sain perjantaina kortin niin mikä ois hyvä auto ensimmäiseks autoks
oon aatellu tämmösiä vaihtoehtoja
1. volvo s40 2.0l turbo 160 hv vm: 1998-2001
2. volvo v40 2.0l turbo vm: 1998.2001
3.volkswagen golf 1.8 turbo 150 hv vm: 1999-200
4. volkswagen golf 2.0 150 hv vm: 1999
5. volkswagen golf 2.8l 170-174 hv vm: 1992-2001
mikä noista ois hyvä auto
eka auto
13
301
Vastaukset
- Vähe mpionempi
Ei mikään noista . Nuo turbot on petäjän ympärillä kokemattoman kuskin käsissä ennen ku ehtii sitä kuuluisaa kissaa sanoa. Ota joku noista mut 1.6 koneella tai sit takaveto auto, ne opettaa auton käsittelytaitoa liukkaalla. Niin mä tein kortin saatuani, enkä ole katunut enkä tosin etuvetoon ikinä langennut. Siis omissa autoissa, työkseni ajan etuvetoa, enkä tykkää ytään.
- kkkkkkkkkkkkklkkkkkk
Osta BMW 325i coupe e30 tai e36 korisena, jos rahhaa löytyy niin e46 korin 330ci coupe. Etuvedon jos ostat niin 80-luvun Suzuki Alto, telalla mattamustaksi niin on kylän uskottavin (mopo)auto.
- autoliikkeellinenkin
Listalla kaikki ovat ihan ok.
Hintahan tuollaisissa saa olla 1500-3500euron luokkaa max.
Listalle lisäisin myös Seatit ja Skodat, samoilla turbo-tekniikoilla kuin VW:t, mutta useinmiten jonkinverran halvempia.
Ymmärrän kyllä, että nuoren pitää saada tehoa, mutta varaudu turbojen kanssa sitten 1000-2000euron pikaiseenkin remppaan kun piiskaat turbon sanomaan morjens... ja poks.
Ja kun turbon rikot, sen myös itse huollatat ja yksin itse maksat korjauksen.
Suosittelen ostamaan auton kuin auton autoliikkeestä, niin on edes jonkinlainen turva ostoksen piilovioista.
Jokainen autoliike toimii virhevastuulakien alaisuudessa ja on velvollinen tietyin edellytyksin osaaottamaan vikojen jälkikorjauksiin.
Yksityiseltä ostaessa tällaista turvaa ei ole.
Yksityisten välisissä kaupoissa virhevastuulakia ei sovelleta koskaan, joten aina on riskialttiimpaa ostaa auto yksityiseltä henkilöltä, kuin autoliikkeestä.
Onnea kuitenkin kortista ja onnea hyvän autoyksilön etsintään!
(Tuossa ikä-/hintaluokassa tuuriakin tarvitaan yksilön löytämiseksi...) - fgt2
jos ostat volvon nii osta se ilman turboa mut 2.0l koneela
- V40 T4
Kannattaa katsoa tuollainen Volvo T4 versiona, niin riittää voimaa jatkossakin. Remontit maksaa saman verran mitä tuohon pienpaineturboon.
- minäkinite
Sain perjantaina kortin niin mikä ois hyvä auto ensimmäiseks autoks.Ota nyt teholukemista 1 edestä pois.Luultavasti jokainen noista autoista kestää sinun loppuelämäsi.
- näin on
ei kannata oottaa parempi vaa jos on yli 100 hv nii se on vaa parempi kun lähetään ohittamaan vähintään 120 hv pitää olla
- osta turbo
Ota auto jossa on paljon tehoo. Se bon turvallisempi kun päässee nopeesti ohi.Mä saan kortin syyskuussa ja oon jo katellu tehokkaita turboautoja. Ainakin 150 hepaa pitää oolla
- 123546
Itse katselin samanlaisia autoja, kun kortin sain. Sitten päädyin kuitenkin takavetoiseen Mersuun. Kun talven ekat liukkaat tuli, niin kyllä tuntui kauhealta ajaminen, mutta totuttuani takavetoon en varmaan enää ainakaan etuvetoa haluaisi - ajossa on sopivaa haastetta ja nautintoa. Tavallisella kooneella saa ihan riittävät tehot, ei tarvitse mahdollisesti kalliiksi tulevaa ahdinta. Niin ja autossa on tärkeää se persoonallisuus - en mitään joka pojan tavis-Golfia ostaisi, vaikka se tuntuisikin houkuttelevalta.
- harkiten2
kannattaa semmonen missä on 120 hv seuraava auto voi olla sit tehokkaampi :)
- BMWfanClubRYfinnASS
Ferrari FF vois olla aikas hyvä ekaksi autoksi, riittävästi tehoa, neliveto, valmiiksi matala ei tarvii madaltaa ja hyvät äänet ei tarvii mölypönttöö. Kavereita mahtuu kans kyytiin ja viikonloppujuomat. Ainoa huono puoli on toi noin 700 000€ hinta, vakuutukset ja verot kanssa varmaan mielenkiintoiset.
Tohon jos ei rahat riitä niin Bentley GT samat perustelut puoleen hintaan.
Jos vielä tuli liian kallis niin Audi S3 samat perustelut noin 70 000€ hintaan.
Jos vielä halvempi pitää olla niin Dacia Stepway maksaa noin 17 000€.
sitten jos parin tonnin pommin haluu niin Volvo V40 T4 aut tai Renault Lacuna. - Eka kerta?
Eka kerta menee yleensä vtuix... heti seuraavana päivänä kaduttaa ja hävettää ja on paikat kipeenä.
Siitä se lähtee, kerta se on ensimmäinenkin ja harjoitellessa oppii ja viisastuu!
Siis myös autohankinnoissa. - s70 dvf
osta volvo s70 2.0l koneela 10v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553