Miten käy kun meillä useampi lento eri yhtiöillä ja mukana yksi yhtiö joka nähtävästi on mennyt konkurssiin(aerosvit), peruuntuuko nyt kaikki muutkin lennot vai onko mahdollista että ne vielä ovat ok? Liput ostettu netistä(supersaver).
Lentoyhtiön konkurssi ???
v.....aa
2278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kysymyksesi on erinomainen esimerkki kysymyksestä jota ei missään tapauksessa kannata kysyä suoraan supersaverilta http://www.supersaver.fi/ota-yhteytta vaan juuri täältä suomi24:sta. Täältä saa paljon parempia vastauksia.
Vastauksena varsinaiseen kysymykseesi muistelisin että vastaavissa tapauksissa lipun ostajan on käynyt huonosti. Jos ukrainalaisen yhtiön konkurssipesän varat eivät riitä velkojen maksuun niin puuttuva osuus on otettu niiltä jotka ovat konkurssiin menneen yhtiön lentoja ostaneet. Tämän mahdollistaa 2008 voimaan astunut Suomen ja Ukrainan välinen rahanpesun estämiseksi solmittu sopimus TOL: 68311.
Jos teillä on varattu lennot yhdellä lipulla esim menopaluu HEL-KBV-BKK-USM ja VV menee konkurssiin, kaikki lennot peruuntuu ja rahat saatte takaisin jos lennot on luottokortilla maksettu. Jos taasen BKK-USM-BKK on ostettu erikseen, se lento on ja pysyy. Teidän täytyy hommata uudet lennot Bangkokiin. Eikös Finnairin 599€ hinta ole ihan kohtuullinen?