http://autot.oikotie.fi/tyyppivika/skoda/octavia/1135236880818
Moottoriviat
Suuri öljynkulutus bensiinimoottoreissa vuosimalliin 2004 saakka ja dieseleissä vuosimalliin 2005 saakka.
Dieseleissä hehkuvikoja.
Moottorinohjausjärjestelmässä esiintyy vikoja. Moottori saattaa releviasta johtuen sammua yllättäen.
Ajonestolaitteen vikoja.
Sytytyspuolavikoja, erityisesti nollakelillä ja kostealla säällä.
Ilmamääräanturivikoja.
Kaasuläppä saattaa juuttua. Moottori ei reagoi kaasupolkimen liikkeisiin.
Polttoainepumpun sulake palanut, vika koskee erityisesti vuosimallia 1998.
Polttoainepumppuvikoja. Polttoainepumppu tarkastetaan ja kunnostetaan tarvittaessa. Takaisinkutsu 17.1.2005.
Dieselmoottorin öljyvuotoa kytkimen puoleisesta kampiakselin tiivisteestä.
Laturivikoja.
2.0 TDI-moottoreissa kaksimassavauhtipyörän vaihto. Kaksimassavauhtipyörä vaurioituu, koska kytkimen paineputken ilmausventtiili on asennettu väärin. Takaisinkutsu 31.3.2006.
Turbovikoja dieseleissä.
Vaihteiston ja voimansiirron viat
Vaihteensiirto on jäykkä.
Kytkin kulunut 1,6 litran moottorilla varustetussa mallissa.
Pyöränlaakerivikoja. Laakerit kuluneet joissakin tapauksissa jo 40 000-50 000 kilometriä ajetuissa autoissa.
Jarruviat
Takajarrut ja käsijarru ovat heikkotehoiset.
Käsijarru puoltaa.
Jarrupaineen säätimen vikoja.
Jarrulevyt ovat kierot.
Lumisohjo voi heikentää jarrujen toimintaa.
Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
Ohjaustehostimen nestevuotoa.
Ohjausakseleissa on valmistusvikoja. Ohjausakseli tarkastetaan ja vaihdetaan tarvittaessa uuteen. Takaisinkutsu 13.1.2004.
Raidetangon päät ovat väljät.
Etualatukivarren pallonivel on väljä.
Sähköviat ja valoviat
Suuntavilkun relevika.
Takavalovikoja.
Sekalaiset viat
Säröjä tuulilasissa ja takalasissa.
Keskuslukituksen vikoja.
Lasinnostimet reistailevat.
Tuulilasinpyyhkimien vivustovika.
Vesivuotoa etumatkustajan jalkatilaan.
Pakoputkistoviat
Pakokaasupäästöt (CO eli hiilimonoksidi) liian korkeat.
Happianturivikoja.
Katsastuksessa havaittuja vikoja
Pakokaasupäästöt (2008, 2007,2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 1999, 1998) A-Katsastus
Käyttöjarru (2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998) A-Katsastus
Renkaat (2005, 2004) A-Katsastus
Seisontajarru (2004, 2003, 2002) A-Katsastus
Etuakselisto (2006, 2005, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998) A-Katsastus
Ohjauslaitteet (2000, 1999,1998) A-Katsastus
Etuakseliston laakeriholkit haperot GTÜ
Taka-akselisto TÜV
Valovikoja TÜV
Jarrut kuluneet DEKRA
Pakoputki ruosteessa 4-9-vuotiaissa, pakoputken kiinnikkeissä murtumia GTÜ
TDI –dieselmoottoreissa ja vaihteistoissa öljyvuotoja GTÜ
Takaisinkutsuja
Ohjausakseli Trafi 2004
Polttoaineen siirtopumppu Trafi 2006
Kaksimassavauhtipyörä Trafi, ADAC 2006
Kaksimassavauhtipyörä voi rikkoutua ja aiheuttaa tulipalon VOSA 2006
6-vaihteisen DSG-automaattivaihteiston ohjelmapäivitys ADAC 2009
Polttonestesuuttimien korkeapaineputket Trafi 2012
Tielle jättäviä vikoja ADAC
Akkuongelmia (2007-2010)
Virtalukko viallinen (2006-2009)
Moottorinohjauksessa häiriö (2006 – 2008)
Ruiskutussuuttimet vialliset (2006-2008)
Moottorivaurioita (2006-2008)
Ahtopaineen säätö ei toimi (2010-2011)
Käyttäjien ilmoittamia vikoja
Uudempi malli 1Z:
Radiossa epäherkkä vastaanotto vm 2004 -2005 ADAC
Vain muutamia maali- ja viimeistelyongelmia Autobild
Vanhempi malli 1U:
Ilmamassamittari, erityisesti Diesel vm 2000 -2001 ADAC, Autobild
Sähkötoimiset lasinnostimet ADAC, Autobild
Pyöränlaakerit ADAC
Moottorivikoja ADAC
Vaihteistovikoja ADAC
Jakopään hammashihna rispautunut, noudata suositeltua hihnan vaihtoväliä Autobild
Kytkin joutuu koville ja kuluu vääntävän dieselmoottorin yhteydessä Autobild
Itäauto Skeida Taavin (= Lahnaskeida) vikoja Iltasanomien mukaan
11
137
Vastaukset
- hyi helvetti
No jo on paska auto.
Hyvin sopii sanonta: Paskalla on tekijänsä - se on Skeida! - VW-Group...
Sama lista löytyy Audin ja VW:n kohdalta...
Skoda ei valmista moottoreita, vaan ne tulevat konsernin yhteisiltä moottoritehtailta.
Kun moottori tulee Skodan tai Seatin kokoonpanotehtaalle, siihen tulee sellainen merkkikohtainen yksilöllisyys, että muovinen suojakansi moottorinpäällä vaihdetaan merkkikohtaiseksi.
Toki näillä "tytärmerkeillä" ei käytetä useinkaan niitä viimeisiä kehitysversioita. Toisaalta se on näiden merkkien etu, että esim. Audin taistelu dieselin piezo-ohjattujen pumppusuuttimien kanssa ei koitunut näiden merkkien syntilistalle, vaan nämä siirtyivät boschin PD-tekniikasta suoraan commonrailiin.
Skoda-merkin leima Itäautona on tiukassa tietämättömien keskuudessa, mutta se tuskin haittaa tyytyväisiä ostajia. Jos haittaa niin vaihtavat sitten mieluisampaan, ei siinä mitään sen kummempaa ole..- Skeida tul perseest
Älä kuseta peelo!
Skeidan TSII moottori ei käy Audiin tai Golfiin kun moottorikiinnikkeet ovat eri paikoissa. Johdotus, kaapelit jne ... ei käy.
Kas kun itäauto Skeidan moottori tehdään Itä-Euroopassa. - Niin niin
Skeida tul perseest kirjoitti:
Älä kuseta peelo!
Skeidan TSII moottori ei käy Audiin tai Golfiin kun moottorikiinnikkeet ovat eri paikoissa. Johdotus, kaapelit jne ... ei käy.
Kas kun itäauto Skeidan moottori tehdään Itä-Euroopassa.Moottori käy kaikkiin konsernin koreihin. Siitä syystä on lohkon ja korin/apurungon välissä pulttikiinnitteiset korvakot, jotta ei tarvitse valaa ja koneistaa jokaisen merkin erilaisiin koreihin erilaista lohkoa, vaan valmistetaan mallikohtaiset korvakot.
Ajatelkaa ääliöt järjellä näitä asioita! - FuckTheSkoda
Jaa... kappas kun Skodalla on pumppusuuttimien vaihtokampanja menossa parasta aikaa ja aiemmin särkyneet pumppusuuttimet joutuivat omistajat maksamaan omasta pussista, joten älä valehtele!
- 45678+6
Skeidaa! Lista on nimen omaan Taavi Sokolootalle. Älä kauppias kuseta.
- Vai niin
Niin niin kirjoitti:
Moottori käy kaikkiin konsernin koreihin. Siitä syystä on lohkon ja korin/apurungon välissä pulttikiinnitteiset korvakot, jotta ei tarvitse valaa ja koneistaa jokaisen merkin erilaisiin koreihin erilaista lohkoa, vaan valmistetaan mallikohtaiset korvakot.
Ajatelkaa ääliöt järjellä näitä asioita!Eikä ole - esimerkiksi Audin A3 ja Skodan 1.4 bensamoottorit eivät ole samoja eikä 1.6 Dieselit. Moottorireilla on eri koodit ja tekniikkakin Audissa on edistyksellisempää.
Skoda tekee halpoja moottoreita Intian tehtaalla.
- 1 + 4
Audissa käytetään erilaisia jarrusosia, sähköosat, vaihteistot ja moottorit...
1.8 moottorin jotkut osat voivat olla vaihtokelpoisia, mutta puristussuhdekin saattaa vaihdella Skodan ja Audin välillä, mikä vaikuttaa sitten venttiilien ajoitukseen ja nokka-alkseleihin sekä männän muotoiluihin.
Moottorikiinnikkeet ovat erilaiset ja moottoreilla on eri numerot.
Sylinterinkannet voisivat saada vaihdettua ristiin, mutta moottori ei tasvarmasti käy.- 5+13
Moottorit ovat samoja kaikissa VW-konsernin autoissa, mutta Audiin ja Volkkariin tulee uudet versiot aiemmin. Näinollen eroja saattaa syntyä, kun vertaa saman vuosimallin autoja.
Moottorinumeroinnissa voi olla eroja, mutta se ei tarkoita, että itse moottorit olisivat erilaisia. Tässä tietty vuosimallierot eri merkeissä kuten edellä kirjoitin.
Sama vastaava aikaero koskee myös muita osia.
Tietysti eroja löytyy, jos vaikka vertaa Audin kalleimpia premiumeja ja Skodan Fabiaa, Rapidia tai Octaviaa. - ///
5+13 kirjoitti:
Moottorit ovat samoja kaikissa VW-konsernin autoissa, mutta Audiin ja Volkkariin tulee uudet versiot aiemmin. Näinollen eroja saattaa syntyä, kun vertaa saman vuosimallin autoja.
Moottorinumeroinnissa voi olla eroja, mutta se ei tarkoita, että itse moottorit olisivat erilaisia. Tässä tietty vuosimallierot eri merkeissä kuten edellä kirjoitin.
Sama vastaava aikaero koskee myös muita osia.
Tietysti eroja löytyy, jos vaikka vertaa Audin kalleimpia premiumeja ja Skodan Fabiaa, Rapidia tai Octaviaa.Ja Skodan muutkin osat ja materiaalit mallia halppis
- äTsii
Skeida tekee 1.2 Tsii moottorin koko konsernille. Siksi se ei kestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1263943On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole402436Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi732396Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732302Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.432059Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma781630- 791566
Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl121274Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?711097Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?581091