Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuojalle, jolle kannattaa tehdä AINA KANTELU jos vähänkään epäilee viranomaisten toimien laillisuutta!
Siinä ei menetä mitään, koska kantelun voi tehdä SÄHKÖPOSTILLA eikä se maksa mitään!
Apulaisoikeusasiamies Pajuoja ratkaisee asiat, jotka koskevat muun muassa poliisia, sosiaalivakuutusta, työvoimahallintoa, syyttäjälaitosta ja puolustuslaitosta.
Käytä suojattua yhteyttä, kun lähetät aineistoa, joka sisältää salassapidettäviä tai muuten arkaluontoisia asioita.
Suojattu sähköposti: https://turvaposti.eduskunta.fi/
Merkitse vastaanottajaksi: [email protected]
Tee KANTELU huonosta kohtelusta
7
333
Vastaukset
- Kiitos vinkistä
Kiitos vinkistä, jokaisen tulee puolustaa oikeuksiaan.
- MiksiNäin
Testailin tuota palvelua, mutta eipä suostunut lähettämään meilia työkkärin osoitteeseen :
[email protected] - työtön mies37
Mulla on ollut karenssi yli 4 vuotta. Työkkäri väittää ett mulle tarjottiin töitä ja siksi sain karenssin. Ei ole tarjottu mitään töitä mut en voi sitä todistaa tietenkään vaan sana sanaa vastaa. Työtön siis häviää aina. Voiko tälläisestä tehdä kantelun?
- dooreemiifaa
Et ole käynyt ilmoittautumassa työnhakijaksi - kaiketi. Aina kannattaa käydä karenssin saadessaan heti käydä ilmoittautumassa työnhakijaksi.
Näin tietämättömiä täällä Suomessa vedetään höplästä.- työtön mies37
Olen käynyt ja koko ajan on ollut voimassa työnhaku.
- näin on tosi
Ei kaikkia työkkärissä sanottuja pidä uskoa, huijjaava virasto se on. Kysyn aina mihin lakiin tai ohjeeseen tuo perustuu, useinkaan lakia tai ohjetta ei löydy, silloin alkaa työkkärin tädillä änkytys josta ei selvää saa.
Ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä työkkärissä, sossussa tai kelassa virkailija kertoo. Tuon olen monta kertaa huomannut. On todella huolestuttavaa että virkailijat huijjaavat asiakkaita. Siksi kannattaa äänittää kaikki virastoissa käytävät keskustelut ja kyseenalaistaa ainakin noiden virastojen virkailijoiden virkatoimet kysymällä niiden laillisuuden perään. - just just.
Huonosta kohtelusta!
No, jos multa esim. työvoimapoliittisen koulutuksen valintatilaisuudessa kysellään ainoastaan sellaisia kysymyksiä kuin: "Miten suhtaudut maahanmuuttajataustaisiin opiskelijoihin? Miten suhtaudut siihen, että meillä toiset kurssit ovat paikalla vain esim. kerran viikossa?" Niin tota, kannattaisiko tehdä kantelu, kun minun mielestäni ainakaan nämä eivät ole mitenkään asiallisia kysymyksiä kurssin valintatilaisuudessa, kurssin joka on siis ammattikurssi, tarkoitus saada jotain ammattiosaamista kurssilta.
Tai jos poliisi vitsailee ja päästelee suustaan törkeyksiä, teenkä kantelun ja mitä se hyödyttää, jos viranomaiset kohtelevat kuitenkin täysin vitsinä. No, enpä taida kuule tehdä kanteluita!
Ai niin, huono käytös ei ole kriminalisoitu vielä - eli viranomainenkin voi käyttäytyä huonosti, tosin viranomaisen pitäisi käyttäytyä asiallisesti ja kohdella ihmisiä asiallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401757
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir267889- 34789
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.65677Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44651Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik29651Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta5644Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48626- 43600
Mun veikkaus
On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke53592