Markka-hintoja, palkkoja, yms. markkoihin liittyvää

Mitä maksaa?

Tässä tuli mietittyä mitä kaikki maksoi markka-aikana. Tongin varaston kätköistä vanhoja ruokakauppojen mainoksia, ja nehän olikin jopa ihan hinnastoja eli niissä on monta sataa hintaa. Jäi vielä kiinnostamaan mitä esim. bussilippu (Lähiliikenne, vai mikä lie onkaan) maksoi? Entä junalippu tai Ruotsinristeily (Helsinki - Tukholma - Helsinki)?

Ja niille joita markkahinnat kiinnostaa (Vaikka hintavertailuun):
Rabatti Joulukuu 1992 Joulu-Etuhinnasto:

Lataa tästä .pdf: http://sitasuntatajatota.webs.com/RABATTI.pdf (2.00 Mb)

9

1808

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkiainaässästä

      hyvin maltillista on hintojen nousu ollut

      esim: (vertailuna prisman hinta tänään)

      rasvaton maito 0,53 >> nyt 0,69
      valio jugurtti 0,37 >> nyt 0,29
      maggi spagettikastike 1,32 >> 1,49
      taffel sips 2,33 >> 2,59 (100g isompi pussi)
      reissumies 1,04 >> 0,69

      • kaikkiainaässästä

        ...ai niin, palkoista: menin työelämään 1995 ja palkka oli 992€/kk >> nyt saman työnantajan palveluksessa (tietysti paremmassa tehtävässä) 4700€/kk


      • kaikkiainaässästä

        lisää vertailua 1992 (Rabatti) >> 2012 (Prisma)

        saarioisten pizza 1,49 >> 0,99
        saarioisten makaronilaatikko 1,83 >> 1,59
        appelsiinimehu 1l 1,67 >> 0,75
        camping 2,34 >> 2,25
        taloussokeri 1,32 >> 0,89


    • kaikkiainaässästä

      Vielä yksi vertailu

      Mercedes Benz 190 Diesel (1992) 37842€
      Mercedes Benz C180 CDI (2012) 39285€

    • Mitä maksaa?

      Ässä-arpa maksoi 15 mk (3,16 €) ja sen päävoitto oli 100.000 mk (2109,38 €) ja pienin voitto 20 mk (4,21 €)
      Nykyään Ässä-arpa maksaa 4€ ja sen päävoitto on 100.000€ ja pienin voitto on 4€
      Hinta on pysynyt kutakuinkin samana mutta voitot on kasvaneet.

      Suomen pankin rahamuseon sivuilla on kätevä muunnin joka ottaa huomioon inflaatioprosentin, jonka vuoksi muunnos on tarkempi:
      http://www.rahamuseo.fi/multimediat_ja_oppimateriaalit_rahanarvolaskuri.html

      Ässä arpa 90 luvulta: http://sitasuntatajatota.webs.com/assa_arpa.jpg

    • anssi4234123234

      euron tulon jälkeen päivittäistavarakauppa on kallistunut 70%

      • inyear2000

        tuohan nyt on ihan **skapuhetta.

        Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON.


      • Näin on
        inyear2000 kirjoitti:

        tuohan nyt on ihan **skapuhetta.

        Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON.

        Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
        OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta.


      • ac^dc
        Näin on kirjoitti:

        Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
        OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta.

        taloissa osa selittyy huomattavasti korkeammalla varustetasolla, asuntojen koolla, tonttien hinnoilla ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2323
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1402
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1320
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      271
      1304
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe