Ohjaustehostimen- ja mtx-75 vaihteiston öljynvaihto

Foordisti

Tervehdys,

Auto on siis Ford Mondeo, v.2004, aj. 177tkm, mtx-75 -vaihteistolla.
Aikeissa olisi vaihdattaa/ yrittää vaihtaa ohjaustehostimen neste ja vaihteiston öljyt. Osaatteko sanoa, paljonko kyseinen toimi maksaa teettää Turun seudulla omilla öljyillä. Öljyt ovat siis jo tiedossa. Lähinnä sillä, että mikäli ei kestä kovin kauaa nyrkkipajalla tehdessä (veloitus/tunti) teetän työn jossakin korjamossa, kun en itse kunnolla moista edes osaisi tehdä.

Kiitokset jo vinkeistä, ja kettuilut kuten "ei vanhaa voortia kannata korjaamolla turhaan käyttää kun muutenkin ne siellä riittävästi viihtyy...." voi jättää tästä ketjusta pois. Tosissani vinkkejä huoltamoista ja hintanäkemyksiä haluaisin kuulla.

-Foordisti

5

1721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gjhgjkfg

      Tuskin se Turun seudulla maksaa paljoa enempää kuin muuallakaan. Jos siellä on öljynvaihtoihin erikoistunut liike, niin tekevät siellä sen nopeasti, ja osannevat asiansa. Ei maksane moottoriöljynvaihtoa enempää, muutaman kympin omilla öljyillä. Saa sen itsekin tehtyä, mutta vaihteistoöljyproppu on hieman hankalassa paikassa ja vaatii jakaria erikoisempaa avainta. Auto saatava tasalleen lisäksi. Itse vaihdatutin -07 mondeoon sadantuhannen kilsan kohdalla.

    • Miks vaihdat?

      enpä ole ikinä kuullut tehostimen tai laatikon hajonneen huonoista öljyistä johtuen,öljyn vähyydestä kylläki kun ovat sitä ennen vuotaneet!

      • Pertti Pervo Autoilija

        Sitä en tiedä miksi kysyjä vaihtaa mutta itse vaihdan ainakin vaihteistoöljyt kondenssieden takia.


      • 4+14

        Ei ne varsinaisesti hajoa mutta kuluminen on runsaampaa vanhoilla öljyillä.

        Ja miksi ei vaihtaisi, työhän on loppujen lopuksi aika pieni vaiva.


    • 16+20

      Tehostimen öljynvaihdoksi riittää kun imee jollain lääkeruiskulla säiliön tyhjäksi ja täyttää uudelleen.
      Kerran vuoteen kun näin tekee niin öljy pysyy tuoreena.

      Vaihteistoöljyn vaihto ei kummoista einsteinia vaadi, auto ylös ja lootan alaproppu auki ja öljyt pois. Ylemmästä propusta sitten sopiva määrä fordin omaa hunajan väristä öljyä sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe