c32 amg

32amg

Onkohan normaalia c32 amgn vaihdelaatikossa reilu nykäisy? ja pakille laittaessa kuuluu (pieni) pamaus. Ongelmia olis myös sähköisen ratin säädön kans, ei nouse napista ylös, moottorin raksutus kyllä kuuluu? myös niskatukien nosto/lasku toimii miten sattuu. onko muilla ollut kyseisiä ongelmia? Minkälainen työ korjata?

8

1558

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastasin kun kysyit.

      No pitäskö jotain vastata,tuossa olen kyllä kertonut c5 citroenin ominaisuuksista ja vertailu mersuun ajo ominaisuuksia.

      No niin minulla on ollut kolme automaatti mersua,se nykäisee pakille laitettaessa mutta kun käyt pykäliä läpi järestäin niin se nykäisy ei saa tulla viiveellä.Jos tulee niin laatikko ei ole enään kunnossa.Pamaustahan sieltä ei saa kuulua.

      Niskatukien kohdalla on hämminki,se toimii paineilmalla ainakin vanhemmissa mersuissa.

      Jos ovat siirtyneet sähköisiin säätimiin nyky mersussa niin sitten se on pahempi juttu,paineilmalla toimiessa se olisi merkki vuodosta jossain kohtaa letkussa.

      Sulla taitaa olla C sarjan mersu,sepä ei olekkaan sama vaan kuuluu jo niin sanottuihin nyky mersuihin jotka ei takuulla kestä käyttöä kun ajetaan paljon.S sarjan mersutkin oli ennen hyviä ei enään.

      Sulla kuulostaa nuo kaikki kolme ongelmaa kalliilta vioilta c ja e sarja ei ole halpoja autoja korjata kun vika iskee.

    • Luki.

      Vaihdelaatikko tuossa on kyllä kaikista pelottavin,itse sinä et laatikkoa korjaa ja se on nyt se mikä on ensitilassa selvitettävä muista hiluvitkuttimista viis,nyt kun sinä ajat ja ajat niin se laatikko kuluu entistä enemmän ja sitä kalliimaksi tulee osien vaihto.

      tarkista, että automaatin öljyt on säännöllisesti vaihdettu (miel. maks 60tkm välein), tulpat vaihdettu (miel maks 45 tkm välein), kompuran cooleri vaihdettu (leviää noin 80 tkm välein), toisio ilmapumppu usein rikki ja moottorin vikavalo saattaa palaa ei aina, korit on todella kovia ruostumaan varsinkin oven yläreunoista tiivisteiden alta ja joissain malleissa syyläri saattaa tihkua/huohottaa jäähdytin nestettä automaattilaatikkoon, joilloin 1-2 vaihto on kylmänä todella nykäisevä. Jos näitä vikoja ei löydy olet todellisen helmen kanssa tekemisissä!!

      Mutta pamahtaa se ei saa.

    • 32amg

      Etupenkkien niskatuet sähköllä ja muistilla. Normaalisti kovemmassakin kiihdytyksessä vaihtaa vaihteet niinkin hienosti. Hiljaa ajettaessa tuntuu nykimistä ja pakille laittaessa kuuluu ns. pamaus, tai auto vähän nytkähtää kumminkin. Vaihdelaatikon öljyjen vaihtoon tarkoitus olis aika saada ensiviikolle.

    • Luki.

      (Hiljaa ajettaessa tuntuu nykimistä ja pakille laittaessa kuuluu ns. pamaus, tai auto vähän nytkähtää kumminkin.)

      -Toki voit vaihtaa öljyt ,tosin se ei tätä vikaa korjaa,uskonpa melkein ilman ajamatta auton laatikossa olevan vikaa.

      Se että kuuluu pamaus tai nytkähdys tuolla on ero kumminkin.

      Voi olla että joudut vaihtamaan laatikon.

      Eräässä 250d mersussa 124 korissa oli aikoinaan mielen- kiintoinen vika,joskus sammui risteykseen,eli kun pysähtyi ja joskus liikenneympyrään ja johtui laatikosta.

      Nuo oireet jotka esität on kuvaus rikkinäisestä laatikosta.Toivotaan ettei olisi.

    • tajuatko?

      Älä vastaa enää ikinä tällä palstalla!

    • common rail

      jos nyt ensin tarkastaisit kardaanin tukilaakerin ja rättinivelien kunnon! ja vaihteiston kumityynyt kannattaa katsoa myös että on kunnossa

    • w124­

      Kannattiko ostaa saksan halvin c32?

    • tähteä revitään irti

      Älkää nyt enempää haukko mersun laatikoita,vaikka p,askaa ne onkin.

      Myyjät vaan kuvittlee sen lahopaskan olevan kalliinpi kuin se onkaan.

      Ostakaa oikea auto älkääkä maksoko ilmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      212
      999
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      854
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      94
      786
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      718
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      652
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      550
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      38
      531
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      503
    Aihe