut yhteiskuntaan ilman niitä. Lääkkeet kun tuppaa viimeistään sekoittamaan terveemmänkin ihmisen.

    Ja lesbotkin on sun laumajutut ja haastamisen älykkäseen dialogiin kuullu niin miljoona kertaa että niitä kiinnostaa ne yhtä paljon kun sua se että ihmiset puhuu sulle nukkumisesta ja syömisestä.

    Äänestä

  • 18+10 kirjoitti:

    Valitettavasti valtaväestö päättää kuka on rikkaruoho, ja häiriintyneet maan tavan mukaan lääkitään hiljaiseksi, jotta yhteiskunta rauha säilyy tässä progressiivisen verotuksen lintukodossa.

    Itse olen kovasti lääkevastainen, ja toivon että sopeudut yhteiskuntaan ilman niitä. Lääkkeet kun tuppaa viimeistään sekoittamaan terveemmänkin ihmisen.

    Ja lesbotkin on sun laumajutut ja haastamisen älykkäseen dialogiin kuullu niin miljoona kertaa että niitä kiinnostaa ne yhtä paljon kun sua se että ihmiset puhuu sulle nukkumisesta ja syömisestä.

    "Valitettavasti valtaväestö päättää kuka on rikkaruoho"

    Valitettavasti, mutta onneksi joskus kauneimmat kukat se löytää vasta jälkiäpäin, niiden joukoista, jotka olivat oman aikansa rikkaruohoja.

    You see:
    http://www.amfion.fi/wp-content/uploads/2009/10/van_gogh__4_.jpg

    "Ja lesbotkin on sun laumajutut ja haastamisen älykkäseen dialogiin kuullu niin miljoona kertaa"

    Monet eivät omien sanojensa mukaan edes lue juttujani, joten kaikki eivät ole kuulleet kertaakaan. Ja kyllä täällä on muitakin juttuja ollut, joita en ole kertonut kuin kerran. Yksi pieni mielestäni oleellinen viesti jätettiin kokonaan vastaamatta. Miinuksia se toki sai.

    Äänestä

  • old_profile_65377 kirjoitti:

    "Valitettavasti valtaväestö päättää kuka on rikkaruoho"

    Valitettavasti, mutta onneksi joskus kauneimmat kukat se löytää vasta jälkiäpäin, niiden joukoista, jotka olivat oman aikansa rikkaruohoja.

    You see:
    http://www.amfion.fi/wp-content/uploads/2009/10/van_gogh__4_.jpg

    "Ja lesbotkin on sun laumajutut ja haastamisen älykkäseen dialogiin kuullu niin miljoona kertaa"

    Monet eivät omien sanojensa mukaan edes lue juttujani, joten kaikki eivät ole kuulleet kertaakaan. Ja kyllä täällä on muitakin juttuja ollut, joita en ole kertonut kuin kerran. Yksi pieni mielestäni oleellinen viesti jätettiin kokonaan vastaamatta. Miinuksia se toki sai.

    Muista syödä ja nukkua.

    Äänestä

  • 18+10 kirjoitti:

    Valitettavasti valtaväestö päättää kuka on rikkaruoho, ja häiriintyneet maan tavan mukaan lääkitään hiljaiseksi, jotta yhteiskunta rauha säilyy tässä progressiivisen verotuksen lintukodossa.

    Itse olen kovasti lääkevastainen, ja toivon että sopeudut yhteiskuntaan ilman niitä. Lääkkeet kun tuppaa viimeistään sekoittamaan terveemmänkin ihmisen.

    Ja lesbotkin on sun laumajutut ja haastamisen älykkäseen dialogiin kuullu niin miljoona kertaa että niitä kiinnostaa ne yhtä paljon kun sua se että ihmiset puhuu sulle nukkumisesta ja syömisestä.

    " toivon että sopeudut yhteiskuntaan "

    Olen jo sopeutunut. Ja vielä paremmin tulen sopeutumaan kunhan yhteiskunta alkaa hieman paremmin sopeutumaan minuun. No, leikki leikkinä.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


pkeckman kirjoitti:

Kaksi parisuhteessa elävää eivät oikein voi käpertyä viettämään keskenään omaa elämäänsä omaan kotiinsa. Muistan äidinkielen opettajan lukiossa sanoneen, että joku kirjailija oli kirjoittanut jotain sellaista kuin että "Koskaan aikaisemmin ei ihmisillä olisi mahdollisuuttaa tulla niin onnelliseksi kuin nyt, koska koskaan aikaisemmin ei maailma ole tarvinnut yhtä suurta muutosta".
Siis ihminen lienee onnellisimmillaan silloin kun hän kokee olevansa jotenkin ajan virrassa. Jonkinlainen vaikuttaja tai luova tekijä jollain alalla.

Alberoni (1989) kirjassaan "Rakastuminen" kirjoittaa, että rakkaus on kahden ihmisen muodostama radikaali joukkoliike. Lesbot varmaan tuntevat itsensä voi! niin kovin radikaaleiksi ja vapaamielisiksi, kun kuuluvat vähemmistöön, siksi Alberonin käsitysten mukaisesti heidän lienee helppo rakastua toisiinsa.

Meidän heteroiden on vaikeampaa löytää sitä "radikaalia joukkoliikettä", kun heteroiden yleiset opitut pelit tahtovat olla niin tylsän tavanomaisia. Kodin perustaminen, lapset, pelkän elintulon hankinta eli normityö jne...Vaikka meilläkin olisi siihen mahdollisuus: ei perusteta kotia - kumpikin asuu omassa kodissaan, ei tehdä lapsia, tehdään sen verran töitä nuoruudessa, että sekin maailma tulee koetuksi ja nähtyä ja sitten "lähdetään kiitämään", kuten Pelle Miljoona lauloi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu