USAssa POISTETAAN ETÄLUENTAMITTAREITA TERVEYSSYISTÄ

SFK

MIkään ei ole niin yksinkertaista... kuten H1N1-pandemiaskandaalin ja sitä seuraavien massarokotusten tuoksinnassa saimme jälleen kerran tuta.

Etelä-Karjalaan asennetaan juuri pikavauhtia etäluentamittareita... kun taas Yhdysvalloissa niitä poistetaan.

Mm. sähkömittareina käytettävien etäluentamittareiden ja järjestelmien välinen kommunikaatio perustuu ensisijaisesti PLC-teknologiaan, jota täydennetään GPRS- ja RF-kommunikaatiolla.

Mitä nämä teknologiat oikein ovat?

PLC-teknologian avulla tarkoittaa laajakaistaisia datapalveluja sähköverkon kautta taajuusalueella 1,6 MHz – 30 MHz.

GPRS (lyhenne sanoista General Packet Radio Service) on GSM-verkossa toimiva pakettikytkentäinen tiedonsiirtopalvelu, jota käytetään pääasiassa langattoman Internet-yhteyden muodostamiseen matkapuhelimen tai GPRS-sovittimen avulla.

RF-kommunikointi käsittelee suurtaajuisia ilmiöitä ja viestintää radioaaltojen avulla.

Näihin tekniikoihin sisältyy riskejä: mm. yksityisyys että terveysvaikutteisia.
Ohessa muutama linkki alkuunpääsiseksi vakavien ongelmien ytimeen:

PG&E Begins Removing 'Smart' Meters Due to Health Effects
http://www.youtube.com/watch?v=nokMhi_6bbg

Smart electricity meters can be used to spy on private homes
http://www.msnbc.msn.com/id/45946984/ns/technology_and_science-security/t/smart-electricity-meters-can-be-used-spy-private-homes/#.UFLZ3664-nA

Dangers of Smart Meters Know the truth
http://www.youtube.com/watch?v=FtLzIWtZtbs

Angry Customers Return SmartMeters
http://www.youtube.com/watch?v=Pvsho-GYtqk

19

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf234234234
    • RF Shield mesh

      Voisiko asiakas halutessaan saada takaisin turvalliseksi todetun, perinteisen sähkömittarin?

      Plz.

    • matikan reput

      Kyllä niistä hajasäteilyä tulee. Ja haitallnen magneettikenttäkin. Niin on kuin Ruotsissa 10 vuotta sitten, kun tiineet äityet eivät uskaltaneet Volvo V70:ssä matkata, kun akku oli sjoitettu auton perään ja moisesta jopa siittiöt tuhoavaa magnettikenttää muotoutui.

      Etäluettavalla mittarillahan voinee jopa salakatsella tai -kuunnella asuntoa!? Nyt jo alkoi hiottaa, huh.

      Mutta totta voi olla se, että etäluvun avulla energiayhtiön "valvomossa" haluttaessa hyvinkin pystyttäneen hetkellisesti päättelemään mm. onko huoneisto tyhjä vai koko pesue ja vieraatkin paikalla.

      Jaa, muuten. Puolustusvoimat tiedotti, että aluillaan on ilmavoimien syysharjoitus. Joten jos valoilmiöitä taivaalla näkyy, ne sitten ovat Hornetien flareja eikä yhteisafrikkalaisia avaruusprojekteja. Saati uhvoja.

    • RF radiation dangers

      Gridstream AIM pohjautuu DLMS/COSEM standardiin, mikä mahdollistaa integraation energiayhtiön jo olemassa olevaan mittausinfrastruktuuriin sekä yhteentoimivuuden kolmannen osapuolen mittauslaitteiden kanssa.

      Niin mikä kolmas osapuoli, jos saan kysyä?

      • Jusunen

        PLC- ja GPRS -teknologia samassa paketissa yhdessä RF-kommunikaation kanssa.

        Tuollaisen "joka verkossa" tietoa lähettävän "vakoilukeskuksen" mahdollisuuksista KGB, Gestapon yms. eivät voineet edes unelmoida!

        Turhan hienoa tekniikkaa ollakseen pelkkäs sähkömittari, sanon minä!


    • Private Homes
    • kpräs

      """Gridstream AIM pohjautuu DLMS/COSEM standardiin, mikä mahdollistaa integraation energiayhtiön jo olemassa olevaan mittausinfrastruktuuriin sekä yhteentoimivuuden kolmannen osapuolen mittauslaitteiden kanssa."""


      kysyisin minäkin: "minkä kolmannen osapuolen?"
      mikä on yksityisyyden suoja eikös siinttä ole joku lain poikanen olemassa kuinkas se sopii ko asian suhteen?????????????????????
      oiskohan ollu kohteliasta enerkialaitokselta kysästä tätä asiaa ennekos tekee muutokset
      meille tehtiin muutos mitään kyselemättä ja mitään asiasta kertomatta

    • Näin se vaan on.

      Terveyden takia. omasta puolestani, haluan perinteisen sähkömittarin ehdottomasti takaisin: turha tätä elämää koe-kaniinina on tuhlata.

      Vanhassa vara parempi, pätee hyvin tähänkin: vai mitä?

      • durakki

        Hohhoijjaa, vetäkäähän foliota enemmän pään ympärille ja kännykät kaivoon. Kyllä se siitä.


    • Paluu -60 luvulle

      Kyllä se on vissiin parempi, että sinne sähköyhtiöön lähetetään kirjeellä nuo mittarilukemat tai soittamalla lankapuhelimella ei siis kännykällä kun se säteilee.

    • en asu enää onneksi

      Lappeenrantalaisten etäluku sähkömittareiden kautta lähetetään moskovasta salaista singnaalia joka sekottaa pään pitkällä jänteella.

    • V. Harhanen

      "Ne" muuten pystyy lukemaan teidän ajatuksia silloin kun postitatte viestejä suomi24:ään. Ja vaikka postitus tapahtuu suht nopeasti niin siihen kuluu kuitenkin sen verran aikaa, että ehtivät vielä nauhoittamaan ajatuksenne edeltävän vuorokauden ajaltakin. Eikä auta yhtään vaikka olisitte vuoranneet huoneenne foliolla ja vielä tehneet samasta aineesta kypäränkin.

      Onneksi noi magneettisäteilyt voi kumota sellaisella magneettirannekkeella. En tosin tiedä millaista teknologiaa niissä käytetään, mutta varmaankin jotain käänteismagfneettikenttähommelia kun ei se kai muuten magneettikenttää vastaan mitään auttaisi.

      Tiedättekö muuten mistä tietää, että asunnossa on käyty sinä aikana kun on itse ollut jossain muualla? Siitä, että kaikki tavarat on laitettu takaisin juuri samoille paikoille missä ne olivat asunnolta lähtiessäsi!

    • St. Privacy

      Etäluentamittarit sopii ihan hyvin pölkkypäille, vaan ei ne mitään "hifistin" -laitteita olekkaan.

      Se on muuten tinnitus yleistymässä, huom!

      Tavis menee kiltisti jonossa... oli kyse sitten rokotusjono, suihku tms...

      Niin tuosta foliosta... se kyllä auttaa, itseasiassa.

      Arvostettu Petteri Järvinen voi auttaa alkuun nykytekniikan ymmärtämisessä:

      "Tietokirjailija Petteri Järvinen varoittaa blogissaan, ettei monen kansalaisen varmana pitämä konsti sijoittaa puhelin peltipurkkiin mykistä laitetta. Siihen voi silti soittaa, joten se myös voi vuotaa salassa pidettäviä viestejä kesken kuumeisten liikeneuvottelujen.

      Helppo konsti suojautua salakuuntelulta on käyttää vanhaa puhelinta, josta akun saa irti, mutta tällaisia laitteita tuskin enää monellakaan on.

      Moni kytkee puhelimensa lentokonetilaan, jossa se sammuttaa radiotaajuiset osat. Tämäkään ei auta, jos puhelin on saastutettu vakoiluohjelmalla. Laite voi tallentaa keskustelut ja lähettää ne myöhemmin eteenpäin.

      Varmimmaksi keinoksi Järvinen toteaa puhelimen folioon käärimisen. Kääreen pitää kuitenkin olla tiukka. Väljässä kääreessä sekä Nokian E71 että iPhone 4 soivat. "

      http://www.kauppalehti.fi/etusivu/petteri jarvinen paljastaa, miten puhelin mykistyy/201203132361

    • Flubbers

      Ankaran verotuksen, rehevöityneen byrokratian ja mm. huonosti toimivan rahoitusjärjestelmän lisäksi koko Suomalaisen yrittämisen vaarantaa juuri tuo yksityisyyden ryssiminen: sillä strategiat, liikeideat... ja yleensäkkin ne kaikki menestyksen "reseptit" ovat hyvin tärkeitä yritykselle ja kuuluvat ehdottomasti niille jotka ne ovat kehittäneetkin.

      Nykyinen työn yliarvostaminen ja ideoiden halveksunta sekä "sosialisoiminen" on törkeätä!

    • Tappi.

      Etäluettavat sähkömittarit voivat häiritä kodin sähkölaitteita. Asiasta kirjoittaa Turun Sanomat.
      Lehden mukaan etäluettavien sähkömittareiden signaalit ovat aiheuttaneet erityisesti himmentimellä varustettujen lamppujen rikkoontumisia. Lisäksi lattialämmityslaitteiden tiedetään menneen epäkuntoon mittarin asennuksen jälkeen.
      Turku Energiasta kerrotaan lehdelle, että ongelmiin on törmätty ympäri maata. Myös Fortumilla ongelma tunnetaan, joskin häiriöt ovat yhtiön mukaan harvinaisia. Ongelmia aiheuttaa muuntamon ja etäluettavan mittarin välinen tietoliikenne, joka häiritsee sähköverkkoa.
      Sähköyhtiöt eivät korvaa etäluettavien mittarien aiheuttamia vahinkoja sähkölaitteille. Turku Energian mukaan syy on mittareiden sijaan huonolaatuisissa kodin laitteissa.
      Turku Energian liittymispalvelupäällikkö Timo Juhala kertoo Turun Sanomille, että kodin pienlaitteille ei ole olemassa standardia, joka määrittelisi, kuinka paljon niiden tulisi sietää häiriöitä sähköverkossa.
      STT / Etelä-Saimaa

    • Piiiippiippppiip!

      Tinnitusta?

      Googlatkaapa hakusanoilla: tinnitus smart meters

    • säästötalkoot

      Eipä näihin etäluettaviin olisi säästö syistä tarvinnut mennä. Säästö olisi saatu sillä, että olisi vain yksi ukko autossa ajelemassa ja mittareita lukemassa.

    • Edison.

      Yle: Etäluettavien mittarien säteily tutkitaan

      Tampereen teknillinen yliopisto tutkii etäluettavien sähkömittarien mahdollisia terveysvaikutuksia, kertoo Yle.
      Tämän vuoden lopussa valtaosalla suomalaisista raksuttaa eteisessään etäluettava sähkömittari, joka lähettää tiedon kulutetusta sähköstä sähköyhtiölle lähes reaaliaikaisesti. Mittarin muodostama sähkömagneettinen kenttä on aiheuttanut huolta monissa maissa...............................................

      lue loput os:
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013112117745935_uu.shtml

    • jähkjähkjhä

      ruuvaan sen irti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe