Eli siis mulla on todettu vakava masennus sekä ohella pahaa ahdistusta, mutta en millään pysty olla paikallaan ja jos edes yritän maata tai istua paikallaan rupean väkisinkin tahdosta riippumatta "kouristelemaan". Mistä saattais johtua tämmönen liika levottomuus?
En pysty olemaan paikallaan?
9
1692
Vastaukset
- Lääkkeistä
syömistäsi lääkkeistä.
- 11+12
En syö muuta kun migreeniin beetasalpaajaa ja täsmänä sumatriptaania. Pidän myös väliaikoja milloin en syö ollenkaan lääkkeitä ja toi levottomuus silti läsnä?
- asia pitää selivittä
Onko oireet tulleet lääkityksen myötä ja jatkuneet jo pitkään? Joillakin paha olo ja oireillee jatkuvana levottomuutena mutta kouristelu on outoa.
- Hössötihössöti
Tiedän mitä tarkoitat, aloittaja. Työpaikallani on aivan vastaavanlainen ylivilkas tapaus. Höpöttää, liikehtii, elehtii, vääntelee naamaansa, steppaa paikallaan, pyörii ympyrää, hössää ja häsää koko ajan. Hänellä ilmiselviä vaikauksia keskittyä tekemiseensä ja puhumisensa. Mieleen tulvii uusia juttuja ennen kuin vanhat on suusta ulos päästetty. Raskasta olla tällaisen kanssa tekemisissä viittä minuuttia kauempaa. Ja henkilö on hoitoalalla- keskittymistä vaativassa työpaikassa.
- Aspergerinfo
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=lam00033
Tardiiviin dyskinesiaan hyvin oireesi sopivat. Oireita voi saada myös muista keskushermostovaikutteisista lääkkeistä. - lääkkeiden orja
Voi vitsi mul on samoja oireita ja syön neuroleptejä. Mut en pysty lopettaankaan :V Mä liikun koko ajan kotona ja lenkkeilen yli 3h päivässä. Mut en pysty lopettamaankaan lääkkeitä menee unirytmi ihan p*rseelleen
- lääkkeistä
Monet lääkkeet, varsinkin neuroleptit, aiheuttavat levottomuutta ja akatisiaa.
Kannattaa pyytä lääkäriä vähentämään lääkitystä, niin myös akatisia vähenee.- 11+1
Kiitoksia vastauksista! Kai noi emconcorit sen on saattanut aiheuttaa kun vaikuttaa keakushermostoon, mutta kaikki määrätyt psyykelääkket olen jättänyt käyttämättä ja tuun aina jättämään.
- onko näin?
Joillkin vain paha olo ja psyyken häiriö purkautuu levottomuutena. Eivät voi olla paikallaan. Toiset viiltelee, tekevät pakkotoimintoja, toistavat samaa ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101631- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231288Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146943- 89819
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184782Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759