Mitä tahansa tekstiä selaankaan netissä, huomaan jokaisessa parin kappaleen välein ilmestyvän linkin. Yleensä linkki on lyhyissä sanoissa. Kun vie hiiren linkin päälle, tulee esiin pikkuikkuna, jossa lukee "Powered by text-exchange", ja lisäksi perusponnasikkunamainos jossa voi voittaa iPadeja tai muute sellaista vastaamalla kyselyihin... Miten saan sen ärsyttävät mainoslinkit pois? Selain on Google Chrome.
Tekstiin ilmestyneet linkit jotka johtavat mainossivuille?
18
2050
Vastaukset
- dasdasdsasdas
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10712406 tuossa samaa asiaa...
Liekö vielä sama kysyjä....
Älä vaan missään nimessä kerro windowsisi versiota...- kimir
"Älä vaan missään nimessä kerro windowsisi versiota...".
Ja mitähän olisi vastaus vaihtoehdot jos olisi windows versio tiedossa.
"Selain on Google Chrome.".
- toimi oikein
Ei sillä wintoosaversiolla mitään tee. Poista text-exchange virus koneeltasi.
Taitaa olla mielikuvitus virus. Google ei ole kuullutkaan mistään text-exchange viruksesta.
- pika-apu...
Chromessa oikeasta yläkulmasta avain, työkalut ja siitä alavalikko laajennukset, ota täppä pois mikä siellä nyt sitten onkaan.
Se millä se text-exchange lopulliseti lähtee niin on ainakin mulle arvoitus, mitkään malwarebytekset ei sitä löytä, kaverillani oli joku aika sitten sama vaiva muuta varmaa en keksinyt kuin käyttiksen uusiasennus mutta tolla laajennuksen poistolla ongelma ainakin tokeni.- käsi.
Tuollahan se toimi.. :) Kiitos. Ja aiemmin puhuneille: en ole kirjoittanut ennen tietotekniikka-palstalle täällä, joten ei voi olla sama henkilö!
- mielikuvitusvitus
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Malwarebytes ei osaa poistaa mielikuvitusviruksia.
Jaa, ei vai? Eikö heuristiikka toimi siinä? No, eipä sillä sitten mitään tee.
- Mirrikata
Firefoxiin oli ilmestynty joku SAVE BY CLIC. Lähti ja lujaa kun huomasin.
- niin mutta
yleensä ne ei tule itsestään eli ilmesty vaan ne asennetaan itse tavalla tai toisella
- Ei jaksa näitä..
Kysyjälle v*ttuileminen auttaakin aika paljon..
Käyttöjärjestelmä pitää taasen mainita siksi että nenäkkäät urpot voivat vastata haukkumalla kyseistä käyttöjärjestelmää. Sama pätee selaimeen.
Valtavasti on voimavaroja työntää kysyjää kuraan, mutta yhtään järkevää sanaa ei irtoa.
Kannattaa vastata kysymykseen ja ellei ymmärrä kysymystä eikä haluakaan ymmärtää, niin miks kannattaa vaivautua mihinkään? Muuten on lopputuloksena tällainen tyhjänpäiväinen v*ttuiluketju jossa kaltaiseni urpot kirjoittavat ohi asian. - 6262626
Usein pelkkää paskanjauhamista. Jos joku edes yrittää vastata asiaan,niin viisaammaksi tekeytyvä arvostelee vastausta, perustelematta, vastaamatta. Voisi varmaan yrittää päteä viisaamminkin.
- Probleemainen
Hei! Mulla on tullut sama ja Firefoxilla. Miten sen saa pois? On tosi rasittava. Samalla voisin myös kysyä, että tietääkö ketään miten saisi myös mainostamisen loppumaan Facebookissa. Siis vaikuttaa ehkä jopa virusmaiselta ja voihan olla hyvin myös yhteydessä tähän tekstiosioissa näkyvään mainosvirukseen.
- Probleemainen
...ja vielä jatkokertomukseksi. Eli tosiaan kuin linkkejä ilmestyisi välilehdillä oleviin tekstipätkiin ja mainostavat hiiren linkin päälle viedessä jotain pelejä tms. Eli vaikuttaa samalta ongelmalta kuin keskustelun aloittaneella. Mutta Forefoxilta en löydä asetuksia mitään laajennus-kohtaa!! Joten jonkun apu olisi oikein tarpeen.
Yst. Terv. Probleemainen - proplem1
Probleemainen kirjoitti:
...ja vielä jatkokertomukseksi. Eli tosiaan kuin linkkejä ilmestyisi välilehdillä oleviin tekstipätkiin ja mainostavat hiiren linkin päälle viedessä jotain pelejä tms. Eli vaikuttaa samalta ongelmalta kuin keskustelun aloittaneella. Mutta Forefoxilta en löydä asetuksia mitään laajennus-kohtaa!! Joten jonkun apu olisi oikein tarpeen.
Yst. Terv. ProbleemainenFirefoxsissa Työkalut--Lisäosat löytyy laajennukset ja liitännäiset.
Joku näistä voi olla kyseisten mainoslinkkien aiheuttaja.
Poistamalla käytöstä yksitellen jokin niistä ongelma saattaa korjaantua.
Kannattaa kokeilla Firefoxsin uudelleen asennusta.
Nuo mainokset saa luultavasti pois tällä lisäosalla: https://addons.mozilla.org/fi/firefox/addon/adblock-plus/- 0-0
Itse kokeilin kaikenlaista ongelman poistamiseksi - lähti, kun latasin AdwCleanerin. Muuta en osaa sanoa
- kekkulaattrori
Kuka väitti että kuukle ei tiedä tästä mitään ?
http://botcrawl.com/how-to-remove-text-enhance/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1484714SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763915Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712589SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2262022Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1201868Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461187Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49825- 62766
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall21757Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725