PAKKOSOSIALISMI LAAJENEE SUOMESSA

STOP HIMOVEROTUKSELL

Tiemaksut tulevat - Suomen autot satelliittivalvontaan
Tiemaksujen pohdinta on täydessä vauhdissa Suomessa. Autoihin tarvitaan palikka – mutta onko se isoveljen aisapoika vai portti auvoiseen älyliikenteeseen?

Suomalaisen autoilijan kannattaa varautua jo ajatustasolla jatkuvaan ja näkymättömään seurantaan. Tulevaisuuden tiemaksuissa tarvitaan todennäköisesti taivaan silmiä.

6

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha hevosmies

      Asian valmistelusta tihkuneiden tietojen mukaan lähes ainoa tiemaksuihin kriittisesti suhtautuva taho olisi valtiovarainministeriö. Tietojen mukaan siellä ei oikein ymmärretä, miksi samat veromäärät pitäisi kerätä uudella erittäin paljon kalliimmalla tavalla, varsinkin kun jo nykyisinkin verotuksen painopiste on käytön mukaan muuttuvassa verossa, eli polttoaineverossa.

      Kyllähän se kummallista onkin, että puhutaan alueellisen ja ajallisen porrastamisen välttämättömyydestä Suomen olosuhteissa (!) ilman, että kenelläkään on aavistustakaan miten verotusta pitäisi porrastaa. Olisiko se niin, että vähemmän veroa Etelä-Suomeen jossa tienpitokulut/autkm ovat suuren liikennemäärän vuoksi matalammat kuin esim. Pohjois-Suomessa tai muualla syrjäseuduilla. Vai pitäisikö säälistä panna vähemmän maksuja syrjäkylille?

      Jos joku nyt puhuu ruuhkista, niin sellaisiahan meillä ei ole ainakaan vielä kymmeneen vuoteen. Ja sen jälkeenkin on luultavaa, että energian hinnan odotettavissa oleva kallistuminen hoitaa ne ruuhkat.

      Tsemmppiä vaan sinne valtiovarainministeriöön, etteivät päästä tekniikan varjolla rahastamaan autoilijoilta korkeiksi tulevia maksujen kantokustannuksia.

    • perseenhaju.

      Harrastelen ja ajelen vielä 5-vuotta henkilöautolla. Sitten lopetan moisen homman tyystin ja haistatan paskat valtiovallalle ja riistoverottajille, jotka kaiken kansan selkänahasta repivät!

    • hjhfghdytdxbvf

      No hyvä. Siihen juuri pyritään, että henkilöautoilla ei Suomessa ajeta. Ilmankos hevosmies olikin tuossa edellä asialla!

    • rtexjhjvjhg

      Sosialismista ei tässä kilometrivero-huuhailussa ole kyse. Tyhmyydestä vaan.

    • LeakyBit

      Edessämme on kallis kokeilu, joka aikanaan päättyy fiaskoon ja kalliiseen laskuun. Arvatkaapa, ketkä senkin laskun maksavat. Aivan oikein! Minä, Sinä, Hän, Me ja Te. Me kaikki veronmaksajat. Mutta He eivät osallistu maksamiseen eivätkä vastuunkantoon. Ai ketkä He? Vastuulliset virkamiehet ja poliittiset päättäjät tietysti...

      Saadaan tietenkin aikaan päättymättömiä mammutti-kehitysprojekteja ja mukavia konsulttitöitä. Monta hilpeätä projekti-iltaa vietetään ja tutustutaan Bahamasaarten liikenteen verotukseen. Hyvin perusteellisesti. Ehkäpä Kuubakin saattaisi olla mukava ekskursion kohde. Ainakin autokannan ikärakenteessa on siellä tuttuja piirteitä.

      Työn tuloksena syntyy tietenkin monta uutta, EHDOTTOMAN LUOTETTAVAA rekisteriä ja tietokantaa. Kuten kaikki hyvin tiedämme, viranomaisten rekistereiden tiedot ovat EHDOTTOMASTI OIKEITA eivätkä luottamuksellisten rekistereiden tiedot voi MITENKÄÄN VUOTAA ulkopuolisille, tai - hui kauhea - Maikkarille.

      Paitsi nyt eilen. Ja joskus vähän vahingossa. Ja silloin tällöin tarkoituksella. Ja jos Isoveli sattuu haluamaan. Mutta, muulloin EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA!

      Ja anteeksi kyllä pyydetään jos joku vääryyttä kärsii. Julkisesti ja isoonkin ääneen. Mutta, tietenkin vain jos vääryyttä kärsinyt sattuu olemaan riittävän VIP tai tärkeän porukan pomo. Tavallinen Antti Autoilija älköön vaivautuko. Hän saa Paaterolta vain piiskaa tai pahimmassa tapauksessa kahden viikon loman Bulgariassa...

    • kenen rahoilla

      Viimeksi muuten Tanska on luopunut suunnitelmistaan ottaa käyttöön kilometrivero. Tulisi liian kalliiksi. Samon Hollanti luopui joku vuosi sitten. Suomessahan ei kyllä hallinnollisia kuluja pelätä. EI valtio toki niitä maksa, vaan autoilijat ihan itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe