Markka-hintoja, palkkoja, yms. markkoihin liittyvää

Mitä maksaa?

Tässä tuli mietittyä mitä kaikki maksoi markka-aikana. Tongin varaston kätköistä vanhoja ruokakauppojen mainoksia, ja nehän olikin jopa ihan hinnastoja eli niissä on monta sataa hintaa. Jäi vielä kiinnostamaan mitä esim. bussilippu (Lähiliikenne, vai mikä lie onkaan) maksoi? Entä junalippu tai Ruotsinristeily (Helsinki - Tukholma - Helsinki)?

Ja niille joita markkahinnat kiinnostaa (Vaikka hintavertailuun):
Rabatti Joulukuu 1992 Joulu-Etuhinnasto:

Lataa tästä .pdf: http://sitasuntatajatota.webs.com/RABATTI.pdf (2.00 Mb)

9

2168

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkiainaässästä

      hyvin maltillista on hintojen nousu ollut

      esim: (vertailuna prisman hinta tänään)

      rasvaton maito 0,53 >> nyt 0,69
      valio jugurtti 0,37 >> nyt 0,29
      maggi spagettikastike 1,32 >> 1,49
      taffel sips 2,33 >> 2,59 (100g isompi pussi)
      reissumies 1,04 >> 0,69

      • kaikkiainaässästä

        ...ai niin, palkoista: menin työelämään 1995 ja palkka oli 992€/kk >> nyt saman työnantajan palveluksessa (tietysti paremmassa tehtävässä) 4700€/kk


      • kaikkiainaässästä

        lisää vertailua 1992 (Rabatti) >> 2012 (Prisma)

        saarioisten pizza 1,49 >> 0,99
        saarioisten makaronilaatikko 1,83 >> 1,59
        appelsiinimehu 1l 1,67 >> 0,75
        camping 2,34 >> 2,25
        taloussokeri 1,32 >> 0,89


    • kaikkiainaässästä

      Vielä yksi vertailu

      Mercedes Benz 190 Diesel (1992) 37842€
      Mercedes Benz C180 CDI (2012) 39285€

    • Mitä maksaa?

      Ässä-arpa maksoi 15 mk (3,16 €) ja sen päävoitto oli 100.000 mk (2109,38 €) ja pienin voitto 20 mk (4,21 €)
      Nykyään Ässä-arpa maksaa 4€ ja sen päävoitto on 100.000€ ja pienin voitto on 4€
      Hinta on pysynyt kutakuinkin samana mutta voitot on kasvaneet.

      Suomen pankin rahamuseon sivuilla on kätevä muunnin joka ottaa huomioon inflaatioprosentin, jonka vuoksi muunnos on tarkempi:
      http://www.rahamuseo.fi/multimediat_ja_oppimateriaalit_rahanarvolaskuri.html

      Ässä arpa 90 luvulta: http://sitasuntatajatota.webs.com/assa_arpa.jpg

    • anssi4234123234

      euron tulon jälkeen päivittäistavarakauppa on kallistunut 70%

      • inyear2000

        tuohan nyt on ihan **skapuhetta.

        Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON.


      • Näin on
        inyear2000 kirjoitti:

        tuohan nyt on ihan **skapuhetta.

        Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON.

        Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
        OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta.


      • ac^dc
        Näin on kirjoitti:

        Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
        OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta.

        taloissa osa selittyy huomattavasti korkeammalla varustetasolla, asuntojen koolla, tonttien hinnoilla ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      597
      1273
    2. 81
      957
    3. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      294
      731
    4. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      159
      716
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      206
      684
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      673
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      651
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      600
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      203
      559
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      521
    Aihe