HINTATASO VAKAA

DOWN TOWN

Latvian kuluttajahinnat laskivat huhtikuussa 0,4 prosenttia vuotta aiemmasta.

Hintakehityksen painoi deflaation puolelle muun muassa liikkumisen ja viestintäpalvelujen halventuminen, kertoi maan tilastovirasto.

Deflaatiota eli kuluttajahintojen laskua pidetään ongelmallisena taloudelle, koska se saa kuluttajat lykkäämään hankintojaan ja yritykset siirtämään investointejaan.

Muissa Baltian maissa kuluttajahinnat nousivat. Viron inflaatio oli 3,1 prosenttia ja Liettuan 1,2 prosenttia.

Baltian maista Viro käyttää euroa ja Latvia on hakenut euroalueen jäsenyyttä.

STT

5

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 krt/vuosi

      Virossa on kallista, samoin on Latviassa.
      Liettua on hinnaltaan edullisin eli mm. ravintolaruoat, vaatteet ja kengät butiikeissa jne.
      Liettua on noista kolmesta maasta miellyttävin kultuurimatkailijalle ehdottomasti.

      • se on jämpti se

        palvelutasossa Liettua selkeästi heikoin ja kielitaidossa


    • autolla baltiassa

      Ei ole kyllä todellakaan palvelutasossa valittamista Liettuassa, päinvastoin. Ihmiset ovat hyvin ystävällisiä ja mukavia. Hintataso on hyvä, samoin ruoka, juomat yms. Kielitaidon puutekaan ei ole ollut esteenä mukavalle lomalle. Viime vuonna lomailimme Vilnassa, nyt Kaunasissa. Pieni, siisti leirintäalue löytyi ystävällisten ihmisten avustuksella helposti, matkaa keskustaan 6km, bussipysäkki vieressä joten helposti pääsi nauttimaan kesäisestä Kaunasista myös terassilta käsin. Liettuan matkailua voi suositella lämpimästi!

      • joopa joo

        Liettuassa käy varmaan peräti 20 suomalaista automatkailijaa vuosittain.


    • jämpti se

      käy siellä muutma sata kylläkin.....itsekin muutama kerta...

      Liettuan tiet erinomaisia sekä todella kohtuullinen hintataso......


      mutta teillä tarkka kameravalvonta.....

      suomalaiselle murjaanille latvia kuitenkin tuntui sopivan paremmin riikan aluetta lukuunotttamatta...ehkä olemme samasta puusta `?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      20
      2222
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2163
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      33
      2016
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      47
      1406
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1356
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      893
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      822
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      761
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      743
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      33
      734
    Aihe