Tässä tuli mietittyä mitä kaikki maksoi markka-aikana. Tongin varaston kätköistä vanhoja ruokakauppojen mainoksia, ja nehän olikin jopa ihan hinnastoja eli niissä on monta sataa hintaa. Jäi vielä kiinnostamaan mitä esim. bussilippu (Lähiliikenne, vai mikä lie onkaan) maksoi? Entä junalippu tai Ruotsinristeily (Helsinki - Tukholma - Helsinki)?
Ja niille joita markkahinnat kiinnostaa (Vaikka hintavertailuun):
Rabatti Joulukuu 1992 Joulu-Etuhinnasto:
Lataa tästä .pdf: http://sitasuntatajatota.webs.com/RABATTI.pdf (2.00 Mb)
Markka-hintoja, palkkoja, yms. markkoihin liittyvää
9
2160
Vastaukset
- kaikkiainaässästä
hyvin maltillista on hintojen nousu ollut
esim: (vertailuna prisman hinta tänään)
rasvaton maito 0,53 >> nyt 0,69
valio jugurtti 0,37 >> nyt 0,29
maggi spagettikastike 1,32 >> 1,49
taffel sips 2,33 >> 2,59 (100g isompi pussi)
reissumies 1,04 >> 0,69- kaikkiainaässästä
...ai niin, palkoista: menin työelämään 1995 ja palkka oli 992€/kk >> nyt saman työnantajan palveluksessa (tietysti paremmassa tehtävässä) 4700€/kk
- kaikkiainaässästä
lisää vertailua 1992 (Rabatti) >> 2012 (Prisma)
saarioisten pizza 1,49 >> 0,99
saarioisten makaronilaatikko 1,83 >> 1,59
appelsiinimehu 1l 1,67 >> 0,75
camping 2,34 >> 2,25
taloussokeri 1,32 >> 0,89
- kaikkiainaässästä
Vielä yksi vertailu
Mercedes Benz 190 Diesel (1992) 37842€
Mercedes Benz C180 CDI (2012) 39285€ - Mitä maksaa?
Ässä-arpa maksoi 15 mk (3,16 €) ja sen päävoitto oli 100.000 mk (2109,38 €) ja pienin voitto 20 mk (4,21 €)
Nykyään Ässä-arpa maksaa 4€ ja sen päävoitto on 100.000€ ja pienin voitto on 4€
Hinta on pysynyt kutakuinkin samana mutta voitot on kasvaneet.
Suomen pankin rahamuseon sivuilla on kätevä muunnin joka ottaa huomioon inflaatioprosentin, jonka vuoksi muunnos on tarkempi:
http://www.rahamuseo.fi/multimediat_ja_oppimateriaalit_rahanarvolaskuri.html
Ässä arpa 90 luvulta: http://sitasuntatajatota.webs.com/assa_arpa.jpg - anssi4234123234
euron tulon jälkeen päivittäistavarakauppa on kallistunut 70%
- inyear2000
tuohan nyt on ihan **skapuhetta.
Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON. - Näin on
inyear2000 kirjoitti:
tuohan nyt on ihan **skapuhetta.
Jotkut tavarat ovat kallistuneet - monet ovat halventuneet. Suhteessa ostovoimaan hinnat ovat laskeneet PALJON.Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta. - ac^dc
Näin on kirjoitti:
Joo ja osa elintarvikkeista mitkä nyt on noussut, niin maksoi jo 20 v saman verran (suoraan laskettuna, eikä edes huomoitu indeksejä), mutta on ollut pitkään välillä halvempaa.
OK-talojen ja gryndereiden pykäämät torpat on sen sijaan euron aikana pompsahtanut, eikä inflaatio helpota tilannetta.taloissa osa selittyy huomattavasti korkeammalla varustetasolla, asuntojen koolla, tonttien hinnoilla ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437