Tee KANTELU huonosta kohtelusta

TE-keskuksen muijat

Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuojalle, jolle kannattaa tehdä AINA KANTELU jos vähänkään epäilee viranomaisten toimien laillisuutta!

Siinä ei menetä mitään, koska kantelun voi tehdä SÄHKÖPOSTILLA eikä se maksa mitään!

Apulaisoikeusasiamies Pajuoja ratkaisee asiat, jotka koskevat muun muassa poliisia, sosiaalivakuutusta, työvoimahallintoa, syyttäjälaitosta ja puolustuslaitosta.

Käytä suojattua yhteyttä, kun lähetät aineistoa, joka sisältää salassapidettäviä tai muuten arkaluontoisia asioita.

Suojattu sähköposti: https://turvaposti.eduskunta.fi/
Merkitse vastaanottajaksi: [email protected]

7

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos vinkistä

      Kiitos vinkistä, jokaisen tulee puolustaa oikeuksiaan.

    • MiksiNäin

      Testailin tuota palvelua, mutta eipä suostunut lähettämään meilia työkkärin osoitteeseen :

      [email protected]

    • työtön mies37

      Mulla on ollut karenssi yli 4 vuotta. Työkkäri väittää ett mulle tarjottiin töitä ja siksi sain karenssin. Ei ole tarjottu mitään töitä mut en voi sitä todistaa tietenkään vaan sana sanaa vastaa. Työtön siis häviää aina. Voiko tälläisestä tehdä kantelun?

    • dooreemiifaa

      Et ole käynyt ilmoittautumassa työnhakijaksi - kaiketi. Aina kannattaa käydä karenssin saadessaan heti käydä ilmoittautumassa työnhakijaksi.

      Näin tietämättömiä täällä Suomessa vedetään höplästä.

      • työtön mies37

        Olen käynyt ja koko ajan on ollut voimassa työnhaku.


    • näin on tosi

      Ei kaikkia työkkärissä sanottuja pidä uskoa, huijjaava virasto se on. Kysyn aina mihin lakiin tai ohjeeseen tuo perustuu, useinkaan lakia tai ohjetta ei löydy, silloin alkaa työkkärin tädillä änkytys josta ei selvää saa.

      Ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä työkkärissä, sossussa tai kelassa virkailija kertoo. Tuon olen monta kertaa huomannut. On todella huolestuttavaa että virkailijat huijjaavat asiakkaita. Siksi kannattaa äänittää kaikki virastoissa käytävät keskustelut ja kyseenalaistaa ainakin noiden virastojen virkailijoiden virkatoimet kysymällä niiden laillisuuden perään.

    • just just.

      Huonosta kohtelusta!

      No, jos multa esim. työvoimapoliittisen koulutuksen valintatilaisuudessa kysellään ainoastaan sellaisia kysymyksiä kuin: "Miten suhtaudut maahanmuuttajataustaisiin opiskelijoihin? Miten suhtaudut siihen, että meillä toiset kurssit ovat paikalla vain esim. kerran viikossa?" Niin tota, kannattaisiko tehdä kantelu, kun minun mielestäni ainakaan nämä eivät ole mitenkään asiallisia kysymyksiä kurssin valintatilaisuudessa, kurssin joka on siis ammattikurssi, tarkoitus saada jotain ammattiosaamista kurssilta.

      Tai jos poliisi vitsailee ja päästelee suustaan törkeyksiä, teenkä kantelun ja mitä se hyödyttää, jos viranomaiset kohtelevat kuitenkin täysin vitsinä. No, enpä taida kuule tehdä kanteluita!

      Ai niin, huono käytös ei ole kriminalisoitu vielä - eli viranomainenkin voi käyttäytyä huonosti, tosin viranomaisen pitäisi käyttäytyä asiallisesti ja kohdella ihmisiä asiallisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      140
      1757
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      267
      889
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      34
      789
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      65
      677
    5. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      651
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      29
      651
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      5
      644
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      626
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      600
    10. Mun veikkaus

      On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke
      Ikävä
      53
      592
    Aihe