Täällä yksi raskausdiabeetikko( la.syyskuussa,) pohtii omia raskauskiloja....Elikkäs mulla ONNEKSI ei VIELÄ ole kertynyt yhtään kiloa raskauden aikana. VIelä ollaan parikiloa lähtöpainosta ja sitä oli kuitenkin yli 80kg..
-Elikkäs mitä teillä muilla on jäänyt sairaalaan?
Olishan se kiva jos sais uuden spurtin laihtumiselle jos ois vaiks vähän enemmän kun vauvelin paino lähtenyt :)
Vielä tässä kerkee painoo tulemaan,mutta toivottavasti ei enään mitään suuria.
- Paljonko teillä on tullut viimisen kuukauden aikana painoa?
...Tällassii mä täällä mietiskelen...




Itselläni on tarkoitus pitää painon nousu maltillisena. Tavoitteena olis max 5 kg lähtöpainosta lisää (eli max. 9 kg 20 viikossa. Se ois sen neuvolan 500g viikossa tahti). Eipä tuolle mitään mahda, jos tulee enemmän, mutta juuri noilla herkkujen poisjättämisillä ja oikeasti terveellisellä ruokavaliolla olisi tarkoitus pitää kilot aisoissa. Tarkoituksena ois synnärille jättää muutama ylimääräinenkin kilo ja loput pudottaa imetyksen ja vaunulenkkeilyn avulla ;)
Salikortin hankin tällä viikolla ja tänään kävin ostamassa vähän sisäliikuntaan paremmin sopivat vermeet. Kevyillä painoilla mennään ja suht pienellä sykkeellä. Ryhmäliikuntaankin on tarkoitus omalla tahdilla osallistua. Osasyynä salikortin hankkimiselle oli reistaileva selkä. Kunnon lämmittelyllä ja venyttelyllä oon huomannu saavani selänkin kestämään paremmin raskautta :) Kerta elämä tässä muuttuu, niin miksei muuttais sitten elintavatkin samalla, varsinkin kun nyt treenauksenkin -joutuu- oikeasti aloittamaan maltilla. Ei tule parin kerran jälkeen loppuun palamista :)
Kyllä tää toisaalta vaatii aika kovaa itsekuria,kun nyt varsinkin loppumetreillä on ruvennut tekemään mieli ihan kaikkea, maan ja taivaan väliltä. Monesti huomaankin että ne ovat vain ohimeneviä "ilmiöitä" ja kun niistä pääsee ohi, onkin taas loistava fiilis.
En tietenkään täysin minäkään ilman herkkuja ole elellyt, mutta jos jotain olen syönyt, en sitten enää loppupäivän aikana ole ahdannut muuta epäterveellistä.
Mulla on auttanut painonhallintaan 2-3tunnin välein syöminen ja vähän kerrallaan.
Mä olen sit herkutellut pepsi maxilla ja olen mä muutamat sipsitkin suuhuni laittanut. Suklaa on tummaa ja jogurtit makeutettuja.
Toivottavasti olis sitten vauvelin synnyttyäkin voimia jatkaa samalla linjalla. Lisäten tosiaankin vaunulenkkejä jne.
Väsyneenä voi taas valitettavasti tehdä huonoja valintoja.
-Kaikkea hyvää teille ja odotuksen iloa <3
Minulla tuli raskaudenaikana 24 kg painoa, josta 18 jäi synnärille. 16 kg jäi siis roikkumaan ja ai helvetti, kun oli paha mieli.
En kuitenkaan lähtenyt laihduttamaan vaan pidin pääni kylmänä. Jokainen gramma on ollut tarpeen. Imetys on sujunut loistavasti. Täysimetyksellä mentiin 5 ja puoli kuukautta jonka jälkeen alettiin maistelemaan kiinteitä. N. 12 kg meni täysimetykseen. Pari ekaa kuukautta painonpudotus oli suht vähäistä ja alkoi paniikki iskemään. Mutta sitten alko tapahtumaan. Nyt osittainimetykseen on vain rippeet jäljellä, kun vauva on 8 kk ja pitäisin kyllä mielelläni itsekin ne kilot, ettei mene multa posket lommolle :D Katsotaan, miten käy.
Oli siis tarkoituksensa lihomisella. Etenkin kun olin tosi hoikka ennen raskautta. Luonto varaa vaikka väkisin ne rasvavarastot mitä tarttee.
Näytti siltä että olin topattu möykkysellä selluliitilla päästä varpaisiin. Nyt ei ole sitäkään sen enempää kuin ennen raskautta. Mahanahka se vaan roikkuu, mut mulla olikin tosi valtava maha ja tosi edessä. Kokoajan se mahakin vetäytyy.
Kyl sitä kerkee sit imetyksen jälkeenkin laihduttaan jos ei ole tyytyväinen. Kannattaa katsoa ensin, kuin paljon imetyksellä tippuu kiloja.