Perustelu oikein, päätös väärin?

SossuLeaks

Sain lopputilin huhtikuun lopussa. Palkka huomioitiin sekä touko- että kesäkuun tuloksi yhdellä päätöksellä joka oli ajalle touko- kesäkuu. Ansiotulovähennys (TTL 11§ 3 mom) huomioitiin menoksi vain toiukokuussa, mutta ei kesäkuussa.

"Perslautakunnan" päätöksessä lukee: "Ansiotulovähennys huomioidaan menona sinä kuukautena kun maksettava palkka huomoidaan tuloksi." Perustelu on siis oikea mutta päätös väärä. Päätöksessä ei kerrota sitä miksi ansiotuloväennystä ei ole humoitu menoksi kesäkuussa vaikka palkka on huomioitu kesäkuun tuloksi.

Monimutkaista "korkeampaa" matematiikkaa?

5

455

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossupummi

      Päätös on väärä mielestäni. Oikaisupyyntöä vaan menemään.

    • SossuLeaks

      Oikaisupyyntö on tehty, "perslautakunta" ei päätöstä muuttanut, millonkahan tuokin ihme olis tapahtunut? HaO käsitellee asian seuraavaksi.

      • Sossupummi

        Joo no lautakunta nyt ei varmasti sitä muutakkaan. Tuo on kyllä sinänsä hieman kaksipiippuinen juttu muutenkin. Toivottavasti voitat.


    • SossuLeaks

      Asia etenee.
      Vuorossa oli "perslautakunnan" lausunto. Karmaisevaa luettavaa. Lausunto on suora tunnustus laittomasta toiminnasta. Lausunnossa kerrotaan rehellisesti miten on toimittu, lain tai minkään ohjeen mukaan ei edes väitetä toimitun.

      Tännään vien vastineen HaO:een henkilökohtaisesti, kun sattuu olemaan tuo HaO tuossa kauppareissun varrella.

      Tuossa vastineeseen kirjoittamani loppupäätelmä asiasta:
      "Suomen perustuslain 2§:n mukaan julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin ja kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
      Tuo ei ole toteutunut oikein huonostikkaan ******* sosiaalitoimistossa ainakaan valituksen alaisen päätöksen osalta, myös muita ongelmia lain noudattamisessa on ollut. Hyvästä hallinnosta ei voitane myöskään ******* sosiaalitoimistoa kiitellä.
      ******* kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunta kertoo rehellisesti lausunnossaan miten asiassa on toimittu, lain mukaan ei edes väitetä toimitun. Valituksen kohteena olevan päätöksen, ja muiden sosiaalitoimiston käytäntöjen perusteella en voi millään välttyä sellaiselta ajatukselta että laiton toiminta on tahallista. Toinen vaihtoehto on täydellinen lakilukihäiriö, eli tässä tapauksessa vakava ammattitaidon puute. "

      Taitaa ollaa tuttua sossun toimintaa aika monessa sossussa.

    • aktiv kapitaal

      Se menee juuri näin.
      Perustelut ovat aina joltain tuuliviiriltä temmattu.

      He valehtelevat surutta sinulle, mutta myös Hallinto-oikeudelle.
      Niitä saat sitten itse kirjallisesti todistella Hallinto-oikeudelle omilla kustannuksilla.

      Valaehtoista pitäisi tehdä tuosta perslautakunnan touhusta!
      Ho ei edes puutu ja halua puuttua, eikä edes ottaa kantaa virkarikoksiin
      ja lain vastaisuuksiin päätöksissä.

      Ei korppi korpin silmää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      108
      1362
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      814
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      198
      742
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      707
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      32
      695
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      692
    7. 47
      630
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      555
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe