Tuulivoiman kannattavuus rutosti miinuksella!

Laiskanläksyä!

Jokaiselle tuulivoimalalle taataan veronmaksajain kukkarosta takuuhinta 105 euroa Kwh! Tämän hetken sähkön oikea kilowattituntihinta on 35 euroa. Ettei olisi kyse lainvastaisesta kilpailun vääristämisestä?

Jan Vapaavuori - sijoittajain äänitorvena - vaatii lisäksi tuulivoimaloiden rakennusluvalle poikkeuksia laeista mm. siten, ettei niistä esimekerkiksi saisi vailttaa. Vihreätkin ovat hiljaa kuin kussukassa, onhan prosessi hallituksen "tahtotilan" mukainen. Eikö demokratiaan kuulukaan kansalaisen tahtotilan kuuleminen. Taisi Katainen saada oikeutetsutsi laiskanläksynä määräyksen kirjoittaa tuhat kertaa liitutaululle: "kuulen kansaa, kuulen kansaa..." Ei silti tainnut oppi mennä päähän - kovaa on!?

10

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisää kiinnostusta

      Tukholmassa on päädytty lisäämään vuokra-asuntotuotantoa purkamalla kokonaan vuokrasääntely.

      Suomessa voidaa tästä ottaa oppia - tyyliin tuulisähkö! Tuulisähkölle näet taataan verorahoin kominkertainen hinta markkinasähköön verrattuna, jotta saataisiin sijoittajat innostumaan myllyjen rakentelusta.

      Jos vuokra-asunnoista taattaisiin - samoin verovaroilla - kolminkertainen vuokratuotto nykyiseen tasoon verrattuna, eiköhän alkasisi niidenkin rakentaminen kiinnostaa sijoittajia?

    • Dagens Nyheter.

      20 merikotkaa kuollut taas Tanskan salmissa hullumyllyihin.

    • Hyi hitsi!

      Merikotkia pitäisikin saada vähentää ampumalla ja pesiä tuhoamalla, vastaavat viherpipertäjät, ne syö kaikki haahkanpoikaset ja uikiunkin.

    • fbn

      Tuulivoimaloista uskoon tulleet haluavat kertoa niiden huipputehon. Siis sen he pitävät esillä, kun uskontoaan levittävät.
      Mutta sitten kun navakka myötäinen asettuu, teho tippuukin dramaattisesti.
      Tästä oli viikko sitten Savon Sanomissa tekniikan lisensiaatti Vesa Vauhkosen erittäin selvä kuvaus.
      Taisipa mainita ulkomaisten energiayhtiöiden kotkankatseen kiinnittyneen topakasi tuettuun myllytoimintaan.
      Rahan haju pöllähtää suomalaisista ropeleista.

    • arvovalintoja

      Risurahat poistettiin nykyhallituksen toimesta. Tuulivoima on erityissuojelussa.

      • pilivintti

        Suomen tuulivoima tarviikin erityissuojelua: "Oli pimeä ja musta, myrskyinen yö..." kyä ois pyörittäny, mutku myllyt lopettaa toimntansa kovalla tuulella, kas ei toivoa töpselistä tulevasta tuulenvireestä vielä kymmeniin vuosiin,,,


    • SÄÄTÖVOIMAA ???

      Kovalla pakkasella on aina korkeapaine EIKÄ TUULE.

    • Mönkään mänöö

      Jos eduskunta päättäisi yksimielisesti, että myös kovalla pakkasella tuulee aina, kaikki olisi taas hyvin Suomessa. On kuitenkin syytä epäillä - ainakin viherkäisiä ja perssui - ettei päätöstä yksimielisesti aikaan saaha - vaikka Jykä lupaisi palkinnoksi kui pali uussi työpaikoi... varsinki telakalle.

      • Jyväjemmari?

        Sadun mukaan entinen mies sai Jumalalta vallan hoitaa yhden kesä säät - kun aina oli marissu suuna päänä, eikä koskaan ollut hyvä keli...

        Mies antoi sadetta ja poutaa vuorotellen. Laiho kasvoi ja kukoisti. Syksyllä kuitenkin paljastui, että mies oli unohtanut tuulen kokonaan: ei heilimöinyt heinä ei ruilimoinut ruis eikä oilimoinut ohra.

        Kuin kävi tuulisähkön?


    • Ehdonalaista!?

      Risunpoltto on pahimmasta päästä ympäristörikos! Siitä ei pitäisi selvitä ehdonalaisella niinku raiskauksesta aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe