Tapaatteko antaa valevälikaasuja ruotsalaiseen tapaan. Pidetään kytkin pohjassa koko vaihrtamisen ajan, mutta kaasua annetaan. Ruotsalaisrahtareilla on tällainentapa Scaniat ja Volvot saavatkin heitä valevälikaasuja.
Tuu sieltä Sisun kopista välillä pois, kattele ympärilles ja ihmettele.
Kaikissa autoissa ei nykyään ole sitä kytkinpoljinta.
Mutta antaa se vaan ihmeellisesti valevälikaasuja.
Ruotsiin myytiin 80-luvulla pari SM-Sisua puutavara-autoiksi. Fulleri ei kelvannut, vaan tehtiin erikoismalli ruotsalaisille, jossa oli ZF-sykrolaatikko. Tiedän myös, että Ruotsiin näyttelykaluksi ostetuille jenkkinupeille olisi vaihdettu fullerin tilalle Scanian loota, kun svenskit eivät päässeet fullerilla liikkeelle. Olen myös kuullut, kun ruotsalainen yritti koeajaa Sisua, niin valtava hekotus ja hihitys oli häneltäseurauksena vaihtamisyrityksistä. Fyj sjutton, vilken växellåda!
"Ilman kytkin poljinta olevat laatikot rakenettu ilman synkroja. Tietokone ohjelma antaa automaattisesti ne välikaasut."
Sama juttu Scaniassa, vaikka sen opticruise perustuu synkronoidun laatikon käyttöön.
Kaikissa autoissa ei nykyään ole sitä kytkinpoljinta.
Mutta antaa se vaan ihmeellisesti valevälikaasuja.
Sama juttu Scaniassa, vaikka sen opticruise perustuu synkronoidun laatikon käyttöön.