Sain lopputilin huhtikuun lopussa. Palkka huomioitiin sekä touko- että kesäkuun tuloksi yhdellä päätöksellä joka oli ajalle touko- kesäkuu. Ansiotulovähennys (TTL 11§ 3 mom) huomioitiin menoksi vain toiukokuussa, mutta ei kesäkuussa.
"Perslautakunnan" päätöksessä lukee: "Ansiotulovähennys huomioidaan menona sinä kuukautena kun maksettava palkka huomoidaan tuloksi." Perustelu on siis oikea mutta päätös väärä. Päätöksessä ei kerrota sitä miksi ansiotuloväennystä ei ole humoitu menoksi kesäkuussa vaikka palkka on huomioitu kesäkuun tuloksi.
Monimutkaista "korkeampaa" matematiikkaa?
Perustelu oikein, päätös väärin?
5
387
Vastaukset
- Sossupummi
Päätös on väärä mielestäni. Oikaisupyyntöä vaan menemään.
- SossuLeaks
Oikaisupyyntö on tehty, "perslautakunta" ei päätöstä muuttanut, millonkahan tuokin ihme olis tapahtunut? HaO käsitellee asian seuraavaksi.
- Sossupummi
Joo no lautakunta nyt ei varmasti sitä muutakkaan. Tuo on kyllä sinänsä hieman kaksipiippuinen juttu muutenkin. Toivottavasti voitat.
- SossuLeaks
Asia etenee.
Vuorossa oli "perslautakunnan" lausunto. Karmaisevaa luettavaa. Lausunto on suora tunnustus laittomasta toiminnasta. Lausunnossa kerrotaan rehellisesti miten on toimittu, lain tai minkään ohjeen mukaan ei edes väitetä toimitun.
Tännään vien vastineen HaO:een henkilökohtaisesti, kun sattuu olemaan tuo HaO tuossa kauppareissun varrella.
Tuossa vastineeseen kirjoittamani loppupäätelmä asiasta:
"Suomen perustuslain 2§:n mukaan julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin ja kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia.
Tuo ei ole toteutunut oikein huonostikkaan ******* sosiaalitoimistossa ainakaan valituksen alaisen päätöksen osalta, myös muita ongelmia lain noudattamisessa on ollut. Hyvästä hallinnosta ei voitane myöskään ******* sosiaalitoimistoa kiitellä.
******* kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunta kertoo rehellisesti lausunnossaan miten asiassa on toimittu, lain mukaan ei edes väitetä toimitun. Valituksen kohteena olevan päätöksen, ja muiden sosiaalitoimiston käytäntöjen perusteella en voi millään välttyä sellaiselta ajatukselta että laiton toiminta on tahallista. Toinen vaihtoehto on täydellinen lakilukihäiriö, eli tässä tapauksessa vakava ammattitaidon puute. "
Taitaa ollaa tuttua sossun toimintaa aika monessa sossussa. - aktiv kapitaal
Se menee juuri näin.
Perustelut ovat aina joltain tuuliviiriltä temmattu.
He valehtelevat surutta sinulle, mutta myös Hallinto-oikeudelle.
Niitä saat sitten itse kirjallisesti todistella Hallinto-oikeudelle omilla kustannuksilla.
Valaehtoista pitäisi tehdä tuosta perslautakunnan touhusta!
Ho ei edes puutu ja halua puuttua, eikä edes ottaa kantaa virkarikoksiin
ja lain vastaisuuksiin päätöksissä.
Ei korppi korpin silmää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752